O‘zbekiston Prezidenti 27 oktyabr kuni «Markaziy Osiyo – YEI» birinchi sammitida ishtirok etadi va shu kuni kechasi Yevropa kengashi Prezidenti Toshkentga tashrif buyuradi
Prezident Shavkat Mirziyoyev davlat rahbarlarining «Markaziy Osiyo – Yevropa ittifoqi» formatidagi birinchi majlisida ishtirok etish uchun 27 oktyabr kuni amaliy tashrif bilan Ostona shahrida bo‘ladi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati maʼlumotiga ko‘ra, tadbirda Yevropa kengashi Prezidenti Sharl Mishel va mintaqamiz mamlakatlarining yetakchilari ishtirok etishi ko‘zda tutilgan.
Sammit kun tartibiga muvofiq, siyosiy muloqotni rivojlantirish, hududlararo hamkorlikni kengaytirish, savdo-iqtisodiy sheriklik va madaniy-gumanitar almashinuvlarni faollashtirish istiqbollari muhokama qilinadi.
Shu kun kechasi Yevropa kengashi Prezidenti Sharl Mishel O‘zbekistonga kelishi kutilmoqda.
28 oktyabr kuni O‘zbekiston va YEI o‘rtasida oliy darajadagi muzokaralar bo‘lib o‘tadi. Mamlakatimizning Yevropa Ittifoqi bilan ikki va ko‘p tomonlama hamkorligiga oid masalalarning keng doirasi ko‘rib chiqiladi.

The President of Uzbekistan to attend the “Central Asia – EU” Summit and receive the European Council President in Tashkent
President Shavkat Mirziyoyev will pay a working visit to Astana on October 27 to attend the first meeting of heads of state in the “Central Asia – European Union” format, reports “Dunyo” IA correspondent.
According to the press service of the Head of our state, it is envisaged that the event will be attended by the President of the European Council Charles Michel and the leaders of the Central Asian countries.
Prospects for the development of political dialogue, expansion of interregional interaction, intensification of trade-economic cooperation and cultural-humanitarian exchanges will be discussed by the agenda.
In the evening of the same day, the European Council President Charles Michel will arrive in Uzbekistan.
Uzbekistan – European talks at the highest level will take place on October 28. A wide range of issues of bilateral cooperation and multilateral interaction between Uzbekistan and the European Union will be considered.