O‘zbekiston – YI: Istiqbolli hamkorlikning yangi ufqlari
Joriy yil 27 oktabr kuni Ostonada Markaziy Osiyo mamlakatlari va Yevropa Ittifoqi yetakchilari sammiti bo‘lib o‘tadi, 27-28 oktabr kunlari esa Prezident Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan, Yevropa kengashi Prezidenti Sharl Mishel O‘zbekistonga tashrif buyuradi, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA muxbiri.
Yevropa kengashi Yevropa Ittifoqiga (YI) a’zo davlatlarning davlat va hukumat rahbarlaridan iborat Yevropa Ittifoqining oliy siyosiy organi hisoblanadi.
Yevropa hamjamiyatlari bilan o‘zaro aloqalar 1992 yil 15 aprel kuni O‘zbekiston hukumati va Yevropa Ittifoqi komissiyasi o‘rtasida Anglashuv memorandumi imzolanishi bilan boshlangan edi. 1994 yil 16 noyabr kuni tomonlar o‘rtasida diplomatiya munosabatlari o‘rnatilgan.
So‘nggi yillar davomida O‘zbekiston bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlik sezilarli darajada faollashgani holda ko‘p qirrali xususiyatni kasb etdi. Barcha darajalarda yaqin o‘zaro aloqalar qo‘llab-quvvatlanmoqda.
Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim bo‘yicha muzokaralarning muvaffaqiyatli yakunlagani O‘zbekiston-Yevropa munosabatlaridagi ulkan muvaffaqiyat bo‘ldi. Bryusselda 6 iyul kuni dastlabki darajada tasdiqlangan ushbu keng qamrovli hujjat ikki tomonlama munosabatlarni sifat jihatdan yangi bosqichga olib chiqishi kutilmoqda.
O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar, shuningdek, 2017-2021 yillarda respublikani rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasining tegishli yo‘nalishlarining hayotga tadbiq etilishi natijalari ko‘p jihatdan Yevropa Ittifoqi bilan serqirra muloqotni rivojlantirishga ko‘maklashmoqda.
O‘tgan yil aprel oyida O‘zbekistonga “GSP+” tizimi benefitsiari maqomining berilishi o‘zaro hamkorlikni kengaytirish yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi. Bu voqea O‘zbekistonning inson huquqlari va barqaror rivojlanish sohasida olgan majburiyatlarini bajarishda erishgan muvaffaqiyatlari Yevropa Ittifoqi tomonidan e’tirof etilganining tasdig‘i bo‘ldi. Ushbu maqomning olingani tufayli Yevropa Ittifoqi davlatlariga O‘zbekiston eksportining hajmlari sezilarli darajada ko‘paymoqda.
Yevropa Ittifoqining 27 mamlakati bilan savdoda eng qulay sharoit yaratish rejimi o‘rnatilganligini ham ta’kidlash muhimdir. Ikki tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlik izchillik bilan o‘sib bormoqda. Xususan, pandemiyaga qaramasdan o‘tgan yili tovar aylanmasi 20 foizga oshgani holda 4 milliard AQSH dollarini tashkil etdi. Joriy yil yanvar-sentyabr oylarida tovar aylanmasi 3 milliard dollardan oshib, o‘sish hajmi 14,8 foizni tashkil qildi. Tomonlarning ulkan salohiyatini inobatga olgan holda yaqin yillarda bu ko‘rsatkichni 10 milliard dollarga yetkazish rejalashtirilmoqda.
Bugungi kunda O‘zbekistonda Yevropa Ittifoqi mamlakatlarining sarmoyalari ishtirokida 1 ming 52 ta korxona, shu jumladan, 100 foiz Yevropa kapitali asosidagi 304 ta kompaniya faoliyat ko‘rsatmoqda.
Yevropa Ittifoqining 2014-2020 yillarga mo‘ljallangan beg‘araz yordam bo‘yicha ko‘p yillik indikativ dasturi doirasida O‘zbekistonga qishloq hududlarini rivojlantirishga yo‘naltirilgan milliy loyihalarni amalga oshirish uchun 168 million yevro ajratildi. Mazkur budjet doirasida 2,5 million yevro miqdoridagi “Paxtachilik jabhasini modernizatsiya qilish” loyihasini amalga oshirish nihoyasiga yetkazildi. Qishloq va suv xo‘jaligi, chorvachilik, qattiq chiqindilarni boshqarish va boshqa sohalarda 153,8 million yevro miqdoridagi 10 ta loyiha va dastur hayotga tadbiq etilmoqda.
2021-2024 yillarga mo‘ljallangan moliyaviy va texnikaviy ko‘mak dasturlari doirasida Yevropa Ittifoqi ikki tomonlama loyihalarni amalga oshirish uchun 83 million yevro, shu jumladan, mamlakatimizda fuqarolik jamiyati va inson huquqlarini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash uchun 7 million yevro ajratdi. Yevropa Ittifoqi Orolbo‘yi mintaqasi uchun inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p sheriklik Trast fondiga 5,2 million yevro mablag‘ miqdoridagi mablag‘ni yo‘naltirdi.
Barcha darajadagi samarali muloqotni rivojlantirishga diplomatiya vakolatxonalari – 1995 yildan buyon faoliyat yuritayotgan O‘zbekistonning Bryusseldagi elchixonasi va 2011 yildan buyon Toshkentda faoliyat yuritayotgan Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi muhim hissa qo‘shmoqda.
Yevropa Ittifoqi Markaziy Osiyoning tinch, demokratik va iqtisodiy farovon bo‘lishidan manfaatdordir. 2005 yil iyul oyida YIning Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili lavozimi ta’sis etildi, bu esa YI tomonidan mintaqaning o‘sib borayotgan salohiyatiga alohida e’tibor qaratilayotganidan dalolatdir. 2019 yilda qabul qilingan YIning mintaqa bilan hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha yangi strategiyasi ushbu maqsadlarga erishishda mintaqa davlatlari bilan faol hamkorlik qilish, shuningdek, o‘z mamlakatlarida tinchlik va farovonlikni ta’minlashga hissa qo‘shishga qaratilgan. Hujjat Markaziy Osiyo mamlakatlari mustaqillik yillarida erishgan muvaffaqiyatlarga asoslanadi.
O‘zbekiston «Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo» mintaqalararo hamkorlik formatida faol ishtirok etib kelmoqda. Shuningdek, formatdagi tashqi ishlar vazirliklari rahbarlari uchrashuvlariga muntazam mezbonlik qilmoqda. 2013 yildan beri har yili «YI-MO» siyosat va xavfsizlik bo‘yicha yuqori darajadagi muloqoti ham o‘tkazib kelinmoqda.
Parlamentarizm sohasidagi hamkorlik jadal rivojlanayapti. Bu yo‘nalishdagi o‘zaro munosabatlarni mustahkamlash maqsadida 1999 yil «O‘zbekiston-Yevropa Ittifoqi» parlament hamkorligi qo‘mitasi tashkil etildi va u Oliy Majlis hamda Yevroparlament hamkorligining, xususan, O‘zbekiston-Yevropa munosabatlarini faollashtirishning ham muhim mexanizmi hisoblanadi. «O‘zbekiston-YI» parlament hamkorligi qo‘mitasi mamlakatimizning turli darajadagi tashabbuslarini Yevropa parlamenti va Yevropa Ittifoqida ilgari surishda ko‘mak ko‘rsatadi. Qo‘mita vositasida Yevropa parlamenti deputatlari O‘zbekistonda siyosiy va iqtisodiy sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlardan xabardor bo‘lmoqda. Shuningdek, qo‘mita O‘zbekiston parlamenti va Yevroparlament tomonidan tashkil etiladigan turli xalqaro tadbirlarning o‘tkazilishida ko‘maklashib kelmoqda.
2021 yil aprel oyida Yevroparlamentda «Yevropa Ittifoqi–O‘zbekiston» do‘stlik guruhi tashkil etildi. Guruh ikki tomonlama parlamentlararo aloqalarni mustahkamlashga salmoqli hissa qo‘shayotir. O‘zaro munosabatlar tarixida Yevroparlament ilk marta 2021 yil oktabr oyida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Prezidenti sayloviga o‘z kuzatuvchilarini yubordi.
O‘zbekiston-Yevropa Ittifoqi qo‘shma organlari – Hamkorlik kengashi, Hamkorlik qo‘mitasi, Savdo va investitsiyalar bo‘yicha kichik qo‘mita, Adliya, ichki ishlar, inson huquqlari va tegishli masalalar bo‘yicha kichik qo‘mita, Taraqqiyot bo‘yicha hamkorlik kichik qo‘mitasi muvaffaqiyatli faoliyat ko‘rsatmoqda.
Munosabatlarning shartnomaviy-huquqiy asosi 15 ta hujjatdan iborat. Ularni Sherikchilik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim (1999 yil), Atom energiyasidan tinch maqsadlarda foydalanish sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitim (2004 yil), Energetika sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi Anglashuv memorandumi (2011), To‘qimachilik mahsulotlarining ikki tomonlama savdosi to‘g‘risidagi bitim (2017) va boshqalar tashkil qiladi.
Madaniy-gumanitar yo‘nalishdagi hamkorlik ikki tomonlama munosabatlarning ajralmas qismi hisoblanadi.
25 yil davomida YI bilan birgalikda O‘zbekistonning 55 ta oliy ta’lim muassasasi va Yevropa Ittifoqiga a’zo davlatlarning 71 ta universiteti ishtirokida «Tempus» ta’lim dasturining 30 million yevrodan ziyod miqdordagi 80 dan ortiq loyihasi amalga oshirildi. 2014 yildan buyon «Erazmus+» ta’lim dasturi doirasida oliy ta’lim salohiyatini oshirishga qaratilgan budjeti qariyb 40 million yevro bo‘lgan 40 dan ortiq loyiha hayotga tadbiq etildi. Ularda O‘zbekistonning 70 ga yaqin universitetlari, 20 dan ortiq tarmoq boshqarma va tashkilotlari, shuningdek, 120 ga yaqin Yevropa universitetlari qatnashdi.
Bundan tashqari, mintaqaviy va ikki tomonlama hamkorlik doirasida O‘zbekiston va YI o‘rtasida ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish, ta’lim, qonun ustuvorligi, chegaralarni boshqarish, giyohvandlik va uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurash, transport, atrof-muhitni muhofaza qilish, qishloq xo‘jaligi kabi sohalarda qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda.
2013 yildan buyon YIning O‘zbekistondagi delegatsiyasi «O‘zbekkino» Milliy agentligi bilan hamkorlikda har yili Toshkent shahrida Yevropa kinofestivalini tashkil etib kelmoqda. So‘nggi yillar ushbu loyiha O‘zbekistondagi eng ko‘zga ko‘ringan va yirik madaniy loyihalardan biriga aylandi.
2016 yildan boshlab festival o‘z jo‘g‘rofiyasini kengaytirdi va O‘zbekistonning boshqa shaharlarida ham o‘tkazila boshlandi. Xususan, festival 2017 yilda Navoiy va Nukusda, 2018 yilda Shahrisabz va Farg‘onada, 2019 yilda Urganch, Nukus va Jizzaxda tashkil etildi.
Joriy yil noyabr oyida O‘zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan Samarqand shahrida «Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo» shaklidagi o‘zaro bog‘liqlik va barqaror rivojlanishni mustahkamlash bo‘yicha vazirlar konferensiyasi o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Albatta, ushbu tashabbus, shuningdek, bo‘lajak «Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo» sammiti, Yevropa kengashi rahbarining O‘zbekistonga tashrifi hamda «YI – MO» vazirlar yig‘ilishi yakunlari savdo, sarmoya, transport, energetika, raqamlashtirish va boshqa istiqbolli sohalarda o‘zaro hamkorlikda amalga oshiraladigan qo‘shma loyihalarni ilgari surishga ko‘maklashadi.

Узбекистан – ЕС: новые горизонты перспективного сотрудничества
27 октября в городе Астане состоится саммит лидеров стран Центральной Азии и Евросоюза и 27-28 октября Узбекистан по приглашению Президента Шавката Мирзиёева посетит Президент Европейского совета Шарль Мишель, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Европейский совет – высший политический орган Европейского союза (ЕС), состоящий из глав государств и правительств государств — членов Евпросоюза.
Начало отношениям с Европейскими сообществами было положено 15 апреля 1992 года подписанием Меморандума о взаимопонимании между Правительством Узбекистана и Комиссией ЕС. 16 ноября 1994 года между сторонами были установлены дипломатические отношения.
За последние годы сотрудничество между Узбекистаном и Евросоюзом заметно активизировалось и обрело многоплановый характер. Поддерживаются тесные контакты на всех уровнях.
Большим прогрессом в узбекско-европейских отношениях стало успешное завершение сторонами переговоров по Соглашению о расширенном партнерстве и сотрудничестве (СРПС), которое было парафировано 6 июля в Брюсселе. Данный всеобъемлющий документ, как ожидается, выведет двусторонние связи на качественно новый уровень.
Развитию многогранного диалога с Европейским союзом во многом способствуют результаты реформ, проводимых в Узбекистане, а также реализация соответствующих направлений Стратегии действий республики в 2017-2021 годах.
Важным шагом в расширении сотрудничества стало предоставление Узбекистану в апреле прошлого года статуса системы «GSP+». Это событие стало подтверждением признания Европейским союзом достижений Узбекистана в выполнении взятых на себя обязательств в области прав человека и устойчивого развития. Благодаря получению данного статуса, объемы узбекского экспорта в страны ЕС заметно увеличились.
В целом, важно отметить, что с 27 странами ЕС в торговле установлен режим наибольшего благоприятствования. Двустороннее торгово-экономическое сотрудничество неуклонно растет. Так, несмотря на пандемию, за прошлый год товарооборот вырос на 20% и составил 4 миллиарда долларов США. За январь-сентябрь этого года товарооборот превысил 3 миллиарда долларов, что демонстрирует прирост на 14,8%. Учитывая наметившиеся тенденции, а также наличие огромного потенциала у сторон, в ближайшие годы намечено довести этот показатель до 10 миллиардов долларов.
Сегодня в Узбекистане функционирует 1052 предприятия с участием инвестиций из государств Евросоюза, в том числе 304 компании со 100% европейским капиталом.
В рамках «Многолетней индикативной программы по безвозмездному содействию ЕС на 2014-2020 годы» Узбекистану было выделено порядка 168 миллионов евро для реализации национальных проектов, направленных на развитие сельских регионов. В рамках данного бюджета завершена реализация проекта «Модернизация хлопководческого сектора» на сумму 2,5 миллиона евро. Осуществляется имплементация 10 проектов и программ на сумму 153,8 миллиона евро, в том числе в сфере сельского и водного хозяйства, животноводства, управления твёрдыми бытовыми отходами и других.
В рамках программ финансово-технического содействия на 2021-2024 годы Евросоюз выделил 83 миллиона евро для реализации двусторонних проектов, в том числе 7 миллионов евро на поддержку развития гражданского общества и прав человека в нашей стране. ЕС выделил в Многопартнёрский трастовый фонд по человеческой безопасности для региона Приаралья 5,2 миллиона евро».
Важный вклад в развитие плодотворного диалога на всех уровнях вносят дипломатические миссии – действующее с 1995 года Посольство Узбекистана в Брюсселе и функционирующая с 2011 года в Ташкенте Делегация ЕС.
ЕС заинтересован в мирной, демократической и экономически процветающей Центральной Азии. В июле 2005 года была учреждена должность специального представителя ЕС по Центральной Азии, что свидетельствует об особом внимании, уделяемом Евросоюзом растущему потенциалу региона. Новая Стратегия ЕС по развитию сотрудничества с регионом, принятая в 2019 году, нацелена на активное взаимодействие с государствами региона в достижении указанных целей, а также вклад в сохранение мира и процветание в его странах. Документ основан на прогрессе, которого достигли страны Центральной Азии за годы независимости.
Узбекистан принимает активное участие в межрегиональном формате сотрудничества «Евросоюз – Центральная Азия». Регулярно проводятся встречи глав внешнеполитических ведомств формата. С 2013 года также проводится ежегодный Диалог высокого уровня «ЕС-ЦА» по вопросам политики и безопасности.
Динамично развивается сотрудничество в сфере парламентаризма. В целях укрепления двусторонних связей в данном направлении в 1999 году в рамках Соглашения о партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и ЕС (СПС) создан Комитет парламентского сотрудничества «Узбекистан – Европейский союз». Посредством деятельности Комитета осуществляется информирование депутатов о проводимых в странах партнерства важнейших социально-экономических и общественно-политических мероприятиях, оказывается содействие в проведении различных международных мероприятий.
В апреле 2021 года в Европарламенте учреждена Группа дружбы «ЕС-Узбекистан», которая вносит существенный вклад в укрепление двусторонних парламентских связей. Впервые в истории наших отношений в октябре 2021 г. Европарламент направил наблюдателей на президентские выборы в Узбекистане.
Успешно функционируют созданные в рамках указанного Соглашения совместные органы «Узбекистан-ЕС» - Совет сотрудничества, Комитет сотрудничества, Подкомитет по торговле и инвестициям, Подкомитет по юстиции, внутренним делам, правам человека и сопутствующим вопросам, Подкомитет по сотрудничеству в целях развития.
Договорно-правовую базу отношений составляют 15 документов, ключевые из которых Соглашение о партнёрстве и сотрудничестве (1999), Соглашение о сотрудничестве в области мирного использования атомной энергии (2004), Меморандум о сотрудничестве в энергетической сфере (2011), Соглашение о двусторонней торговле текстильными изделиями (2017) и другие.
Неотъемлемой составляющей двустороннего сотрудничества является культурно-гуманитарное взаимодействие.
На протяжении 25 лет совместно с Евросоюзом реализовано более 80 проектов образовательной программы «Темпус» на сумму более 30 миллионов евро с участием 55 высших учебных заведений Узбекистана и 71 вуза стран-членов ЕС. С 2014 года в рамках образовательной программы «Эразмус+» реализуется более 40 проектов с бюджетом около 40 миллионов евро по повышению потенциала высшего образования, в которых задействованы порядка 70 вузов, свыше 20 отраслевых ведомств и организаций Узбекистан, а также около 120 европейских вузов.
В рамках регионального и двустороннего сотрудничества Узбекистан и ЕС реализуют совместные проекты в сферах социально-экономического развития, образования, верховенства закона, управления границами, борьбы против наркотиков и организованной преступности, транспорта, защиты окружающей среды, сельского хозяйства и других.
С 2013 года Делегация Европейского союза в Узбекистане совместно с Национальным агентством «Узбеккино» ежегодно организует Фестиваль европейского кино в Ташкенте. Он уже стал одним из самых заметных и масштабных культурных проектов Узбекистана. Ежегодно в столице в нем принимают участие около пяти тысяч зрителей.
С 2016 года Фестиваль расширил географию и стал проводиться в других городах Узбекистана. В 2017 году фестиваль, помимо Ташкента, был организован в Навои и Нукусе, в 2018 году – в Шахрисабзе и Фергане, в 2019 году – в Ургенче, Нукусе и Джизаке.
В ноябре этого года по инициативе Президента Узбекистана в Самарканде намечено проведение Министерской конференции «ЕС - Центральная Азия» по укреплению взаимосвязанности и устойчивого развития. Безусловно, данная инициатива, а также итоги нынешнего Саммита «Евросоюз – Центральная Азия», визита главы Европейского совета в Узбекистан и министерской встречи «ЕС-ЦА» будут способствовать продвижению совместных проектов в сфере торговли, инвестиций, транспорта, энергетики, цифровизации и других перспективных областях.