Bugun Shanxay hamkorlik tashkilotiga (SHHT) aʼzo davlatlar Hukumat rahbarlari (Bosh vazirlar) kengashining 21-majlisi videokonferensaloqa shaklida bo‘lib o‘tadi, deb xabar qilayapti “Dunyo” AA muxbiri.
Tadbirga Xitoy Bosh vaziri Li Kesyan raislik qiladi. Unda Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Rossiya, Tojikiston, O‘zbekiston hukumat rahbarlari, Hindiston va Pokiston tashqi ishlar vazirlari ishtirok etadi. Shuningdek, kuzatuvchi davlatlar Belarus, Eron va Mo‘g‘uliston hamda Xitoy tomoni taklifiga binoan Turkmaniston ham onlayn uchrashuvda qatnashadi.
Bundan tashqari, yig‘ilishda SHHT Bosh kotibi Chjan Min, tashkilotning Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Ijroiya qo‘mitasi direktori Ruslan Mirzayev, SHHT Ishbilarmonlar kengashi va Banklararo assotsiatsiyasi rahbarlari, shuningdek, BMTning Osiyo va Tinch okeani bo‘yicha iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi va boshqa xalqaro hamda mintaqaviy tashkilotlar vakillari qatnashadilar.
Eslatib o‘tamiz, SHHTga aʼzo davlatlar rahbarlari kengashining yig‘ilishi 15-16 sentyabr kunlari Samarqand shahrida bo‘lib o‘tdi va unda tashkilot faoliyatini yana-da rivojlantirish bo‘yicha bir qator tarixiy qarorlar qabul qilindi.

Узбекистан примет участие в онлайн-заседании Совета глав правительств государств—членов ШОС
Сегодня в формате видеоконференцсвязи состоится 21-е заседание Совета глав правительств (премьер-министров) государств—членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Мероприятие будет проходить под председательством премьера Госсовета КНР Ли Кэцяна. В нем также примут участие главы правительств Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана и Узбекистана. Индия и Пакистан будут представлены министрами иностранных дел. Государства-наблюдатели Белоруссия, Иран и Монголия также подключатся к работе. По приглашению председательствующего в заседании Китая в нем примет участие Туркменистан
В заседании также примут участие генеральный секретарь ШОС Чжан Мин, директор Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры организации Руслан Мирзаев, главы Делового совета и Межбанковского объединения ШОС, а также представители Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО) ООН и других международных и региональных организаций.
Напомним, что заседание Совета глав государств-членов ШОС состоялся 15-16 сентября в Самарканде и завершилось принятием исторических для дальнейшего развития организации решений.