O‘zbekiston Prezidenti Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlikni izchil chuqurlashtirishga chaqirdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun Ostona shahrida «Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi» formatidagi delegatsiyalar rahbarlarining majlisida ishtirok etdi, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, tadbirda Yevropa kengashi Prezidenti Sharl Mishel, Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon va Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi raisining o‘rinbosari Xojamirat Geldimiratov ham qatnashdi.
Kun tartibiga muvofiq, siyosiy muloqotni rivojlantirish, hududlararo aloqalarni kengaytirish, savdo-iqtisodiy hamkorlik va madaniy-gumanitar almashinuvni faollashtirish istiqbollari muhokama qilindi.
Prezident Shavkat Mirziyov o‘z nutqida Yangi O‘zbekistondagi ortga qaytmas tus olgan islohotlarning asosiy ustuvor vazifasi samarali faoliyat ko‘rsatadigan bozor mexanizmlariga, yuqori hayot darajasi va qulay turmush sharoitlariga ega kuchli huquqiy davlatni barpo etishdan iborat ekanini ta’kidladi.
- Biz erishgan muvaffaqiyatlarimiz bilan cheklanmaymiz va yangi o‘zgarishlar ko‘lamini yanada kengaytirishni o‘z oldimizga maqsad qilib qo‘yganmiz. Bu o‘rinda gap, avvalo, qonunning so‘zsiz ustuvorligi, fuqarolik jamiyati institutlarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, inson huquqlari va gender tenglikni, so‘z va e’tiqod erkinligini ta’minlash haqida bormoqda, - dedi davlatimiz rahbari.
Iqtisodiy sohada bundan buyon ham tadbirkorlar uchun eng qulay sharoitlarni yaratish, korrupsiyaga qarshi murosasiz kurashish, raqobat va innovatsion biznes muhitining rivojlanishini rag‘batlantirish davom ettirilishi qayd etildi.
Yaxshi qo‘shnichilik va mintaqaviy sheriklikni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Shavkat Mirziyoyev ta’kidlaganidek, «birgalikdagi sa’y-harakatlar natijasida Markaziy Osiyoda mutlaqo yangi siyosiy muhit vujudga keldi. Bir necha o‘n yillar mobaynida yig‘ilib qolgan, hal etilishiga hech kim ishonmay qo‘ygan ko‘plab muammolar bir necha yil davomida bartaraf etildi».
Bugun vaziyat tubdan o‘zgardi. Vizasiz rejim joriy qilindi, barcha o‘tkazish punktlari ochildi. Aviaqatnovlar va yer transportida tashishlar ko‘paydi.
Kooperatsiya aloqalari kuchayib bormoqda, yirik loyihalarni amalga oshirish uchun investitsiya kompaniyalari va boshqa moliyaviy vositalar faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
- Albatta, mintaqada hali ham o‘z yechimini topmagan masalalar bor. Biroq ishonchimiz komilki, bizning kuchli siyosiy irodamiz va umumiy bunyodkorlik ruhi mintaqadagi qardosh mamlakatlar va xalqlarni yanada yaqinlashtirishga xizmat qiladi, - dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Mintaqamizning Yevropa Ittifoqi bilan hamkorligini izchil chuqurlashtirishga chaqirar ekan, Prezidentimiz bu borada qator ustuvor yo‘nalishlarni ko‘rsatib o‘tdi.
Eng avvalo, savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishga doir kompleks masalalarni hal etish zarur. Bular:
- sanoat mahsulotlarimizning Yevropaning yuqori standartlari va texnik reglamentlariga muvofiqligini ta’minlash;
- hozirgi mavjud cheklovlarni hisobga olgan holda YEI bozorlariga chiqish uchun eng maqbul samarali transport-logistika koridorlarini yaratish, eng avvalo, Transkaspiy multimodal marshrutini rivojlantirish;
- yevropalik iste’molchilar o‘rtasida Markaziy Osiyo mamlakatlari mahsulotlarining tanilishi va xaridorgir bo‘lishi uchun qo‘shma marketing tadqiqotlari hamda maqsadli tadbir va aksiyalar o‘tkazish;
- Yevropaning investitsiyalari va texnologiyalariga bo‘lgan katta ehtiyojni qondirish.
Ushbu masalalarni tizimli ravishda hal qilish uchun Shavkat Mirziyoyev Bosh vazir o‘rinbosarlari darajasida «Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo» iqtisodiy hamkorlik qo‘mitasini ta’sis etish hamda «Global Gateway» tashabbusining maqsad va vazifalarini qamrab olgan holda Savdo-iqtisodiy hamkorlikni chuqurlashtirish va o‘zaro transport-kommunikatsiya bog‘liqlikni rivojlantirish bo‘yicha uzoq muddatli strategik dastur ishlab chiqishni taklif qildi.
Bundan tashqari, davlatimiz rahbari Yevropa tomonini mintaqamizda qabul qilingan «Yashil kun tartibi» dasturini amalga oshirishda faol ishtirok etishga, jumladan, eko-innovatsiyalar, energiya samarador va resurs tejamkor texnologiyalarni keng joriy etish, iqtisodiyot tarmoqlarini raqamlashtirish, «Smart-AKIS» Yevropa tarmog‘i yordamida «aqlli» qishloq xo‘jaligini rivojlantirish, qayta tiklanuvchi energiya manbalari imkoniyatlarini ishga solishga chaqirdi.
Gumanitar sohada hamkorlikni ta’lim va innovatsiya almashinuvlari, madaniy va sayyohlik aloqalari kabi yo‘nalishlarda faollashtirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
«Erazmus plyus» va «Gorizont Yevropa» dasturlari doirasida ta’lim bo‘yicha Yevropaning ilg‘or metodikalarini joriy etish loyihasini amalga oshirish, qo‘shma fundamental va amaliy tadqiqotlarni o‘tkazishni tashkil etish taklif qilindi.
Yevropalik hamkorlarni mintaqamiz xalqlarining noyob tarixiy merosi, boy madaniyati va an’analari bilan keng tanishtirish maqsadida noyabr oyining ikkinchi yarmida Parijning Luvr muzeyida yirik ko‘rgazma tashkil etish rejalashtirilgan.
- Bunday tadbirlarni har yili – Yevropa davlatlarining poytaxtlarida va madaniyat markazlarida hamkorlikda o‘tkazib borish tarafdorimiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari turizm sohasida ulkan salohiyat borligini ta’kidlab, kelgusi yilda Xiva shahrida o‘tkaziladigan «YEI – Markaziy Osiyo» birinchi turizm forumi doirasida Yevropaning yetakchi operatorlari e’tiboriga Umumiy mintaqaviy turizm mahsulotlari konsepsiyasini taqdim etishni taklif etdi.
O‘zbekiston Prezidenti mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash hamkorlikning muhim yo‘nalishi ekanini ta’kidladi. U Yevropa Ittifoqining terrorizm, radikalizm va ekstremizm, uyushgan jinoyatchilik, narkotrafik va boshqa umumiy xavf-xatarlarga qarshi kurashish bo‘yicha qo‘shma dasturlar doirasidagi amaliy ko‘magini yuqori baholadi.
Xalqaro amaliyotdan kelib chiqib, axborot almashish va zamonaviy tahdidlarga birgalikda qarshi kurashish uchun maxsus xizmatlar va huquqni muhofaza qiluvchi organlar o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish taklif qilindi.
Tomonlarning Afg‘oniston masalasidagi xavotir va tashvishlari o‘xshashligi ta’kidlandi.
O‘zbekiston muntazam ravishda afg‘on xalqiga gumanitar yordam ko‘rsatib kelmoqda, elektr energiyasi, neft mahsulotlari va oziq-ovqat yetkazib berishni davom ettirmoqda, mamlakatimiz orqali Afg‘onistonga yuklar tranziti to‘xtamayapti.
Chegarada joylashgan Termiz shahrimizdagi logistika va ta’lim xablarining salohiyatidan foydalanishda yevropalik sheriklar bilan samarali hamkorlikni davom ettirishga tayyorlik bildirildi.
Prezidentimiz global va mintaqaviy vaziyat tubdan o‘zgarganini qayd etib, bu holat bugungi kunda Markaziy Osiyodagi integratsiyalashuv jarayonining yevropalik hamkorlar tomonidan faol qo‘llab-quvvatlanishini talab qilayotganini alohida ta’kidladi.
Prezidentimiz global va mintaqaviy vaziyat tubdan o‘zgarib, bugungi kunda Markaziy Osiyodagi integratsiyalashuv jarayonining yevropalik hamkorlar tomonidan faol qo‘llab-quvvatlanishini talab qilayotganini qayd etdi.
Shu munosabat bilan Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha yangilangan strategiyasi bajarilishini jadallashtirish va sheriklikni mustahkamlash maqsadida ko‘p tomonlama dasturiy hujjat – “Yo‘l xaritasi”ni qabul qilish imkoniyatini ko‘rib chiqish taklif qilindi.
Ushbu barcha masalalar kelgusi oyda Samarqandda bo‘lib o‘tadigan vazirlarning O‘zaro bog‘liqlik bo‘yicha qo‘shma anjumani davomida batafsil ko‘rib chiqilishiga ishonch bildirildi.
Prezidentimiz so‘zining yakunida O‘zbekiston mamlakatlarimiz barqaror taraqqiyoti, ravnaqi va farovonligi yo‘lida «Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi» formatidagi ochiq, tizimli va sermahsul muloqotning tarafdori ekanini yana bir bor ta’kidladi.

Президент Узбекистана выступил за последовательное углубление взаимодействия Центральной Азии с Европейским союзом
Президент Шавкат Мирзиёев сегодня принял участие в заседании глав делегаций в формате «Центральная Азия – Европейский союз» в городе Астане, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы нашего государства, в мероприятии также участвовали Президент Европейского совета Шарль Мишель, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон и заместитель Председателя Кабинета Министров Туркменистана Ходжамырат Гелдимырадов.
В соответствии с повесткой дня обсуждены перспективы развития политического диалога, расширения межрегионального взаимодействия, активизации торгово-экономического сотрудничества и культурно-гуманитарных обменов.
Президент Шавкат Мирзиёев в своем выступлении осветил ключевые приоритетные задачи стратегии необратимых реформ в Новом Узбекистане – формирование сильного правового государства с эффективно действующими рыночными механизмами, а также высоким уровнем и комфортными условиями жизни.
- Мы не останавливаемся на достигнутом и намерены наращивать масштабы преобразований. Речь идёт прежде всего о безусловном верховенстве закона, всемерной поддержке институтов гражданского общества, обеспечении прав человека и гендерного равенства, свободы слова и вероисповедания, - подчеркнул глава нашего государства.
Отмечено, что в экономическом измерении будут и далее создаваться самые благоприятные условия для предпринимателей, продолжаться бескомпромиссная борьба с коррупцией, поощряться развитие конкурентной и инновационной бизнес-среды.
Особое внимание уделено продвижению повестки добрососедства и регионального партнёрства.
Как отметил Президент Шавкат Мирзиёев, «в результате совместных усилий в Центральной Азии сформировалась совершенно новая политическая атмосфера. За несколько лет урегулированы многие проблемы, копившиеся десятилетиями, в решение которых практически никто не верил».
Сегодня ситуация кардинально изменилась. Введен безвизовый режим, открыты все пункты пропуска. Выросла частота авиарейсов и наземных перевозок.
- Конечно, в регионе ещё есть нерешённые вопросы. Но мы убеждены в том, что наша сильная политическая воля и общий созидательный настрой будут способствовать дальнейшему сближению братских стран и народов региона, - подчеркнул лидер Узбекистана.
В этой связи выступая за последовательное углубление взаимодействия нашего региона с Европейским союзом, Президент Узбекистана выделил ряд приоритетных направлений.
Прежде всего, решение комплекса вопросов по развитию торгово-экономического сотрудничества. Это:
- обеспечение соответствия наших промышленных товаров высоким европейским стандартам и техническим регламентам;
- создание эффективных транспортно-логистических коридоров для оптимального выхода на рынок ЕС с учётом нынешних ограничений, прежде всего развитие Транскаспийского мультимодального маршрута;
- проведение совместных маркетинговых исследований и целевых мероприятий и акций для того, чтобы товары из стран Центральной Азии были узнаваемы и востребованы европейскими потребителями;
- удовлетворение большой потребности в европейских инвестициях и технологиях.
Для системного решения всех этих вопросов Шавкат Мирзиёев выступил с предложениями учредить Комитет экономического сотрудничества «Евросоюз – Центральная Азия» на уровне вице-премьеров и разработать Стратегическую программу по углублению торгово-экономического сотрудничества и развитию транспортно-коммуникационной взаимосвязанности, с охватом целей и задач инициативы «Global Gateway».
Кроме того, он предложил европейской стороне активно подключиться к реализации принятой в нашем регионе программы «Зелёная повестка», в частности к внедрению эко-инноваций, энергоэффективных и ресурсосберегающих технологий, цифровизации отраслей экономики и развитию «умного» сельского хозяйства с помощью европейской сети «Smart-AKIS», а также задействованию потенциала возобновляемых источников энергии.
В гуманитарной сфере указано на необходимость активизации сотрудничества в таких направлениях, как образование и инновационные обмены, культурные и туристические связи.
В рамках программ «Erasmus+» и «Horizon Europe» предложено реализовать проект по внедрению передовой европейской методики образования, а также организовать проведение совместных фундаментальных и прикладных исследований.
В целях широкого ознакомления европейских партнёров с уникальным историческим наследием, богатой культурой и традициями народов нашего региона планируется во второй половине ноября провести крупные выставочные мероприятия в парижском Лувре.
- Выступаем за совместное проведение таких мероприятий на ежегодной основе – в столицах и культурных центрах европейских стран, - отметил Президент Шавкат Мирзиёев.
Он также указал на огромный потенциал в сфере туризма и предложил организовать презентацию для ведущих европейских операторов концепции общего регионального туристического продукта в ходе первого Туристического форума «ЕС – Центральная Азия» в городе Хиве в следующем году.
Президент Узбекистана особо отметил, что ключевым направлением сотрудничества является обеспечение региональной безопасности. Он высоко оценил практическое содействие Евросоюза в рамках совместных программ по борьбе с терроризмом, радикализмом и экстремизмом, организованной преступностью, наркотрафиком и другими общими вызовами.
Исходя из международной практики было предложено наладить взаимодействие по линии наших спецслужб и правоохранительных органов для обмена информацией и совместного противодействия современным угрозам.
Отмечено о схожести взглядов сторон по вопросу афганского урегулирования.
Узбекистан регулярно оказывает гуманитарную помощь афганскому народу, не прекращает поставки электроэнергии, нефтепродуктов и продовольствия, не останавливает транзитные перевозки грузов через нашу страну в направлении Афганистана.
Указано на готовность продолжить плодотворное сотрудничество с европейскими партнёрами в использовании потенциала логистического и образовательного хабов в нашем приграничном городе Термезе.
Президент нашей страны особо выделил, что «кардинально изменилась глобальная и региональная ситуация, которая сегодня требует более активной поддержки европейскими партнёрами процессов интеграции в Центральной Азии».
В этой связи предложено рассмотреть возможность принятия многостороннего программного документа – «Дорожной карты» для ускорения выполнения Стратегии Европейского Союза по Центральной Азии и укрепления партнёрских связей.
Выражена уверенность, что эти вопросы будут предметно рассмотрены в ходе предстоящей совместной Министерской конференции по взаимосвязанности, которая состоится в следующем месяце в Самарканде.
В завершение выступления вновь подтверждена приверженность Узбекистана открытому, системному и продуктивному диалогу в формате «Европейский союз – Центральная Азия» в интересах стабильности, устойчивого развития и процветания наших стран.