O‘zbekiston Prezidentiga kommunal sohadagi loyihalar haqida axborot berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev kommunal xizmatlarni yaxshilash va aholini ichimlik suvi bilan taʼminlash borasidagi ishlar hisoboti bilan tanishdi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati maʼlumotiga ko‘ra, yurtimizda 39 ming 700 taga yaqin ko‘p qavatli uylar bor. Ularda yashovchi aholiga sifatli xizmat ko‘rsatish maqsadida boshqaruv-servis kompaniyalari tashkil etilmoqda. Joriy yil boshida bunday tashkilotlar 324 ta bo‘lgan bo‘lsa, bugungi kunga kelib 766 taga yetgan. Shu tariqa, 36 mingdan ziyod yoki 92 foiz ko‘p qavatli uylar boshqaruv-servis kompaniyalari bilan qamrab olingan.
Bu yilning o‘zida ular tomonidan qurilish, taʼmirlash, texnika va uskunalar xarid qilishga 262 milliard so‘m investitsiya kiritilgan. Yangi tashkil etilgan kompaniyalarda 14 mingga yaqin ish o‘rni yaratilgan.
Xonadonlar haqidagi maʼlumotlar va hisob-kitoblar “Mening uyim” billing tizimida mujassam bo‘lmoqda. Joriy yilning o‘tgan davrida bu tizim orqali 206 milliard so‘m to‘langan.
Sohadagi muhim vazifalardan biri – uylarni issiqlik bilan barqaror taʼminlash. Bu borada hududlarda manzilli loyihalar amalga oshirilmoqda.
Ko‘p qavatli uylarning yarmidan ko‘pi markazlashgan va induvidual issiqlik taʼminoti tizimiga ega. Qolganlari muqobil pechlar, elektr isitgichlar yoki boshqa uskunalar yordamida isitiladi.
Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi tasarrufida 495 ta qozonxona faoliyat yuritmoqda. 2018-2021 yillarda ularning 47 tasi va 78 kilometr issiqlik tarmog‘i rekonstruksiya qilindi. Bu yil Buxoro, Samarqand, Qarshi, Jizzax, Namangan, Asaka kabi shaharlardagi yana 24 ta qozonxona va 182 kilometr tarmoq yangilandi. Natijada 70 ming xonadon va 113 ta ijtimoiy obyekt uzluksiz issiqlik energiyasi bilan taʼminlandi.
Umuman aytganda, bu loyihalar samarasida ko‘p qavatli uylarning issiqlik energiyasi bilan taʼminlanganlik darajasi yana-da ortdi. Yiliga 130 million kub metr tabiiy gaz, 1 million 200 ming kilovatt soat elektr energiyasi tejaladigan bo‘ldi.
Bunday ishlarni izchil davom ettirib, 2023 yilgi investitsiya dasturi doirasida 3 ta yangi qozonxona qurish, 10 tasini taʼmirlash va issiqlik tarmoqlari tortish rejalashtirilgan.
Aholini markazlashgan ichimlik suvi bilan taʼminlash bo‘yicha ham ko‘p ishlar qilinmoqda. Joriy yilda 527 ta inshoot hamda qariyb 7 ming kilometr tarmoq barpo etildi. Yil boshida aholining ichimlik suvi bilan taʼminlanganlik darajasi 70 foiz bo‘lgan bo‘lsa, yil yakunida bu ko‘rsatkichni 74 foizga yetkazish rejalashtirilgan.
Mahallalar kesimida aytganda, 9 ming 309 ta mahalladan 3 ming 800 tasi to‘liq, qariyb 4 mingtasi qisman markazlashgan ichimlik suvi bilan taʼminlangan. Qolgan qishloqlarga suvni transportda yetkazish, shu bilan birga, imkoni bor joylarga tarmoq tortish choralari ko‘rilmoqda. Jumladan, 2023 yilda Investitsiya dasturiga asosan 62 ta, “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari doirasida 373 ta obyekt foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan.
Bu ishlar natijasida 403 ta mahalladagi 3 milliondan ziyod aholining ichimlik suvi taʼminoti yaxshilanadi, 181 ta mahalla ilk bor bu tarmoqqa ulanadi.
Shuningdek, davlatning ijtimoiy buyurtmasi orqali tuman markazidan olisda joylashgan mahallalarni ichimlik suvi bilan taʼminlash loyihalari amalga oshirilmoqda. Kelgusi yilda 17 ta shunday qishloqqa 251 kilometr quvur tortilishi rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari bu ishlarning hayot sifati va aholi salomatligidagi ahamiyatini taʼkidlab, qo‘shimcha ko‘rsatmalar berdi.

Президенту Узбекистана представлена информация о проектах в коммунальной сфере
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с отчетом о проводимой работе по совершенствованию коммунального обслуживания и обеспечению населения питьевой водой, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы нашего государства, в нашей стране насчитывается около 39,7 тысячи многоквартирных домов. Создаются управляющие и сервисные компании с целью оказания качественных услуг их жителям. На начало этого года таких организаций было 324, а сегодня их число достигло 766. Так, более 36 тысяч, или 92 процента многоэтажных домов обслуживаются управляющими и сервисными компаниями.
В одном только текущем году ими инвестировано 262 миллиарда сумов в строительство и ремонт, приобретение машин и оборудования. В новых компаниях создано около 14 тысяч рабочих мест.
Информация и расчеты по квартирам включены в биллинговую систему «Менинг уйим». За прошедший период текущего года через данную систему были проведены платежи на 206 миллиардов сумов.
Одной из важных задач в сфере является обеспечение домов теплом. В связи с этим в регионах реализуются адресные проекты.
Более половины многоквартирных домов имеют централизованную и индивидуальную систему теплоснабжения. Остальные отапливаются с помощью печей, электрических обогревателей или иного оборудования.
В ведении Министерства жилищно-коммунального хозяйства находятся 495 котельных. В 2018-2021 годах реконструировано 47 котельных и 78 километров тепловых сетей. В этом году обновлены еще 24 котельные и 182 километра сетей в таких городах, как Бухара, Самарканд, Карши, Джизак, Наманган, Асака. В результате тепловой энергией обеспечены 70 тысяч домохозяйств и 113 объектов социальной сферы.
В целом по итогам этих проектов уровень обеспеченности многоэтажных домов теплом вырос. Годовая экономия энергоресурсов составит 130 миллионов кубометров природного газа и 1,2 миллиона киловатт-часов электроэнергии.
В качестве последовательного продолжения этой работы в рамках инвестиционной программы на 2023 год планируется построить 3 котельные, отремонтировать 10 котельных и проложить новые тепловые сети.
Проводится широкая работа по централизованному обеспечению населения питьевой водой. В этом году построено 527 объектов и почти 7 тысяч километров водопроводов. На начало года уровень обеспеченности населения питьевой водой составлял 70 процентов, а к концу года планируется довести этот показатель до 74 процентов.
В разрезе населенных пунктов из 9309 махаллей 3800 охвачены централизованным питьевым водоснабжением полностью, почти 4 тысячи - частично. Принимаются меры по подвозу воды в отдаленные села и прокладке сетей. В частности, в 2023 году планируется ввести в эксплуатацию 62 объекта в рамках Инвестиционной программы и 373 объекта в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла».
В результате улучшится питьевое водоснабжение более 3 миллионов жителей в 403 махаллях, 181 махалля будет подключена к сетям впервые.
Также посредством социального заказа государства реализуются проекты обеспечения питьевой водой махаллей, расположенных далеко от районного центра. В следующем году к 17 таким селам планируется проложить 251 километр трубопроводов.
Глава нашего государства подчеркнул важность этих работ для качества жизни и здоровья населения, дал дополнительные поручения.