O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlari telefon orqali muloqot chog‘ida savdo-iqtisodiy hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini muhokama qildilar
Bugun O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Prezidenti Vladimir Putinning telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati maʼlumotiga ko‘ra, suhbatda O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yana-da kengaytirish va keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Turli darajalarda faol muloqotlar davom etayotgani hamda oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha birgalikdagi sermahsul ishlar kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Yil boshidan tovar ayirboshlash hajmi 30 foizdan ziyodga oshdi. O‘tgan oyda Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi muvaffaqiyatli o‘tkazildi. 1-2 dekabr kunlari Samarqand shahrida ikki davlat hukumatlari rahbarlari darajasidagi Qo‘shma komissiyaning uchrashuvi bo‘lib o‘tadi, unda iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlaridagi joriy va istiqbolli kooperatsiya loyihalari ko‘rib chiqiladi. Shuningdek, mamlakatlarimiz yetakchi sanoat korxonalari va kompaniyalari vakillari ishtirokida qator ishbilarmonlik tadbirlarining o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Hududlararo hamkorlik kengaymoqda. Gumanitar almashuv sohasida uchinchi O‘zbekiston-Rossiya taʼlim forumining samarali natijalari qayd etildi.
Bundan tashqari, ko‘p tomonlama formatdagi, shu jumladan, Markaziy Osiyo mintaqasidagi amaliy hamkorlik masalalari yuzasidan fikr almashildi. Yetakchilar bo‘lajak tadbirlar rejasini ham ko‘rib chiqdilar.
O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlarining telefon orqali muloqoti har doimgidek ochiq, ishonchli va do‘stona ruhda o‘tdi.

Президенты Узбекистана и России обсудили по телефону приоритеты торгово-экономического сотрудничества
Сегодня состоялся телефонный разговор между Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и Президентом России Владимиром Путиным, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы нашего государства, в ходе беседы были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества и укрепления отношений всеобъемлющего стратегического партнерства Узбекистана и России.
С удовлетворением подчеркнуты продолжающиеся активные контакты на разных уровнях и набирающая обороты совместная плодотворная работа по реализации договоренностей на высшем уровне.
С начала года объемы товарооборота увеличились более чем на 30 процентов. В прошлом месяце успешно проведено очередное заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству. 1-2 декабря в городе Самарканде состоится встреча Совместной комиссии на уровне глав правительств двух государств, в ходе которой будут рассмотрены текущие и перспективные проекты кооперации в приоритетных отраслях экономики. Планируется также проведение ряда деловых мероприятий с участием представителей ведущих промышленных предприятий и компаний наших стран.
Расширяется межрегиональное взаимодействие. В области гуманитарного обмена отмечены продуктивные результаты третьего узбекско-российского Образовательного форума.
Кроме того, состоялся обмен мнениями по вопросам практического сотрудничества в многостороннем формате, в том числе в регионе Центральной Азии. Лидеры также рассмотрели график предстоящих мероприятий.
Телефонный разговор Президентов Узбекистана и России прошел в традиционно открытой, доверительной и дружеской атмосфере.