O‘zbekiston va Turkmaniston Prezidentlari Strategik sheriklikni chuqurlashtirish to‘g‘risidagi deklaratsiyani imzoladilar
Bugun Ashxobod shahrida o‘tkazilgan oliy darajadagi muzokaralar yakunida hujjatlarni imzolash va almashish marosimi bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati maʼlumotiga ko‘ra, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov Strategik sheriklikni chuqurlashtirish to‘g‘risidagi deklaratsiyani imzoladilar.
Bundan tashqari, ikki mamlakat hukumatlari, vazirlik va idoralari darajasida ko‘p qirrali O‘zbekiston - Turkmaniston hamkorligini kengaytirishga qaratilgan qator hujjatlar, shu jumladan:
- O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasida siyosiy muloqot, parlamentlararo, savdo-iqtisodiy hamkorlik, madaniy-gumanitar almashuvni faollashtirish bo‘yicha 2022-2024 yillarga mo‘ljallangan Amaliy harakatlar rejasi;
- Ikki tomonlama tashqi iqtisodiy munosabatlarni yana-da rivojlantirish to‘g‘risida bitim;
- O‘zbekiston va Turkmaniston hududlarida savdo uylari faoliyatini tartibga solish to‘g‘risida bitim;
- Ilmiy-texnik hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlikni yana-da kengaytirish bo‘yicha Amaliy chora-tadbirlar rejasi;
- Dori vositalari va tibbiyot buyumlarini ro‘yxatga olish to‘g‘risida bitim imzolandi.
Shuningdek, elektr eneregetikasi, bojxona ishi, veterinariya va chorvachilik, kinematografiya va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.

The documents signed between Uzbekistan and Turkmenistan will strengthen the partnership
Following the high-level talks, a ceremony of signing and exchanging documents took place, reports “Dunyo” IA correspondent.
According to the press service of the Head of our state, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov signed a Declaration on Deepening Strategic Partnership.
Several other documents were also signed at the level of governments, ministries and agencies of the two countries, providing for the expansion of multifaceted cooperation between Uzbekistan and Turkmenistan, including:
– Plan of practical actions for 2022-2024 to intensify political dialogue, inter-parliamentary, trade-economic cooperation, cultural-humanitarian exchange between the Republic of Uzbekistan and Turkmenistan;
– Agreement on further developing bilateral foreign economic relations;
– Agreement on the regulation of the activities of trading houses in the territories of the Republic of Uzbekistan and Turkmenistan;
– Agreement on scientific-technical cooperation;
– Plan of practical measures to further enhance cooperation in agriculture;
– Agreement on the registration of medicines and medical devices.
Agreements on cooperation in electric power, customs, veterinary and animal husbandry, cinematography and other areas have also been signed.