Vladimir Norov: Xavfsizlik va farovonlik yo‘lidagi umumiy maqsadlarga erishish uchun YEXHT doirasida qarama-qarshilikdan voz kechish va o‘zaro ayblovlarga o‘tib ketmaslik zarur
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov kecha YEXHT Tashqi ishlar vazirlari kengashi majlisi doirasida tashkil etilgan «Hurmat va sodiqlikni qanday tiklash mumkin? YEXHT uchun ssenariylar» mavzusidagi davra suhbatida ishtirok etdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
TIV maʼlumotiga ko‘ra, tadbirda YEXHTning amaldagi raisi, Bosh kotibi, Parlament assambleyasi prezidenti, tashkilotga aʼzo mamlakatlar tashqi ishlar vazirlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov o‘z nutqida xavfsizlik va farovonlik yo‘lidagi umumiy maqsadlarga erishish uchun YEXHT doirasida qarama-qarshilikdan voz kechish va o‘zaro ayblovlarga o‘tib ketmaslik zarurligini taʼkidladi.
Tomonlar o‘rtasida ishonchli aloqalarni o‘rnatish uchun muloqot platformasini saqlab qolish zarurligi qayd etildi.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirining taʼkidlashicha, davom etayotgan kelishmovchiliklar yoki mojarolarga qaramay, o‘zaro hurmat va Tashkilotning asosiy tamoyillariga sodiqlikni kuchaytirishga intilib, umumiy oqilona yechimlarni izlash zarur.
Vladimir Norov Tashkilot faoliyatini takomillashtirishning ayrim masalalariga ham to‘xtalib o‘tdi.
Mamlakatimiz Tashqi ishlar vaziri o‘tgan yili Stokgolmda YEXHT Vazirlar kengashining iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq muammolarga qarshi kurashishda hamkorlikni mustahkamlash to‘g‘risidagi qarori qabul qilinganini yuqori baholadi.
«Shuningdek, YEXHTni to‘laqonli tashkilotga aylantirish jarayonini yakunlash kerak. Nizom qabul qilish, ijro tuzilmasini to‘liq takomiliga yetkazish, Tashkilot doirasida qarorlar qabul qilishning shaffof va nazorat qilinadigan mexanizmini ishlab chiqish zarur», — dedi Vladimir Norov.

Владимир Норов: Для достижения общих целей безопасности и процветания нужно отказаться от конфронтационной риторики в рамках ОБСЕ и избегать скатывания к взаимным обвинениям
Министр иностранных дел Узбекистана Владимир Норов вчера принял участие в «круглом столе», организованном в рамках заседания Совета министров иностранных дел Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (СМИД ОБСЕ), на тему «Как восстановить уважение и приверженность? Сценарии для ОБСЕ», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации МИД, в мероприятии участвовали действующий председатель, генеральный секретарь ОБСЕ, президент Парламентской ассамблеи, главы внешнеполитических ведомств стран-членов организации.
В своем выступлении министр иностранных дел Узбекистана Владимир Норов подчеркнул, что для достижения общих целей безопасности и процветания нужно отказаться от конфронтационной риторики в рамках ОБСЕ и избегать скатывания к взаимным обвинениям.
Отмечена необходимость сохранения диалоговой площадки для налаживания доверительных контактов между сторонами.
Глава МИД Узбекистана констатировал, что несмотря на сохраняющиеся разногласия или конфликты, следует искать общие разумные решения, стремясь к взаимному уважению и укрепляя приверженность основополагающим принципам организации.
Владимир Норов также остановился на отдельных вопросах совершенствования деятельности организации.
Руководитель внешнеполитического ведомства нашей страны высоко оценил принятие в прошлом году в Стокгольме решения Совета министров ОБСЕ об укрепленит сотрудничества в противодействии вызовам, порождаемым изменением климата.
«Необходимо также завершить трансформацию ОБСЕ в полноценную организацию. Нужно принять устав, выстроить иерархическую вертикаль в исполнительной структуре, выработать транспарентный и подконтрольный механизм принятия решений в рамках организации», - сказал министр Владимир Норов.