O‘zbekiston Prezidenti Sog‘liqni saqlash vazirligiga tibbiyot muassasalari moddiy-texnik bazasini yaxshilash bo‘yicha uch yillik dastur ishlab chiqishni topshirdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazida barpo etilgan yangi xirurgiya majmuasini ko‘zdan kechirdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati maʼlumotiga ko‘ra, bu yerda kardiojarrohlik, transplantologiya, neyro-qon tomir jarrohligi va reanimatsiya bo‘limlari faoliyat yuritadi. Ularda yiliga 3 ming nafargacha bemorga yuqori texnologiyali tibbiy yordam ko‘rsatiladi.
Shu yerda sog‘liqni saqlash tizimida amalga oshirilayotgan ishlar va kelgusidagi ustuvor vazifalar yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Maʼlumki, joriy yil 18 mart kuni davlatimiz rahbari tibbiyot xodimlari bilan “ochiq muloqot” o‘tkazgan edi. Bugungi yig‘ilish o‘sha muloqotning mantiqiy davomi bo‘ldi.
Prezidentimiz so‘zining avvalida sohada qilingan ishlar va ularning mohiyatiga to‘xtalib o‘tdi. Jumladan, joriy yilda yangi 106 ta oilaviy shifokor punkti va poliklinika, mingta mahalla tibbiyot punkti tashkil etilgan. Bu orqali 3,5 million aholiga birlamchi tibbiy xizmat yaqinlashtirilgan.
Ilg‘or xorijiy tajribalar asosida, aholining kafolatlangan bepul tibbiy xizmatga bo‘lgan ehtiyoj balansi ishlab chiqildi. “Tibbiyot brigadalari”ga qo‘shimcha 3 ming 600 ta pediatriya hamshirasi va doya shtatlari ajratildi.
Oilaviy shifokorlar tomonidan bepul tarqatiladigan dorilar 45 turdan 70 turga yetkazildi. Bunga ajratilayotgan mablag‘lar hajmi esa o‘tgan yilga nisbatan 3 baravar oshirildi.
Shuningdek, 820 ta birlamchi tibbiyot muassasasiga tashxis uskunalari yetkazib berildi.
Oilaviy poliklinikalarda 19 mingdan ziyod kunduzgi shifo o‘rinlari tashkil etildi. Buning natijasida 740 ming aholiga shifoxonaga bormasdan, mahallaning o‘zida davolanish imkoniyati yaratildi.
Shuningdek, 10 milliondan ziyod 40 yoshdan oshgan aholining 70 foizi kardiologik va qandli diabet kasalligini erta bosqichda aniqlash bo‘yicha skrining tekshiruvidan o‘tkazildi.
Yuqori texnologik operatsiyaga muhtoj 16 ming bemordan 3 ming 200 nafari viloyat va tumanlarning o‘zida davolandi.
Mamlakatimizda ilk bor order tizimi orqali 29 ta xususiy shifoxona bilan shartnoma imzolandi.
Tibbiyot xodimlari oyligi 30 foizgacha oshirildi. Shuningdek, shifokorlarga ish samaradorligi va natijasiga qarab tabaqalashtirilgan rag‘batlantirish va ustama to‘lovlari joriy etildi.
Umuman, joriy yilda tibbiyotga 28 trillion so‘m ajratilayapti. Bu o‘tgan yilga nisbatan 1,3 baravar ko‘pdir.
Yig‘ilishda hududlardagi dolzarb masalalar muhokama qilindi. Xususan, 272 ta mahallada tibbiyot punkti yo‘qligi ko‘rsatib o‘tildi.
“Qishloq shifokori” dasturi doirasida olis hududlar ro‘yxati 297 taga yetkazildi.
Bu dastur asosida 191 nafar shifokor ish boshladi. Masalan, Mo‘ynoqqa Farg‘ona, Samarqand va Xorazmdan shifokorlar ishga borgan. Lekin, uzoq qishloqlarda yana 171 ta bo‘sh o‘rnini to‘ldirish zarur.
Xavf guruhiga kiruvchi 40 yoshdan oshgan aholini skriningdan o‘tkazish ayrim hududlarda sust bajarilgan.
Birlamchi bo‘g‘indagi dolzarb muammolardan yana biri bu – onalik va bolalikni muhofaza qilish masalasi. Yurtimizda 2010 yilgacha yillik tug‘ilish 600 ming atrofida bo‘lgan bo‘lsa, o‘tgan yili bu ko‘rsatkich 950 mingdan oshgan. Shu bois tug‘ruq o‘rinlari sonini ko‘paytirish zarurligi taʼkidlandi.
Shu yil 16 iyunda «Aholiga tez tibbiy yordam ko‘rsatish tizimini takomillashtirish to‘g‘risida» Prezident qarori qabul qilingan edi. Bu orqali tez tibbiy yordamda chaqiruvga yetib borish vaqti 3 barobarga, xarajatlar 25 foizga qisqarishi reja qilingan. Andijon, Jizzax, Samarqand va Surxondaryoda bu yangi tizim ishga tushirilmoqda.
Lekin qolgan viloyatlarda qurilish ishlari boshlanmagan.
Respublika endokrinologiya, kardiologiya va xirurgiya markazlarining hududlardagi ishi qoniqarli emasligi qayd etildi. Shu bois, 23 ta ixtisoslashgan markaz, viloyat va vazirlik o‘rtasida uch tomonlama shartnoma tuzish taklifi ilgari surildi. Bunda markazlar hududlarda kasalliklarni erta aniqlash, yuqori texnologik davolash va ularni kamaytirish bo‘yicha, viloyat hokimlari shifoxonolarini yuqori texnologik uskunalar bilan jihozlash bo‘yicha, vazirlik esa hududlarda yaxshi natija qilgan shifokor va markaz rahbarlarini rag‘batlantirish bo‘yicha majburiyat oladi.
Tibbiyot muassasalarini zamonaviy uskunalar bilan jihozlash borasidagi sustkashliklar ham qayd etildi.
Yig‘ilishda shu kabi kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha hokimlar va soha mutasaddilarining axboroti eshitildi.
Ixtisoslashgan markazlar rahbarlari va shifokorlar kasalliklarning oldini olish, davolash sifatini oshirish bo‘yicha takliflar bildirdi.
Bulardan kelib chiqib, Prezidentimiz mutasaddilarga qator topshiriqlar berdi.
Jumladan, Sog‘liqni saqlash vazirligiga tibbiyot muassasalari moddiy-texnik bazasini yaxshilash bo‘yicha uch yillik dastur ishlab chiqish topshirildi.
Bu yil 300 ta mahallada tibbiyot punktlari, kelgusi yil 140 ta oilaviy shifokor punkti va poliklinikalar tashkil etib, ularni jihozlash vazifasi qo‘yildi.
Tug‘ruq o‘rinlarini bosqichma-bosqich ko‘paytirish, mavjudlarining sharoitini yaxshilash, tug‘ma nuqsonlarning oldini olish, onalarni foydali dori vositalari bilan taʼminlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Ixtisoslashgan markazlarda yangi yuqori texnologik davolash usullari joriy etilishi, 640 ta tez yordam mashinasi xarid qilinishi aytildi.
Vazirlar Mahkamasiga hamshiralarni o‘qitish va malakasini oshirish, mehnatini rag‘batlantirish, ularning turmush sharoitlarini yaxshilash masalalarini qamrab olgan qaror loyihasini tayyorlashga topshiriq berildi.

Президент Узбекистана поручил Министерству здравоохранения разработать трехлетнюю программу улучшения материально-технической базы медицинских учреждений
Президент Шавкат Мирзиёев сегодня осмотрел новый хирургический комплекс, построенный в Республиканском научном центре экстренной медицинской помощи, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы государства, здесь работают отделения кардиохирургии, трансплантологии, нейро-сосудистой хирургии и реанимации. Они способны оказывать высокотехнологичную медицинскую помощь почти 3 тысячам пациентов в год.
Здесь состоялась видеоселекторное совещание, посвященное работе, проводимой в системе здравоохранения, и приоритетам на перспективу.
Как известно, 18 марта текущего года глава государства провел открытый диалог с медицинскими работниками. Сегодняшнее совещание стало логическим продолжением этого диалога.
В начале своего выступления Президент коснулся проделанной работы в сфере. В частности, в текущем году открыто 106 новых семейных врачебных пунктов и поликлиник, 1 тысяча махаллинских врачебных пунктов. Благодаря этому первичная медико-санитарная помощь приближена к 3,5 миллионам человек.
На основе передового зарубежного опыта разработан баланс потребности населения в гарантированных бесплатных медицинских услугах. Медицинским бригадам выделено дополнительно 3,6 тысячи штатов медсестер и акушерок.
Перечень лекарств, бесплатно предоставляемых семейными врачами, увеличился с 45 до 70 наименований. Сумма выделенных на это средств увеличилась в 3 раза по сравнению с прошлым годом.
Также, 820 первичных медицинских учреждений обеспечены диагностическим оборудованием.
В семейных поликлиниках организовано более 19 тысяч дневных стационаров. В результате 740 тысяч жителей получили возможность получать лечение в самой махалле.
Кроме того, 70 процентов населения старше 40 лет прошли скрининг на раннее выявление болезней сердца и диабета.
Из 16 тысяч больных, нуждающихся в высокотехнологичной хирургической помощи, 3,2 тысячи прошли лечение в областях и районах.
Впервые в стране по ордерной системе заключены договоры с 29 частными клиниками.
До 30 процентов повышена заработная плата медицинского персонала. Также были введены дифференцированные премии и надбавки врачам в зависимости от эффективности работы и результатов.
В целом, на медицину в этом году выделено 28 триллионов сумов. Это в 1,3 раза больше, чем в прошлом году.
На совещании обсуждены актуальные вопросы в регионах. В частности, указано, что в 272 махаллях нет медицинских пунктов.
В рамках программы «Сельский врач» список отдаленных районов расширен до 297.
На основе этой программы начал работать 191 врач. Например, на работу в Муйнак отправились врачи из Ферганы, Самарканда и Хорезма. Однако необходимо заполнить еще 171 вакансию в отдаленных селах.
Скрининг населения старше 40 лет, находящегося в группе риска, в некоторых районах проводится медленно.
Еще одной актуальной проблемой первичного звена является вопрос охраны материнства и детства. До 2010 года ежегодная рождаемость в нашей стране составляла около 600 тысяч, а в прошлом году эта цифра превысила 950 тысяч. В связи с этим подчеркнута необходимость увеличения количества койко-мест в родильных отделениях.
16 июня текущего года принято постановление Президента «О совершенствовании системы оказания населению экстренной медицинской помощи». За счет этого планируется сократить время до прибытия скорой помощи в 3 раза, а затраты – на 25 процентов.
Эта новая система запускается в Андижане, Джизаке, Самарканде и Сурхандарье. Однако в остальных регионах строительные работы не начались.
Отмечено, что работа республиканских центров эндокринологии, кардиологии и хирургии в регионах неудовлетворительна. Поэтому выдвинуто предложение заключить трехстороннее соглашение между 23 специализированными центрами, областями и министерством. При этом центры возьмут на себя задачи по раннему выявлению заболеваний в регионах, высокотехнологичному лечению и профилактике, хокимы областей – по оснащению больниц высокотехнологичным оборудованием, а министерство – по стимулированию врачей и руководителей центров, показавших высокие результаты в регионах.
Также отмечены задержки в оснащении медицинских учреждений современным оборудованием.
На совещании заслушана информация хокимов и должностных лиц сферы о том, как устранить указанные недостатки.
Руководители специализированных центров и врачи внесли предложения по улучшению качества лечения и профилактики заболеваний.
Исходя из этого, Президент поставил перед ответственными лицами ряд задач.
В частности, Министерству здравоохранения поручено разработать трехлетнюю программу улучшения материально-технической базы медицинских учреждений.
Дано указание организовать в этом году медицинские пункты в 300 махаллях, а в следующем году - открыть и оснастить 140 семейных врачебных пунктов и поликлиник.
Поручено принять меры по поэтапному увеличению количества коек в родильных домах, улучшению условий в роддомах, профилактике врожденных пороков, обеспечению матерей лекарствами.
Отмечалось, что в специализированных центрах будут внедрены новые высокотехнологичные методы лечения, будет закуплено 640 машин скорой помощи.
Кабинету Министров поручено подготовить проект постановления, охватывающий вопросы обучения и повышения квалификации медицинских сестер, поощрения их труда, улучшения жилищных условий.