Yevropa kengashi Prezidenti Sharl Mishel O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev huzurida "Ko‘ksaroy" qarorgohining Faxriy mehmonlar xiyobonida daraxt ekdi.
Ushbu ezgu an’ana O‘zbekiston-YeI munosabatlarini yanada chuqurlashtirishga qaratilgan oliy darajadagi muzokaralarning natijalarini mustahkamlaydi.
Bugun oliy martabali mehmon Yevropa Ittifoqi delegatsiyasining O‘zbekistondagi yangi ofisi ochilishida ishtirok etishi, Samarqand shahrining tarixiy-me’moriy obidalari bilan tanishishi ko‘zda tutilgan. Shu bilan Yevropa kengashi Prezidenti Sharl Mishelning mamlakatimizga tashrifi yakunlanadi.

The President of the European Council plants a tree on the Alley of Honored Guests
The President of the European Council Charles Michel, in the presence of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, planted a tree on the Alley of Honored Guests at Kuksaroy Residence.
This good tradition consolidated the results of the high-level talks aimed at further deepening relations between Uzbekistan and the EU.
The visit program of the distinguished guest provides for participation in the opening of a new office of the EU Delegation in Uzbekistan and familiarization with the historical and architectural monuments of Samarkand. Thereupon, the President of the European Council Charles Michel’s visit to Uzbekistan ended.