Milliy aviakompaniyani transformatsiya qilishga oid takliflar ko‘rib chiqildi
Davlatimiz rahbarining 2021 yil 30 apreldagi qarorida fuqaro aviatsiyasi korxonalarini transformatsiya qilish bo‘yicha vazifalar belgilangan edi. Bu borada ilg‘or xorijiy tajriba o‘rganilmoqda, yetuk konsultantlar jalb etilmoqda.
Xususan, “Uzbekistan airways” aksiyadorlik jamiyatini isloh qilish bo‘yicha turkiyalik mutaxassis Ilker Ayji jamoasi bilan ish olib borilmoqda. U “Turk havo yo‘llari” aviakompaniyasini boshqargan kezda uni mintaqaviy darajadan global miqyosga muvaffaqiyatli olib chiqqan.
Bugun “Uzbekistan airways” oldiga ham shunday vazifa qo‘yilgan. Mamlakatimizning geografik joylashuvi va soha infratuzilmasidan oqilona foydalanib, uni xalqaro transport xabiga aylantirish ko‘zda tutilgan.
Taqdimotda davlatimiz rahbariga “O‘zbekiston havo yo‘llari”ni transformatsiya qilish va rivojlantirish bo‘yicha ishlab chiqilgan strategiya haqida axborot berildi.
Unga muvofiq, aviakompaniyaga xalqaro tajriba asosida korporativ boshqaruv tizimi joriy etish, havo kemalarini ko‘paytirish, xizmatlar sifatini oshirish va yuk tashish tarmog‘ini kengaytirish choralari ko‘riladi. Xorijiy investorlarni jalb etgan holda aviakompaniyani jahon standartlari asosida xususiylashtirish ishlari yakuniga yetkaziladi.
Bulardan ko‘zlangan asosiy maqsad “O‘zbekiston havo yo‘llari”ni yetakchi mintaqaviy aviakompaniyaga aylantirish, shuningdek, aholining mahalliy va xalqaro yo‘nalishlarda arzon narxlarda harakatlanishini ta’minlashdan iboratdir.
Prezidentimiz bu rejalarni ma’qullab, uning ijrosiga tezroq kirishish kerakligini ta’kidladi.
– Bu sohada o‘n yilga kechikkanmiz. Aviakompaniya eskicha uslubda ishlayapti, yo‘lovchilar xizmat sifatidan rozi emas. Agar iqtisodiyotimizni, turizmni rivojlantiramiz desak, yakkayu yagona yo‘limiz shu, – dedi Shavkat Mirziyoyev.

Proposals for the transformation of the national airline considered
On December 14, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of proposals for the transformation of Uzbekistan Airways JSC.
The resolution of the President of Uzbekistan of April 30, 2021, defines the tasks for the transformation of civil aviation enterprises. Advanced foreign experience is studied, and experienced consultants are involved in this process.
To reform Uzbekistan Airways, the interaction was established with the team of Turkish specialist Ilker Ayci, the former Chairman of Turkish Airlines, under whose leadership it turned from a regional into a global player in the passenger air transportation market.
Today, Uzbekistan Airways faces similar tasks. It is planned to turn the country into an international transport hub, effectively using its geographical position and aviation infrastructure.
During the presentation, the Head of the state was informed about the developed strategy for the transformation and development of the national air carrier.
In accordance with it, measures will be taken to introduce a corporate governance system based on international experience in the airline, increase the aircraft fleet, improve the quality of service and expand the cargo transportation network. The privatization of the airline will be completed with the involvement of foreign investors based on world standards.
The main goal is to turn Uzbekistan Airways into a leading regional airline, as well as to provide flights accessible to the population on domestic and international routes.
The President approved these plans and stressed that they must be implemented as soon as possible.
“We are late in this area for ten years. The airline operates in the old way. Passengers are dissatisfied with the quality of service. This is our only way if we want to develop our economy and tourism”, Shavkat Mirziyoyev said.
Recommendations were given on the creation of a project office in the airline and coordination of the transformation process.