O‘zbekiston Prezidenti va Fransiya Parlamentining quyi palatasi raisi parlamentlararo muloqotni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-noyabr kuni Parijdagi Burbon saroyida Fransiya Milliy yig‘ini Raisi Yael Braun-Pive bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Parlamentlar o‘rtasidagi hamda ijtimoiy-siyosiy hayotni yanada demokratlashtirish bo‘yicha islohotlarni amalga oshirish borasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish yuzasidan fikr almashildi.
Fransiya Milliy yig‘ini rahbari O‘zbekistonda, shu jumladan parlamentarizmni rivojlantirish, inson huquq va erkinliklarini ta’minlash va himoya qilish, gender tenglikni ilgari surish bo‘yicha amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli demokratik yangilanishlarning borishini yuksak baholadi.
Gender tenglikni ta’minlash jihatlariga alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekiston bu borada katta muvaffaqiyatlarga erishgani, mamlakatimizda xotin-qizlar qonun chiqaruvchi va ijro etuvchi hokimiyat idoralarida, tadbirkorlik va ijtimoiy sohada munosib o‘rin egallayotgani qayd etildi.
2022-yil sentabr oyida mamlakatimizda ilk bor jahon parlamentlari yetakchi ayollarining 14-sammiti o‘tkazildi. Yetakchi ayollarning rolini oshirish to‘g‘risida Toshkent deklaratsiyasi qabul qilindi.
Uchrashuvda o‘lim jazosini bekor qilish, inson huquqlarining kafolatlarini kuchaytirish, ekologik muammolarni hal etish to‘g‘risidagi normalar va boshqa muhim qoidalarni mustahkamlab qo‘yish ko‘zda tutilgan konstitutsiyaviy islohotni amalga oshirishga tayyorgarlik borasidagi asosiy yondashuvlar muhokama qilindi.
Parlamentlararo do‘stlik guruhining uchrashuvlarini o‘tkazish, BMTning Inson huquqlari bo‘yicha kengashi, Yevropa Parlamenti, Parlamentlararo ittifoq, YXHT Parlament assambleyasi doirasidagi hamkorlikni kuchaytirishga kelishib olindi.
Uchrashuv yakunida Prezidentimiz Faxriy mehmonlar kitobida qayd yozib qoldirdi. Shuningdek, Fransiya Milliy yig‘ini Raisini o‘zi uchun qulay vaqtda tashrif bilan mamlakatimizga borishga taklif etdi.

Президент Узбекистана и председатель нижней палаты Парламента Франции обсудили перспективы развития межпарламентского диалога
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 22 ноября провел в Бурбонском дворце в Париже встречу с Председателем Национального собрания Франции Яэль Браун-Пиве.
Состоялся обмен мнениями о дальнейшем углублении межпарламентского сотрудничества, взаимодействия в сфере проведения реформ по дальнейшей демократизации общественно-политической жизни.
Глава Национального собрания Франции дала высокую оценку ходу масштабных демократических преобразований в Узбекистане, в том числе в сферах развития парламентаризма, обеспечения и защиты прав и свобод человека, продвижении гендерного равенства.
Особое внимание было уделено аспектам обеспечения гендерного равенства. Отмечался огромный прогресс, достигнутый Узбекистаном, где женщины занимают достойное место в органах законодательной и исполнительной власти, бизнесе и социальной сфере.
В сентябре 2022 года в стране впервые проведён 14-й Саммит женщин-руководителей парламентов стран мира. Принята Ташкентская декларация о повышении роли женщин-лидеров.
Обсуждены также ключевые подходы к подготовке проведения конституционной реформы, в рамках которой планируется закрепить нормы об отмене смертной казни, усиленных гарантиях прав человека, решении экологических проблем и другие важные положения.
Достигнуты договорённости о проведении встреч парламентской группы дружбы, усилении взаимодействия на площадках Совета ООН по правам человека, Европарламента, Межпарламентского союза, Парламентской ассамблеи ОБСЕ.
По завершении встречи Президент Республики Узбекистан оставил запись в Книге почётных гостей. Он также пригласил председателя Национального собрания Франции посетить нашу страну с визитом в любое удобное для неё время.