O‘zbekiston sog‘liqni saqlash sohasi xodimlariga
Avvalo, xalqimiz salomatligini asrashdek mas’uliyatli va sharafli yo‘lda o‘zini ayamasdan, fidokorona mehnat qilayotgan siz, azizlarni Tibbiyot xodimlari kuni bilan chin qalbimdan tabriklab, barchangizga ezgu tilaklarimni izhor etaman.
Mashhur yunon tabibi Gippokratning: “Tibbiyot va donishmandlik o‘zaro hamohang va chambarchas bog‘liqdir”, degan so‘zlarida katta ma’no bor.
Darhaqiqat, dunyodagi eng bebaho boylik, tengsiz ne’mat hisoblangan inson sog‘lig‘ini saqlash, bemor ko‘nglida umid va ishonch uyg‘otib, uni sog‘lom hayotga qaytarish uchun shifokor nafaqat chuqur bilim va tajriba sohibi, ayni paytda yuksak aql-zakovat hamda olijanob qalb egasi bo‘lishi darkor.
O‘z hayotini ana shunday ulug‘ va savobli ishga bag‘ishlab, odamlarning dardiga darmon bo‘lishni muqaddas burch deb bilgan tibbiyot xodimlarining sha’niga har qancha tahsinlar aytsak, arziydi, albatta.
Aziz shifokor va hamshiralar!
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda har bir fuqaro uchun yuqori sifatli va malakali tibbiy xizmat tizimini yaratish ustuvor vazifa sifatida belgilanib, bu yo‘nalishda keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilayotgani sizlarga yaxshi ma’lum.
“Inson qadri uchun” degan ezgu tamoyilni jamiyatimiz hayotida to‘la ro‘yobga chiqarish maqsadida keyingi vaqtda yurtimizda sog‘liqni saqlash sohasi vakillari bilan muntazam uchrashib, oldimizda turgan vazifalar va dolzarb muammolarning yechimlari haqida fikrlashib olish ibratli an’anaga aylandi.
Joriy yilda sizlar bilan o‘tkazilgan muloqotlarimiz ham har tomonlama foydali bo‘ldi. Buning natijasida 2022 yilda sohaga oid yigirmadan ziyod qonun, farmon va qarorlar hamda boshqa zarur me’yoriy hujjatlar qabul qilinib, hayotga izchil tatbiq etilmoqda.
Bugungi kunda sizlarning faol sa’y-harakatingiz bilan tibbiyot xizmati bevosita mahallalarga, har bir yurtdoshimizning xonadoniga kirib bormoqda. Yuqori malakali shifokorlar, olim va mutaxassislar joylarga chiqqan holda, og‘ir xastaliklardan aziyat chekayotgan bemorlarning salomatligini tiklashga munosib hissa qo‘shmoqda.
Bu yil hududlar bo‘ylab o‘tkazilgan salomatlik aksiyalari davomida yurtdoshlarimizning 210 ming nafari ambulator va 65 ming nafari statsionar sharoitda sog‘lomlashtirilgani salmoqli natijalardan biri bo‘ldi. Biz bunday ezgu va xayrli ishlarni kelgusida ham izchil davom ettiramiz.
Inson hayoti va salomatligini asrab-avaylashdek g‘oyat muhim vazifani ado etishda biron-bir masalani e’tibordan chetda qoldirish, muammolarning yechimini paysalga solish mumkin emasligini barchamiz yaxshi anglaymiz.
Shu sababli, tibbiyot sohasini rivojlantirish jarayonida, avvalo, bu boradagi mavjud munosabat va yondashuvlarni tubdan o‘zgartirib, “inson – jamiyat – davlat” tamoyilini hayotga joriy etish ustuvor masala bo‘lib qolmoqda.
Shu maqsadda tibbiyotning birlamchi bo‘g‘inini kuchaytirish, ayniqsa, qishloq va mahallalarda tibbiy xizmatni sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarishga alohida ahamiyat qaratmoqdamiz.
Xususan, birgina 2022 yilda joylarda 100 dan ziyod oilaviy shifokorlik punkti, poliklinikalar hamda olis va chekka hududlarda 1000 dan ortiq mahalla tibbiyot punktlari tashkil etildi. Natijada qo‘shimcha ravishda yana 3,5 million aholini birlamchi tibbiy xizmat bilan qamrab olishga erishildi.
Oilaviy shifokorlar tomonidan aholiga bepul tarqatiladigan 70 xildagi dori-darmonlar uchun mablag‘lar hajmi o‘tgan yilga nisbatan 3 barobarga oshirildi. Birlamchi tibbiyot muassasalari zamonaviy ultratovush, elektrokardiogramma uskunalari, stomatologik va jarrohlik to‘plamlari bilan jihozlanmoqda.
Oilaviy poliklinikalarda kunduzgi davolash o‘rinlari tashkil etilishi natijasida 740 ming kishi shifoxonaga bormasdan, bevosita o‘zi istiqomat qilayotgan mahallada muolaja olish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
Mamlakatimizda xususiy tibbiyot muassasalarini rivojlantirish maqsadida ushbu klinikalarga soliq va bojxona imtiyozlari berilib, majburiy turistik yig‘imlar bekor qilindi hamda davlat mablag‘lari hisobidan tibbiy xizmat ko‘rsatishga ruxsat etildi.
Salomatlik posbonlarining og‘ir va mas’uliyatli mehnatini munosib qadrlash, ularning o‘z kasbidan manfaatdorligini oshirish masalasi ham davlatimizning doimiy e’tibor markazida turibdi.
Yaqinda soha xodimlarining oylik maoshi 30 foizgacha oshirilib, ish samaradorligi va natijasiga qarab tabaqalashtirilgan rag‘batlantirish hamda ustama to‘lovlari joriy etilgani ham bu yo‘ldagi muhim qadam bo‘lganini qayd etish lozim.
Sog‘liqni saqlash tizimida erishilayotgan ijobiy natijalar bilan bir qatorda, hali oldimizda bajarishimiz zarur bo‘lgan vazifalar ham yetarli ekanini barchamiz yaxshi tushunamiz.
Bu haqda gapirganda, tibbiyot tizimini rivojlantirish yo‘lida boshlangan va xalqimiz salomatligini asrashda muhim ahamiyatga ega bo‘lgan quyidagi masalalarni ta’kidlab o‘tish o‘rinli, deb o‘ylayman.
Bugungi kunda bemorlarning huquq va manfaatlarini ta’minlashda ularning tanloviga hurmat bilan qarash zarurligini hayotning o‘zi taqozo qilmoqda.
Ana shu zaruratdan kelib chiqib, bundan buyon tibbiyot tizimini “mablag‘ni bevosita bemorga sarflash” tamoyili asosida moliyalashtirishga alohida e’tibor qaratiladi. Ya’ni, mablag‘lar tibbiyot muassasalariga umumiy tarzda emas, balki davolangan bemorlarga sarflangan xarajatlardan kelib chiqqan holda yo‘naltiriladi.
Aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini mustahkam qaror toptirish, onalar va bolalar salomatligini muhofaza qilish, har bir fuqaroning sog‘lig‘ini asrab-avaylash, ularni malakali tibbiy xizmat bilan to‘liq qamrab olish masalalari bundan buyon ham ustuvor vazifamiz bo‘lib qoladi.
Hurmatli tibbiyot xodimlari!
Sog‘liqni saqlash sohasini tezkor va samarali, xalqchil tizimga aylantirish yo‘lidagi islohotlar jarayonida sizlar o‘z zimmangizdagi mas’uliyatni sharaf bilan ado etish uchun bor bilim va mahoratingiz, salohiyat va tajribangiz, azmu shijoatingizni namoyon etishingizga ishonaman.

Работникам сферы здравоохранения Узбекистана
Искренне, от всего сердца поздравляю вас, представителей почетной профессии, самоотверженно, не жалея себя, выполняющих ответственную миссию по охране здоровья нашего народа, с Днем медицинских работников, выражаю всем вам мои самые наилучшие пожелания.
Есть глубокий смысл в словах знаменитого греческого врачевателя Гиппократа: “Медицина и мудрость созвучны и взаимосвязаны”.
Действительно, для того, чтобы сохранить самое бесценное богатство, несравненное благо в мире – здоровье человека, пробудить в больном веру и надежду, вернуть его к здоровой жизни, врач должен обладать не только глубокими знаниями и опытом, но вместе с тем высоким интеллектом и благородным сердцем.
Конечно, можно бесконечно говорить слова благодарности в адрес медицинских работников, посвятивших свою жизнь такому великому и благородному делу, считающих лечение людей своим священным долгом.
Дорогие врачи и медсестры!
Вам хорошо известно, что в последние годы в Узбекистане в качестве приоритетной задачи определено создание системы высококачественного и квалифицированного медицинского обслуживания каждого гражданина, в этом направлении осуществляются масштабные реформы.
В целях полного утверждения в жизни нашего общества благородного принципа “Во имя чести и достоинства человека” доброй традицией в последнее время стали проведение регулярных встреч с представителями сферы здравоохранения, обмен с ними мнениями о стоящих перед нами задачах и путях решения актуальных проблем.
Всесторонне полезными были наши с вами диалоги, прошедшие в текущем году. В результате в 2022 году было принято более двадцати законов, указов и постановлений, других необходимых нормативных актов, касающихся сферы, которые последовательно внедряются в жизнь.
Благодаря вашим активным усилиям сегодня медицинские услуги входят непосредственно в махаллю, становятся ближе к каждому соотечественнику. Высококвалифицированные врачи, ученые и специалисты, работая с выездом на места, вносят достойный вклад в восстановление здоровья больных, страдающих от тяжелых недугов.
В ходе прошедших в этом году в регионах оздоровительных акций 210 тысяч наших соотечественников прошли лечение в амбулаторных, 65 тысяч – в стационарных условиях, что является весомым результатом. Мы и в дальнейшем продолжим эту благую работу.
Все мы хорошо осознаем, что в реализации чрезвычайно важной задачи по охране жизни и здоровья людей нельзя оставлять без внимания ни один вопрос, оставлять решение проблем на потом.
В этой связи все более приоритетное значение в процессе развития медицинской сферы приобретает кардинальное изменение имеющегося отношения и подходов в этой области, претворение в жизнь принципа “Человек – общество – государство”.
Поэтому мы акцентируем внимание на усилении первичного звена медицины, особенно выведении медицинского обслуживания в селах и махаллях на качественно новый этап.
В частности, только в 2022 году на местах было создано более 100 семейных врачебных пунктов, поликлиник и более тысячи махаллинских медицинских пунктов в самых отдаленных и труднодоступных районах. В результате первичным звеном медицинской помощи охвачено дополнительно 3,5 миллиона человек.
Объем средств на лекарственные препараты 70 видов, бесплатно выдаваемые населению семейными врачами, увеличился в 3 раза по сравнению с прошлым годом. Первичные медицинские учреждения оснащаются современным оборудованием для ультразвукового исследования и электрокардиографии, стоматологическими и хирургическими комплектами.
В результате организации дневных стационаров в семейных поликлиниках 740 тысяч человек получили возможность лечиться непосредственно в своей махалле, не обращаясь в больницу.
В целях развития частных медицинских учреждений в нашей стране таким клиникам были предоставлены налоговые и таможенные льготы, отменен обязательный туристический сбор и разрешено оказывать медицинские услуги за счет государственных средств.
Вопрос достойного поощрения нелегкого и ответственного труда медицинских работников, повышения их заинтересованности в своей деятельности также находится в центре постоянного внимания нашего государства.
Следует отметить, что недавно до 30 процентов выросла месячная заработная плата медицинских работников, была внедрена система дифференцированных премий и надбавок в зависимости от эффективности и результатов их труда.
Все мы понимаем, что, несмотря на достигнутые положительные результаты в системе здравоохранения, предстоит еще многое сделать.
Говоря об этом, считаю уместным выделить следующие вопросы развития медицинской системы, имеющие важное значение для охраны здоровья нашего народа, решение которых уже началось.
Сегодня сама жизнь требует уважать право выбора больных, что имеет важное значение для обеспечения их интересов.
Исходя из этой необходимости отныне особое внимание будет уделяться финансированию медицинской системы по принципу «деньги следуют за пациентом». То есть средства будут направляться медицинским учреждениям не общим объемом, а исходя из конкретных расходов на вылеченных больных.
Прочное утверждение здорового образа жизни среди населения, охрана здоровья матерей и детей, всех граждан в целом, вопросы максимального охвата их квалифицированными медицинскими услугами и впредь будут нашим приоритетом.
Уважаемые медицинские работники!
Уверен, вы продемонстрируете все свои знания и мастерство, опыт и потенциал, активность и решимость в процессе реформ, направленных на превращение сферы здравоохранения в оперативно и эффективно действующую, служащую людям систему.
Пользуясь случаем, хочу еще раз поздравить всех вас с профессиональным праздником и пожелать больших успехов в дальнейшей деятельности, счастья и благополучия вашим семьям.