O‘zbekiston Prezidenti rasmiy tashrif bilan Fransiyaga jo‘nab ketdi
Fransiya Prezidenti Emmanuel Makronning taklifiga binoan, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugun rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatga jo‘nab ketdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati maʼlumotiga ko‘ra, tashrif dasturiga muvofiq, Parij shahridagi Yelisey saroyida oliy darajadagi muzokaralar va Fransiya Milliy yig‘inida uchrashuv o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Ustuvor sohalarda ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqiladi. Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar yuzasidan fikr almashiladi.
Davlatimiz rahbari Fransiyaning yetakchi kompaniyalari vakillari bilan ham uchrashuv o‘tkazadi.
Luvr muzeyi va Arab dunyosi institutiga tashrif buyurib, xalqimizning boy madaniy merosiga bag‘ishlangan «O‘zbekiston vohalari xazinalari. Karvon yo‘llari chorrahasida» va «Samarqandga yo‘l. Ipak va oltin moʻjizalari» ko‘rgazmalari bilan tanishish mo‘ljallangan.

The President of Uzbekistan departs for France on an official visit
Today, at the invitation of the President of the French Republic Emmanuel Macron, President Shavkat Mirziyoyev departed for this country on an official visit, reports “Dunyo” IA correspondent.
According to the press service of the Head of our state, in accordance with the program of the visit, it is planned to hold talks at the highest level in the Élysée Palace and meetings at the National Assembly of France.
Current issues of further enhancing multifaceted cooperation in priority areas will be considered. Views will be exchanged on the international and regional agenda.
The President of Uzbekistan will also meet with representatives of leading French companies.
It is planned to visit the Louvre Museum and the Arab World Institute, which will host the exhibitions “The Splendours of Uzbekistan’s Oases. At the Crossroads of Caravan Routes” and “The Road to Samarkand. Miracles of Silk and Gold”, dedicated to the richest cultural heritage of Uzbekistan people.