O‘zbekiston va Qirg‘iziston yetakchilari ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligini qayd etdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-dekabr kuni Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Qirg‘iziston yetakchisini tavallud kuni bilan samimiy qutlab, mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar, qardosh Qirg‘iziston xalqiga tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
Oliy darajadagi kelishuvlarga muvofiq O‘zbekiston-Qirg‘iziston yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlari izchil mustahkamlanib borayotgani, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik jadal rivojlanayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Yaqinda muhim ikki tomonlama hujjatlar – Davlat chegarasining alohida uchastkalari to‘g‘risida shartnoma va Andijon suv omborining suv resurslarini birgalikda boshqarish to‘g‘risida bitim imzolangani va ratifikatsiya qilingani amaliy hamkorlikning chuqurlashishiga, davlatlarimiz va butun mintaqaning barqaror rivojlanishiga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Bundan tashqari, o‘zaro savdo ko‘rsatkichlari oshib bormoqda – yil boshidan tovar ayirboshlash hajmi 1 milliard dollarga yetdi. O‘zbekiston-Qirg‘iziston taraqqiyot fondi o‘z faoliyatini boshladi, sanoat, energetika, elektrotexnika, qishloq xo‘jaligi, transport va boshqa tarmoqlarda bir qator kooperatsiya loyihalari birgalikda amalga oshirilmoqda.
“O‘zbekiston – Qirg‘iziston - Xitoy” temir yo‘li va Qambarota gidroelektr stansiyasini qurish bo‘yicha yirik mintaqaviy loyihalarga faol tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Davlat rahbarlari bo‘lajak muloqotlarning kun tartibini sifat jihatidan boyitish maqsadida savdo shartnomalari va investitsiya dasturlari portfelini kengaytirish muhimligini qayd etdilar.
O‘zbekiston va Qirg‘iziston Prezidentlarining telefon orqali muloqoti har doimgidek samimiy va do‘stona ruhda o‘tdi.

Лидеры Узбекистана и Кыргызстана подчеркнули важность дальнейшего наращивания двустороннего сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 декабря провёл телефонный разговор с Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым.
В начале беседы глава нашего государства сердечно поздравил лидера Кыргызстана с днем рождения, искренне пожелав ему крепкого здоровья, благополучия и больших успехов, а также мира и процветания братскому кыргызскому народу.
С глубоким удовлетворением отмечено, что в соответствии с договоренностями на высшем уровне последовательно укрепляются узбекско-кыргызские отношения добрососедства и стратегического партнерства, а также динамично развивается многоплановое сотрудничество между странами.
Подчеркнуто, что недавнее подписание и ратификация важных двусторонних документов – Договора об отдельных участках государственной границы и Соглашения о совместном управлении водными ресурсами Андижанского водохранилища – будут способствовать углублению практического взаимодействия, устойчивому развитию наших государств и всего региона.
Кроме того, продолжают расти показатели взаимной торговли – с начала года объем товарооборота впервые достиг 1 миллиарда долларов. Запущен узбекско-кыргызский Фонд развития, совместно реализуется целый ряд проектов кооперации в области промышленности, энергетики, электротехники, сельского хозяйства, транспорта и других отраслях.
Ведется активная подготовка крупных региональных проектов строительства железной дороги Узбекистан-Кыргызстан-Китай и Камбаратинской гидроэлектростанции.
Главы государств отметили важность наращивания портфеля торговых контрактов и инвестиционных программ в целях качественного наполнения повестки дня предстоящих контактов.
Телефонный разговор Президентов Узбекистана и Кыргызстана прошел в традиционно теплой и дружеской атмосфере.