O‘zbekiston Prezidentining Fransiyaga rasmiy tashrifi boshlandi
Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makronning taklifiga binoan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rafiqasi bilan birga 21 noyabr kuni rasmiy tashrif bilan Parijga keldi.
«Parij-Orli» aeroportida davlatimiz rahbarining tashrifi munosabati bilan ikki mamlakat bayroqlari ko‘tarildi, faxriy qorovul saf tortdi.
Mamlakatimiz yetakchisini Fransiya madaniyat vaziri Rima Abdul-Malak va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
Bugun davlatimiz rahbari yetakchi kompaniyalar va moliyaviy tuzilmalar rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazadi.
Tashrifning asosiy tadbirlari ertaga, 22 noyabr kuniga mo‘ljallangan.
Ushbu mamlakat Parlamentining quyi palatasi – Milliy yig‘in raisi Yael Braun-Pive bilan uchrashuv bo‘lib o‘tadi. So‘ng Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Emmanuel Makron muzokara o‘tkazadilar.
Davlat rahbarlari Luvr muzeyi va Arab dunyosi institutiga birgalikda tashrif buyurib, xalqimiz madaniy merosiga bag‘ishlangan, O‘zbekiston va boshqa mamlakatlar muzeylarining eng noyob eksponatlaridan iborat yirik ko‘rgazmalar bilan tanishadi.

The President of Uzbekistan arrives in France
On November 21, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and his spouse arrived on an official visit in Paris at the invitation of President of the French Republic Emmanuel Macron.
At the Paris-Orly Airport, the national flags of the two countries were raised and a guard of honor was lined up to welcome the President of Uzbekistan.
The Minister of Culture of France Rima Abdul Malak and other officials met the Leader of Uzbekistan.
Today, the Head of the state will hold a meeting with heads of leading companies and financial structures.
The main events of the visit are scheduled for tomorrow, November 22.
A meeting will be held with the President of the National Assembly of France, Yaël Braun-Pivet. Talks between President Shavkat Mirziyoyev and President Emmanuel Macron will take place.
The heads of state will get acquainted with the exposition of large-scale exhibitions at the Louvre Museum and the Arab World Institute dedicated to the cultural heritage of Uzbek people and the most unique exhibits from the museum collections of Uzbekistan and other countries.