O‘zbekiston va Fransiya Prezidentlari yuksak darajadagi har tomonlama sheriklikni rivojlantirishga kelishib oldilar
22-noyabr kuni Parijdagi Yelisey saroyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makronning muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish masalalarini atroflicha ko‘rib chiqdilar va munosabatlarni yuksak darajadagi keng qamrovli sheriklik ruhida rivojlantirishga kelishib oldilar.
Yetakchilar ikki mamlakat o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi nishonlanayotgan joriy yilda ikki tomonlama aloqalar jadal sur’at bilan rivojlanib borayotgani, keng siyosiy muloqot chuqurlashib, xalqaro tashkilotlar doirasida tomonlar o‘zaro ko‘maklashayotgani, parlamentlararo muloqot kengayganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Keyingi yillarda Fransiya kompaniyalari ishtirokidagi qo‘shma korxona va loyihalar soni uch barobar ko‘paydi. O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan qo‘shma loyihalarning joriy portfeli 5 milliard yevrodan oshdi.
Energetika, geologiya-qidiruv, oziq-ovqat sanoati va savdo sohalarida «Total Eren», «Veolia», «EDF», «Orano», «Lactalis», «Carrefour» va «Shiever» kabi xalqaro miqyosdagi kompaniyalarning o‘zaro manfaatli faoliyati qayd etildi.
Shahar infratuzilmasini rivojlantirish, "yashil" iqtisodiyot, kommunal, gidroenergetika, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalardagi loyihalarda ishtirok etayotgan Fransiya taraqqiyot agentligi bilan hamkorlik sifat jihatidan yangi mazmun kasb etdi.
Tashrif arafasida o‘tkazilgan O‘zbekiston-Fransiya ishbilarmonlik tadbirlarining yakunlari, ularning doirasida umumiy qiymati 6 milliard yevrodan ortiq bo‘lgan savdo-iqtisodiy bitim va shartnomalar imzolangani yuksak baholandi.
Xavfsizlik sohasida, yuzaga kelayotgan tahdid va xatarlarga samarali qarshi kurashish borasidagi ikki tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlashdan manfaatdorlik bildirildi.
Madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirishning ahamiyati qayd etildi. Tomonlar Samarqandda Fransiya alyansining bo‘linmasi ochilishini qo‘llab-quvvatladilar hamda joriy yil 27-28-noyabr kunlari Parijda ikkinchi O‘zbekiston-Fransiya ta’lim forumining o‘tkazilishini olqishladilar. Fransuz tili o‘qituvchilarini tayyorlash sohasidagi hamkorlikni rivojlantirishga kelishib olindi.
Yetakchilar O‘zbekistonning madaniy-tarixiy merosiga bag‘ishlab Luvr muzeyida “O‘zbekiston vohalari xazinalari. Karvon yo‘llari chorrahasida” va Arab dunyosi institutida “Samarqandga yo‘l. Ipak va oltin mo‘’jizalari” ko‘rgazmalari ochilishini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Davlat rahbarlari dolzarb xalqaro va mintaqaviy muammolar yuzasidan ham fikr almashdilar.
Uchrashuv ochiq, samimiy va do‘stona muhitda o‘tdi. Yakunda Shavkat Mirziyoyev Emmanuel Makronni o‘zi uchun qulay vaqtda tashrif bilan mamlakatimizga borishga taklif etdi.

Президенты Узбекистана и Франции договорились о развитии отношений всестороннего партнёрства высокого уровня
22 ноября в Елисейском дворце в Париже состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Франции Эммануэля Макрона.
Главы государств подробно обсудили вопросы дальнейшего наращивания узбекско-французского взаимовыгодного сотрудничества и договорились о развитии отношений всеобъемлющего партнёрства высокого уровня.
Лидеры с удовлетворением констатировали динамичное развитие двусторонних связей, углубление широкого политического диалога, оказание взаимной поддержки в рамках международных организаций, продвижение межпарламентского диалога в год 30-летия установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Францией.
За последние годы число совместных предприятий и проектов с участием французских компаний увеличилось в три раза. Текущий портфель активных совместных проектов в Узбекистане превысил 5 миллиардов евро.
Отмечалась взаимовыгодная деятельность таких компаний мирового уровня, как «Total Eren», «Veolia», «EDF», «Orano», «Lactalis», «Carrefour» и «Shiever» в сферах энергетики, геологоразведки, пищевой промышленности, ритейла.
Новое качество обрело сотрудничество с Французским агентством развития, которое участвует в проектах в сфере развития городской инфраструктуры, «зелёной» экономики, санитарии, гидроэнергетики, сельского хозяйства и других.
Высоко оценены итоги узбеско-французских деловых мероприятий, проведенных накануне визита, в рамках которых были подписаны торгово-экономические соглашения и контракты на сумму свыше 6 миллиардов евро.
Выражена заинтересованность в дальнейшем укреплении двустороннего сотрудничества в сфере безопасности, эффективного противодействия возникающим вызовам и угрозам.
Лидеры с удовлетворением отметили открытие в Париже выставок с экспонатами культурно-исторического наследия Узбекистана «Сокровища оазисов Узбекистана. На перекрёстке караванных путей» в музее Лувр и «Дорога в Самарканд. Чудеса шёлка и золота» в Институте арабского мира в Париже.
Подчеркнута значимость развития культурно-гуманитарных связей. Стороны поддержали открытие филиала Французского альянса в Самарканде, а также приветствовали проведение второго узбекско-французского образовательного форума 27-28 ноября этого года в Париже. Достигнута договорённость о развитии сотрудничества в области подготовки преподавателей французского языка.
Главы государств также обменялись мнениями по актуальным международным и региональным проблемам.
Встреча прошла в открытой, теплой и дружественной атмосфере. В завершение встречи Шавкат Мирзиёев пригласил Эммануэля Макрона посетить нашу страну с визитом в любое удобное для него время.