O‘zbekiston Prezidenti rasmiy tashrif bilan Fransiyaga jo‘nab ketdi
Fransiya Prezidenti Emmanuel Makronning taklifiga binoan, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugun rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatga jo‘nab ketdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati maʼlumotiga ko‘ra, tashrif dasturiga muvofiq, Parij shahridagi Yelisey saroyida oliy darajadagi muzokaralar va Fransiya Milliy yig‘inida uchrashuv o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Ustuvor sohalarda ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqiladi. Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar yuzasidan fikr almashiladi.
Davlatimiz rahbari Fransiyaning yetakchi kompaniyalari vakillari bilan ham uchrashuv o‘tkazadi.
Luvr muzeyi va Arab dunyosi institutiga tashrif buyurib, xalqimizning boy madaniy merosiga bag‘ishlangan «O‘zbekiston vohalari xazinalari. Karvon yo‘llari chorrahasida» va «Samarqandga yo‘l. Ipak va oltin moʻjizalari» ko‘rgazmalari bilan tanishish mo‘ljallangan.

Президент Узбекистана отбыл с официальным визитом во Францию
По приглашению Президента Эммануэля Макрона Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев сегодня утром отбыл с официальным визитом во Францию, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы нашего государства, в соответствии с программой визита запланировано проведение переговоров на высшем уровне в городе Париже в Елисейском дворце и встречи в Национальном собрании Франции.
Будут рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества в приоритетных сферах. Состоится обмен мнениями по международной и региональной повестке.
Глава нашего государства также встретится с представителями ведущих французских компаний.
Предусматривается посещение музея Лувра и Института арабского мира, в которых откроются выставки «Сокровища оазисов Узбекистана. На пересечении караванных путей» и «Дорога в Самарканд. Чудеса шёлка и золота», посвященные богатейшему культурному наследию нашего народа.