O‘zbekiston Prezidenti 27 oktyabr kuni «Markaziy Osiyo – YEI» birinchi sammitida ishtirok etadi va shu kuni kechasi Yevropa kengashi Prezidenti Toshkentga tashrif buyuradi
Prezident Shavkat Mirziyoyev davlat rahbarlarining «Markaziy Osiyo – Yevropa ittifoqi» formatidagi birinchi majlisida ishtirok etish uchun 27 oktyabr kuni amaliy tashrif bilan Ostona shahrida bo‘ladi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati maʼlumotiga ko‘ra, tadbirda Yevropa kengashi Prezidenti Sharl Mishel va mintaqamiz mamlakatlarining yetakchilari ishtirok etishi ko‘zda tutilgan.
Sammit kun tartibiga muvofiq, siyosiy muloqotni rivojlantirish, hududlararo hamkorlikni kengaytirish, savdo-iqtisodiy sheriklik va madaniy-gumanitar almashinuvlarni faollashtirish istiqbollari muhokama qilinadi.
Shu kun kechasi Yevropa kengashi Prezidenti Sharl Mishel O‘zbekistonga kelishi kutilmoqda.
28 oktyabr kuni O‘zbekiston va YEI o‘rtasida oliy darajadagi muzokaralar bo‘lib o‘tadi. Mamlakatimizning Yevropa Ittifoqi bilan ikki va ko‘p tomonlama hamkorligiga oid masalalarning keng doirasi ko‘rib chiqiladi.

27 октября Президент Узбекистана примет участие в первом саммите «Центральная Азия – ЕС» и в Ташкент с визитом прибывает Президент Европейского совета
Президент Шавкат Мирзиёев 27 октября посетит с рабочим визитом город Астану для участия в первом заседании глав государств в формате «Центральная Азия – Европейский союз», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы нашего государства, предусматривается, что в мероприятии примут участие Президент Европейского совета Шарль Мишель и лидеры стран нашего региона.
В соответствии с повесткой дня будут обсуждены перспективы развития политического диалога, расширения межрегионального взаимодействия, активизации торгово-экономического сотрудничества и культурно-гуманитарных обменов.
Вечером того же дня планируется прибытие в Узбекистан Президента Европейского совета Шарля Мишеля.
28 октября пройдут узбекско-европейские переговоры на высшем уровне. Будет рассмотрен широкий круг вопросов двустороннего сотрудничества и многостороннего взаимодействия Узбекистана с Европейским союзом.