O‘zbekiston va Qirg‘iziston yetakchilari ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligini qayd etdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-dekabr kuni Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Qirg‘iziston yetakchisini tavallud kuni bilan samimiy qutlab, mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar, qardosh Qirg‘iziston xalqiga tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
Oliy darajadagi kelishuvlarga muvofiq O‘zbekiston-Qirg‘iziston yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlari izchil mustahkamlanib borayotgani, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik jadal rivojlanayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Yaqinda muhim ikki tomonlama hujjatlar – Davlat chegarasining alohida uchastkalari to‘g‘risida shartnoma va Andijon suv omborining suv resurslarini birgalikda boshqarish to‘g‘risida bitim imzolangani va ratifikatsiya qilingani amaliy hamkorlikning chuqurlashishiga, davlatlarimiz va butun mintaqaning barqaror rivojlanishiga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Bundan tashqari, o‘zaro savdo ko‘rsatkichlari oshib bormoqda – yil boshidan tovar ayirboshlash hajmi 1 milliard dollarga yetdi. O‘zbekiston-Qirg‘iziston taraqqiyot fondi o‘z faoliyatini boshladi, sanoat, energetika, elektrotexnika, qishloq xo‘jaligi, transport va boshqa tarmoqlarda bir qator kooperatsiya loyihalari birgalikda amalga oshirilmoqda.
“O‘zbekiston – Qirg‘iziston - Xitoy” temir yo‘li va Qambarota gidroelektr stansiyasini qurish bo‘yicha yirik mintaqaviy loyihalarga faol tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Davlat rahbarlari bo‘lajak muloqotlarning kun tartibini sifat jihatidan boyitish maqsadida savdo shartnomalari va investitsiya dasturlari portfelini kengaytirish muhimligini qayd etdilar.
O‘zbekiston va Qirg‘iziston Prezidentlarining telefon orqali muloqoti har doimgidek samimiy va do‘stona ruhda o‘tdi.

Presidents of Uzbekistan and Kyrgyzstan Stress the Importance of Expanding Bilateral Cooperation
On December 6, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov.
At the beginning of the conversation, the President cordially congratulated the President of Kyrgyzstan on his birthday, sincerely wishing him a sound health, well-being and great success, as well as peace and prosperity for the brotherly people of Kyrgyzstan.
It was noted with deep satisfaction that, in accordance with the top-level agreements, the Uzbek-Kyrgyz relations of good neighborliness and strategic partnership are consistently strengthening, as well as the multifaceted cooperation is dynamically developing between our countries.
It was emphasized that the recent conclusion and ratification of significant bilateral documents, the «Agreement on Separate Sections of the State Border» and the «Agreement on the Joint Management of Water Resources of the Andijan Reservoir», would contribute to the deepening of practical cooperation, the sustainable development of our states and the entire region.
In addition, the indicators of mutual trade continue to grow – since the beginning of the year, the volume of trade turnover has reached $1 billion for the first time. The Uzbek-Kyrgyz Development Fund has been launched, as well as a number of cooperation projects are being jointly implemented in the fields of industry, energy, electrical engineering, agriculture, transport and other sectors.
An active preparation of large regional projects for the construction of the Uzbekistan-Kyrgyzstan-China railway and the Kambar-Ata hydroelectric power station is underway.
The Presidents stressed the importance of expanding the portfolio of trade contracts and investment programs to qualitatively broaden the agenda of the upcoming contacts.
The telephone conversation between the Presidents of Uzbekistan and Kyrgyzstan was held in a traditionally warm and friendly atmosphere.