O‘zbekiston Prezidenti Toshkent shahrining meʼmoriy qiyofasini saqlab qolish, kelajakdagi qurilish loyihalarini poytaxtdan tashqariga ko‘chirish vazifasini qo‘ydi
Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun “ToshkentboshplanLITI” davlat unitar korxonasiga borib, Toshkent shahrining 2045 yilgacha bo‘lgan Bosh rejasi loyihasi bilan tanishdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
«Toshkent – azim poytaxtimiz, mamlakatimizning eng katta shahri. Besh yilda investitsiyaga, tadbirkorlarga sharoit yaratdik, yangi uylar, zamonaviy inshootlar qurildi. Bu ham kerak. Endi kelajakni o‘ylab, strategiyani aniq belgilab olmasak, o‘n yildan keyin shaharda yashash qiyin bo‘lib ketadi. Qo‘shimcha bosimni infratuzilma ko‘tarmaydi. Endi xato qilishga haqimiz yo‘q. Xalq uchun yaratilishi kerak bo‘lgan qulayliklarni hisobga olib, loyihani 50 yil oldin to‘g‘ri qilmasak, shaharning arxitekturasi ham, iqtisodiyoti ham, ekologiyasi ham bo‘maydi», deya Prezident so‘zlaridan iqtibos keltiradi davlatimiz rahbarining matbuot xizmati.
Bugungi kunda Toshkent shahrining hududi 43 ming gektar, aholi soni 3 millionga yaqinlashgan. Infratuzilma tarmoqlariga yuklama ortgan. Transportlar ham kun sayin ko‘payib, yo‘l harakati qiyinlashib bormoqda. Chang, tutun ekologiyaga salbiy taʼsir ko‘rsatmoqda.
Shu bois Prezidentimiz bu masalani alohida eʼtiborga olib, poytaxtning meʼmoriy qiyofasini saqlab qolish, kelgusidagi qurilishlarni shahar tashqarisida qilish vazifasini qo‘ygan edi. Xususan, o‘tgan yili «Yangi O‘zbekiston» bog‘ining ochilish marosimida hamda toshkentlik saylovchilar bilan uchrashuvda bu borada konsepsiya tayyorlanayotgani aytilgan edi.
Poytaxtimiz kelajagi bilan bog‘liq bo‘lgani uchun bu masalaga jiddiy va puxta yondashildi. “ToshkentboshplanLITI” korxonasida chet ellik va mahalliy loyihachilar ikki yil davomida ishlashdi. Aholining o‘sishi, transport va muhandislik tarmoqlari, iqlim o‘zgarishlari tahlil qilinib, shu asosida transport tugunlari va aholi punktlarini rivojlantirish strategiyasi ishlab chiqildi.
Tashrif chog‘ida Prezidentimizga mazkur strategiya haqida axborot berildi.
Ko‘zda tutilayotgan ishlardan biri shuki, Toshkent shahri kadastri raqamlashtirilib, hududlarning toifasi ochiq-oshkora qayd etib qo‘yiladi. Aholi o‘z mahallasi yoki tadbirkorlar biznes ochmoqchi bo‘lgan yerining qanday hududda joylashganini internet orqali bemalol ko‘rishi mumkin bo‘ladi.
Tirbandlik muammosini hal etish uchun jamoat transporti qulaylashtiriladi. Buning uchun aholi uyidan 15 daqiqa piyoda yuradigan masofada bekat bo‘lishi talab etiladi. Shuningdek, «Park and ride» tamoyili asosida shahar chekkalarida avtoturargohlar tashkil etilib, jamoat transporti bekatlari bilan bog‘lanadi.
Yana bir muhim chora – binolarga ijtimoiy talablar belgilash. Masalan, shahar ichida ko‘p qavatli inshoot qurilgudek bo‘lsa, uning turiga qarab, maktab, bog‘cha, maishiy xizmat, avtoturargoh o‘rni, ko‘kalamzorlashtirish maydoni kabi meʼyorlar qo‘yiladi.
Toshkent shahrining 2045 yilgacha bo‘lgan Bosh rejasi loyihasi «Yangi Toshkent» konsepsiyasi bilan mutanosib tayyorlangan. Bu yangi shahar poytaxtimizning sharqiy qismida, Chirchiq va Qorasuv daryolari oralig‘ida barpo etiladi. 500 ming aholiga mo‘ljallangan bo‘ladi.
Shundan kelib chiqib, istiqbolli rivojlanish va qurilish hududlari, yangi shahar bilan poytaxtni birlashtiruvchi asosiy yo‘llar sxemalari ishlab chiqilgan. Birinchi bosqichda 6 ming gektarda bunyodkorlik qilish rejalashtirilgan.
Global isish kuzatilayotgan bugungi dunyoda yashillik juda muhim. Bugungi kunda Toshkent shahrida 7 ming gektar yashil maydonlar mavjud. Prezidentimiz ilgari surgan «Yashil makon» umummilliy loyihasidan kelib chiqib, Bosh reja loyihasida bunga alohida eʼtibor qaratilgan. Jumladan, katta halqa yo‘li atrofida «yashil kamar» yaratish, shahardan o‘tgan kanallar bo‘yida tematik bog‘lar tashkil etish ko‘zda tutilgan. Umuman, poytaxtimizda yashil hududlarni 25 ming gektarga yetkazish maqsad qilingan.
– Shaharni rivojlantirish bo‘yicha bu stratageyamizni dunyodagi yetuk mutaxassislar ham maʼqulladi. Endi har bir joy bo‘yicha xalq fikrini olib, aql bilan, sifatli qurish kerak. Bu yangi shahar xalqimizga munosib, iqlimimizga mos, zamonaviy bo‘lishi zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ushbu ulkan loyihaga yosh mutaxassislarni jalb etib, tajribasini shakllantirish, tuman va shaharlar arxitekturasini mutanosib rivojlantirish zarurligi taʼkidlandi. Shu bois Samarqand, Buxoro, Qo‘qon, Namangan kabi boshqa shaharlarimizda ham loyihalashtirish markazlari ochish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
O‘zbekiston amaliy sanʼat va hunarmandchilik tarixi davlat muzeyini rekonstruksiya qilish, Surxondaryo viloyati Denov tumani markazining arxitektura qiyofasini zamonaviylashtirish loyihalari ham taqdim qilindi.

The President of Uzbekistan set the task to preserve the architectural appearance of the capital
President Shavkat Mirziyoyev visited the ToshkentboshplanLITI State Unitary Enterprise and became familiar with the draft master plan of the city of Tashkent until 2045, reports “Dunyo” IA correspondent.
According to the press service of the Head of our state, “Tashkent is our beautiful capital, the largest city in our country. In five years we have created conditions for investment and entrepreneurs. New houses and modern facilities have been built. Now it is necessary to think about the future and clearly define a strategy, otherwise, in ten years, life in the city will become more complicated. The infrastructure will not withstand the additional load. From now on, we have no right to make mistakes. If we do not make a project looking 50 years ahead, taking into account all the amenities for the people, the city will remain without architecture, without economy, without ecology”, the President said.
Today, the territory of the city of Tashkent is 43 thousand hectares, the population is approaching 3 million people. The load on the infrastructure has increased. The number of vehicles is growing every day, and road traffic is becoming more and more complex. Dust and smoke negatively affect the environment.
Paying special attention to this issue, the President set the task to preserve the architectural appearance of the capital, to take future construction projects outside the city. In particular, the concept of further development of the city was discussed last year at the opening ceremony of the New Uzbekistan Park and a meeting with Tashkent voters.
The developers approached the task seriously and thoroughly. Foreign and domestic designers have been working on the project at the ToshkentboshplanLITI State Unitary Enterprise for two years. The dynamics of population growth, the state of transport and engineering communications, climate change were analyzed, and a strategy for the development of transport hubs and settlements was developed based on this.
The President was informed about this strategy during the presentation.
First of all, it is planned to digitize the cadastre of the city of Tashkent and make public information about land categories. Users, including those who want to open their own business, can find out via the Internet which category a particular site belongs to.
Public transport will be improved to solve the problem of traffic jams. The presence of a bus stop within a radius of at least 15 minutes on foot from the house will become mandatory. Parking lots near public transport stops will also be organized on the outskirts of the city on the principle of Park and Ride.
Another important measure is the establishment of social requirements for buildings. For example, if a multi-storey building is planned to be built in a city, depending on its type, certain standards will be established for the availability of a school, kindergarten, consumer service centers, parking spaces, as well as for the area to be landscaped.
The concept of New Tashkent is integrated into the draft master plan of the city of Tashkent until 2045. This new city will be built to the east of the capital, between the Chirchiq and Qorasuv rivers. It will be designed to accommodate 500 thousand people.
Based on this, promising areas of development and housing, and schemes of the main roads connecting the capital with the new city have been developed. In the first stage, it is planned to build up 6 thousand hectares.
Greening is important in the current era of global warming. To date, there are 7 thousand hectares of green areas left in the city of Tashkent. Based on the national project Yashil Makon (Green Space) initiated by the President, the draft master plan provides for the creation of a green belt around the great ring road, and the organization of theme parks along the canals flowing through the city. In general, it is planned to increase the green areas to 25 thousand hectares.
“Our strategy for the development of the city was also approved by authoritative experts of the world. Now, for each location, it is necessary to study the opinion of people, build wisely and efficiently. The new city should be worthy of our people, appropriate to our climate, and modern”, Shavkat Mirziyoyev said.
The need for attracting young specialists to the project, increasing their experience, and balanced development of the architectural appearance of districts and cities was noted. It was instructed to open design centers in Samarkand, Bukhara, Kokand, Namangan and other cities.
Projects for the reconstruction of the State Museum of Applied Arts and the History of Handicrafts of Uzbekistan, modernization of the architectural appearance of the administrative center of Surkhandarya region’s Denau district were also presented.