O‘zbekiston kasaba uyushmalari xodimlari va a’zolariga
Avvalo, siz, azizlarni, sizlarning timsolingizda ushbu xalqchil tashkilotning millionlab a’zolarini mamlakatimizda keng nishonlanayotgan O‘zbekiston kasaba uyushmalari kuni bilan chin qalbimdan muborakbod etib, barchangizga yuksak hurmat-ehtirom va samimiy tilaklarimni bildiraman.
Bugungi kunda mamlakatimizda erkin va farovon hayot, demokratik jamiyat qurish yo‘lida olib borayotgan izchil islohotlarimiz va ularning amaliy natijalarini ta’minlashda kasaba uyushmalarining ham munosib hissasi borligini barchamiz e’tirof etamiz.
Salkam 120 yillik tarixga ega O‘zbekiston kasaba uyushmalari faoliyati davomida yuksalish va pasayish davrlari ham yuz bergan, lekin bu tashkilot hech qachon o‘z dolzarbligini yo‘qotmagan. Ayniqsa, so‘nggi yillarda kasaba uyushmalari hayotida yangi rivojlanish bosqichi boshlandi, desak, mubolag‘a bo‘lmaydi.
Hozirgi vaqtda yurtimizda kasaba uyushmalari tizimida 34 mingdan ortiq boshlang‘ich tashkilotlar samarali faoliyat ko‘rsatib, soha bo‘yicha 6 ming 700 dan ziyod xodim va 300 mingga yaqin faollar fidokorona xizmat qilmoqda.
Kasaba uyushma a’zolarining mehnatga oid huquq va manfaatlarini ta’minlash, mehnat jamoalarida xodimlarni ijtimoiy-iqtisodiy qo‘llab-quvvatlash maqsadida keyingi yillarda kasaba uyushmalari tizimida keng ko‘lamli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
O‘tgan davrda soha xodimlarining sa’y-harakatlari bilan 5 ming 425 nafar ishchi-xizmatchining mehnat huquqlari tiklanib, ularning foydasiga 11 milliard so‘mga yaqin mablag‘ undirilgani mehnat qonunchiligini ta’minlashda kasaba uyushmalarining o‘rni muhim ekanining amaliy tasdig‘idir.
Shu bilan birga, mehnat muhofazasi bo‘yicha 932 ta korxona va tashkilotdagi xodimlarning hayoti va mehnati uchun xavf tug‘dirishi mumkin bo‘lgan 5 mingdan ziyod kamchilikning bartaraf etilgani bu borada samarali tizim yaratilganidan dalolat bermoqda.
Kasaba uyushmalari faollari tomonidan yoz mavsumi davomida respublika bo‘yicha 400 mingdan ziyod bolalarning oromgohlarda dam olishlari tashkil etilganini, 143 mingdan ortiq xodimlar va ularning oila a’zolari, 300 dan ortiq urush va mehnat fronti faxriylarining tizimga qarashli sihatgohlarda imtiyozli tarzda sog‘lomlashtirilganini alohida qayd etish lozim.
Joriy yilda Farg‘ona viloyati So‘x tumanida zamonaviy bolalar oromgohi va Toshkent viloyatining Parkent tumanida “Zarkent” sanatoriysi barpo etildi. Ayniqsa, kasaba uyushmalari kuni arafasida Bo‘stonliq tumanidagi Chimyon turistik zonasida foydalanishga topshirilgan “Sevarsoy” sanatoriysi yurtimiz mehnatkashlari uchun o‘ziga xos bayram sovg‘asi bo‘ldi.
Shuningdek, 100 yildan ortiq tarixga ega, o‘z vaqtida milliy san’atimiz va jahon madaniyatining mashhur darg‘alari o‘zining betakror va yorqin iste’dodini namoyon etgan Toshkent shahri markazidagi sobiq madaniyat maskani bugun yangi qiyofa kasb etib, “Kasaba uyushmalari saroyi” sifatida qayta bunyod etildi. Ushbu san’at koshonasi kasaba uyushmalarining sa’y-harakati bilan o‘zbek madaniyati va san’atini yanada ravnaq toptirish, yosh avlodimizning ma’naviy dunyosini yuksaltirishdek ezgu ishga o‘zining salmoqli hissasini qo‘shadi, deb ishonaman.
O‘zbekiston kasaba uyushmalari federatsiyasining Mehnat va ijtimoiy munosabatlar akademiyasi tashkil etilgani soha uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlash va mehnat munosabatlarini ilmiy tadqiq qilish nuqtai nazaridan muhim ahamiyatga egadir.
Keyingi yillarda O‘zbekiston kasaba uyushmalarining xorijiy mamlakatlardagi turdosh va xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik aloqalari rivojlanib borayotgani mamlakatimiz nufuzini jahon miqyosida tarannum etishga xizmat qilmoqda. Xususan, Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining maslahat kengashiga monand tarzda O‘zbekiston kasaba uyushmalari federatsiyasi tashabbusi bilan tuzilgan Markaziy Osiyo mamlakatlari kasaba uyushmalari kengashi mintaqa mamlakatlarining mehnatkashlari o‘rtasida do‘stlik va birdamlik, o‘zaro manfaat va ishonch tamoyillariga asoslangan yaqin qo‘shnichilik munosabatlarini jadal rivojlantirish uchun o‘ziga xos muloqot maydoni vazifasini bajarib kelmoqda.
Shuni qayd etish lozimki, hozirgi kunda kasaba uyushmalarining mamlakatimiz ijtimoiy-siyosiy hayotidagi o‘rni va ta’siri tobora ortib bormoqda. Buning sababini, eng avvalo, tashkilotning xalq ichiga chuqur kirib borayotgani, odamlarning og‘irini yengil qilish, el-yurt xizmatiga kamarbasta bo‘lishni o‘zining ustuvor vazifasi sifatida belgilab olganida, deb bilamiz.
O‘tgan davr mobaynida “Ayollar daftari” tizimi orqali mutasaddi vazirlik va idoralar, hokimliklar bilan birgalikda 1,5 millionga yaqin opa-singillarimizning muammolarini “fuqarobay” asosda o‘rganib, hal etishda kasaba uyushmalari alohida tashabbus va jonbozlik ko‘rsatmoqda. Bu borada Federatsiya qoshida tashkil etilgan “1211” ishonch telefoniga xotin-qizlar tomonidan kelib tushgan 130 mingga yaqin murojaatlarda bildirilgan masalalarning hal etilgani ham shundan darak beradi.
Kooperatsiya usulidagi tadbirkorlik tajribasini ommalashtirish bo‘yicha ishga tushirilgan 924 ta loyiha orqali 100 mingdan ortiq aholi, jumladan, 73 mingga yaqin ayollarimiz ish bilan ta’minlandi.
Fursatdan foydalanib, yurtimizda fuqarolarning huquq va erkinliklarini, ularning qonuniy manfaatlarini ta’minlash, aholining ehtiyojmand qatlamini hamda mehnat jamoalari a’zolarini ijtimoiy-iqtisodiy qo‘llab-quvvatlash ishlarida faol ishtirok etayotgan siz, azizlarga chin qalbimdan minnatdorchilik bildiraman.
Barchamizga ma’lumki, mamlakatimiz kasaba uyushmalari o‘z saflarida 5,5 milliondan ziyod xodimlarni birlashtirgan eng yirik jamoat tashkiloti hisoblanadi. Uning a’zolari soni doimiy tarzda ko‘payib bormoqda. Shuning uchun ham kasaba uyushmalari kuni respublikamizning barcha ishchi-xodimlari tomonidan muhim sana sifatida keng nishonlanadi.
Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasida belgilangan, inson qadri va uning sha’nini ulug‘lashga qaratilgan xalqparvar siyosatning amaliy namoyoni sifatida 11 noyabr – O‘zbekiston kasaba uyushmalari kuniga mehnatkashlar bayrami, umumxalq bayrami maqomini berish va ushbu kunni dam olish kuni deb belgilashni taklif etaman.
Bugungi murakkab va shiddatli davr korxona va tashkilotlarda xodimlarning kasbiy, mehnatga oid, ijtimoiy-iqtisodiy huquqlarini ta’minlash tizimini yanada kuchaytirishni taqozo etmoqda va siz, azizlar bu borada har tomonlama faollik ko‘rsatasiz, deb ishonaman.
Aziz va muhtaram vatandoshlar!
Hurmatli kasaba uyushmalari xodimlari!
Davlatimiz va jamiyatimiz tomonidan bundan buyon ham doimiy qo‘llab-quvvatlash asnosida ishchi va xizmatchilarning mehnat huquqlarini ta’minlash va ularning ish haqi miqdorini oshirib borish bo‘yicha barcha imkoniyatlar safarbar etiladi.
Chunki samarali mehnat qilish va uning rohatini ko‘rish – har bir inson hayotining ma’no-mazmunidir.
O‘z oldimizga qo‘ygan ulkan va ezgu vazifalarni amalga oshirish, “El aziz, inson aziz” degan olijanob g‘oyani yurtimizdagi har bir korxona va tashkilotda qaror toptirish, mehnatni farovonlik va baxt manbaiga aylantirish ko‘p jihatdan kasaba uyushmalari va ularning samarali faoliyatiga ham bog‘liqdir.
Barchangizni bugungi qutlug‘ ayyom – O‘zbekiston kasaba uyushmalari kuni bilan yana bir bor samimiy tabriklab, xonadonlaringizga sihat-salomatlik, tinchlik-xotirjamlik, fayzu baraka, mas’uliyatli va sharafli ishlaringizda esa yangi yutuqlar yor bo‘lishini tilayman.

Работникам и членам профсоюзов Узбекистана
От всей души поздравляю вас и в вашем лице миллионы членов этой подлинно народной организации с широко отмечаемым в нашей стране Днем профессиональных союзов Узбекистана и выражаю всем вам свое глубокое уважение и самые добрые пожелания.
Заслуживает высокого признания достойный вклад профессиональных союзов в последовательное проведение в нашей стране реформ и обеспечение их практических результатов на пути построения демократического общества, свободной и благополучной жизни.
В деятельности профсоюзов Узбекистана, имеющих почти 120-летнюю историю, были периоды взлетов и падений, однако эта организация никогда не утрачивала свою актуальность. Не будет преувеличением сказать, что в последние годы в жизни профсоюзов начался новый этап.
В настоящее время в системе профсоюзов страны эффективно действует более 34 тысяч первичных организаций, где самоотверженно трудятся свыше 6 700 работников и около 300 тысяч активистов.
В целях обеспечения трудовых прав и интересов членов профсоюзов, социально-экономической поддержки работников трудовых коллективов в последние годы в системе профессиональных союзов реализуются масштабные меры.
За минувший период усилиями работников сферы были восстановлены трудовые права 5 425 рабочих и служащих, в их пользу взыскано около 11 миллиардов сумов, что на практике подтверждает важную роль профсоюзов в обеспечении трудового законодательства.
Вместе с тем об эффективности созданной системы говорит и то, что на 932 предприятиях и организациях было устранено свыше 5 тысяч нарушений требований охраны труда, которые могли создать условия, ставящие под угрозу жизнь и труд работников.
Следует отметить, что в летний сезон активистами профессиональных союзов был организован отдых более 400 тысяч детей в лагерях республики, в подведомственных санаториях на льготной основе укрепили здоровье свыше 143 тысяч работников и членов их семей, более 300 ветеранов войны и трудового фронта.
В этом году в Сохском районе Ферганской области был построен современный детский лагерь, в Паркентском районе Ташкентской области распахнул свои двери новый санаторий «Заркент». Настоящим подарком трудящимся страны ко Дню профессиональных союзов стала сдача в эксплуатацию санатория «Севарсой» в туристической зоне «Чимган» Бостанлыкского района.
Бывший уникальный центр культуры в Ташкенте, имеющий более чем вековую историю, со сцены которого некогда демонстрировали неповторимый и яркий талант известные деятели нашего национального искусства и мировой культуры, сегодня обрел новый облик и был воссоздан как «Дворец профсоюзов». Уверен, что усилиями профсоюзов дворец внесет весомый вклад в такое благородное дело, как дальнейшее развитие узбекской культуры и искусства, повышение духовности молодого поколения.
Важное значение в плане подготовки высококвалифицированных кадров и научного исследования в области трудовых отношений имеет создание Академии труда и социальных отношений Федерации профсоюзов Узбекистана.
В последние годы профсоюзы республики развивают партнерские связи с профильными организациями зарубежных государств и международными структурами, что служит укреплению авторитета нашей страны на мировой арене. В частности, созданный по инициативе Федерации профсоюзов Узбекистана Совет профессиональных союзов стран Центральной Азии выполняет подобно Консультативному совету глав государств Центральной Азии миссию своего рода диалоговой площадки для динамичного развития добрососедских отношений, основанных на принципах дружбы и сотрудничества, взаимных интересах и доверии между трудящимися стран региона.
Следует отметить, что в настоящее время все более возрастают роль и влияние профессиональных союзов в общественно-политической жизни страны. Мы видим, что главным фактором в этом является прежде всего сближение организации с населением, определение ее приоритетной задачей создание достойных условий для трудящихся, служение интересам народа и страны.
За прошедший период, работая совместно с ответственными министерствами, ведомствами, хокимиятами по системе «Женской тетради», профсоюзы проявили особую инициативность и активность в изучении и решении проблем около 1,5 миллиона женщин на основе индивидуального подхода. Было положительно решено около 130 тысяч обращений женщин, поступивших на организованный при Федерации телефон доверия «1211».
Благодаря запуску 924 проектов по распространению опыта предпринимательства по методу кооперации более 100 тысяч человек были обеспечены работой и среди них около 73 тысяч наших женщин.
Пользуясь случаем, выражаю вам, дорогие мои, искреннюю признательность за активное участие в проводимой в нашей стране работе по обеспечению прав и свобод, законных интересов граждан, социально-экономической поддержке уязвимых слоев населения и членов трудовых коллективов.
Как известно, профессиональные союзы нашей страны представляют самую крупную общественную организацию, объединяющую в своих рядах более 5,5 миллиона работников. И ее численность неизменно растет. Поэтому все рабочие и служащие республики широко отмечают День профессиональных союзов как важную знаменательную дату.
Реализуя на деле определенную в Стратегии развития Нового Узбекистана последовательную политику, направленную на защиту чести и достоинства человека как высшей ценности, предлагаю придать Дню профессиональных союзов Узбекистана статус праздника трудящихся, всенародного праздника и установить 11 ноября выходным днем.
Нынешнее сложное и напряженное время требует дальнейшего укрепления системы обеспечения профессиональных, трудовых, социально-экономических прав работников на предприятиях и в организациях, и я надеюсь, что вы проявите в этом всемерную активность.
Уважаемые работники профсоюзов!
Наше государство и общество и впредь мобилизует все возможности на постоянную поддержку рабочих и служащих, обеспечение их трудовых прав, повышение размеров оплаты труда.
Ибо плодотворный труд, его результаты – это и есть смысл жизни каждого человека.
От профсоюзов и их эффективной деятельности во многом зависит реализация стоящих перед нами грандиозных и благородных задач, чтобы на каждом предприятии и в организации страны утвердился важный принцип уважения чести и достоинства человека, чтобы труд стал источником благополучия и счастья.
Еще раз искренне поздравляю всех вас с сегодняшним замечательным праздником – Днем профессиональных союзов Узбекистана, желаю успехов в вашем ответственном и почетном труде, здоровья, мира и благополучия вашим семьям.