BMT Bosh assambleyasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashabbusini qo‘llab-quvvatladi
14-dekabr kuni BMT Bosh assambleyasi “Barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishishni jadallashtirishda parlamentlarning rolini kuchaytirish to‘g‘risida”gi rezolyutsiyani bir ovozdan ma’qulladi.
Ushbu rezolyutsiyani qabul qilish taklifi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2020-yilda BMT Bosh assambleyasining 75-sessiyasida ilgari surilgan edi.
Rezolyutsiyada COVID-19 pandemiyasidan keyingi davrda hech kimni e’tibordan chetda qoldirmaslikni ta’minlagan holda keng ko‘lamli, barqaror va izchil tiklanishni qo‘llab-quvvatlash maqsadida hamjihatlik, birdamlik va har tomonlama hamkorlikka sodiqlikni mustahkamlashda parlamentlarning muhim o‘rni qayd etiladi.
Bosh assambleya davlatlarni parlamentlarni qo‘llab-quvvatlashga, ularni BRMga erishish bo‘yicha kelgusi faoliyat va ularning erishilishini kuzatish jarayonlariga, ayniqsa, ixtiyoriy milliy ma’ruzalarni tayyorlashga jalb qilish, shuningdek, milliy mas’uliyat va hisobdorlikni ta’minlash va kuchaytirish uchun ularga yordam berishga chaqiradi.
Xotin-qizlarning qonun chiqaruvchi organlar ishida va parlament jarayonlarida to‘liq, teng huquqli va ta’sirchan ishtirokiga ko‘maklashish orqali BRMga erishishni jadallashtirishga qaratilgan sa’y-harakatlarning markaziy omili sifatida gender tenglikni ta’minlashga alohida e’tibor qaratilgan.
2030-yilga qadar bo‘lgan davrdagi kun tartibining muvaffaqiyatli amalga oshirilishida yoshlarning o‘rni va hissasi muhimligi, yoshlarning parlament jarayonlarida to‘liq, teng huquqli va ta’sirchan ishtirokini ta’minlash zarurligi e’tirof etilgan.
Dunyoning barcha qit’alaridagi 80 ta davlat, shu jumladan Markaziy Osiyo mamlakatlari, Avstriya, Bangladesh, Bahrayn, Belgiya, Germaniya, Jazoir, Ispaniya, Indoneziya, Italiya, Kolumbiya, Koreya Respublikasi, Malayziya, Misr, Niderlandiya, Norvegiya, Pokiston, Portugaliya, Rossiya, Singapur, Finlyandiya, Fransiya, XXR, Shvetsiya, Yaponiya, Qatar va boshqalar hujjatning hammualliflari bo‘ldi.
BMT tuzilmalari va boshqa xalqaro tashkilotlar rezolyutsiyani olqishladilar. Rezolyutsiya parlamentlar uchun o‘ziga xos dasturilamal bo‘lishi, BRMni jadal amalga oshirish bo‘yicha sa’y-harakatlarini faollashtirishi qayd etilmoqda.
Parlamentlararo ittifoq ushbu hujjatni 2023-yil sentyabr oyida BMT Bosh assambleyasi 78-sessiyasining Oliy darajadagi haftasi doirasida bo‘lib o‘tadigan BRM sammitiga tayyorgarlik yo‘lidagi muhim qadam sifatida baholadi.

Генеральная ассамблея ООН поддержала инициативу Президента Республики Узбекистан
14 декабря Генеральная ассамблея ООН единогласно одобрила резолюцию «Об усилении роли парламентов в ускорении достижения Целей устойчивого развития (ЦУР)».
Принятие резолюции было предложено Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым в ходе 75-й сессии Генеральной ассамблеи ООН в 2020 году.
В резолюции подчеркивается важная роль парламентов в возобновлении приверженности единству, солидарности и многостороннему сотрудничеству в целях поддержки всеохватного, устойчивого и прочного восстановления после пандемии COVID-19 и ускорения работы во имя устойчивого развития при обеспечении того, чтобы никто не был забыт.
Генассамблея призывает государства оказывать поддержку парламентам и способствовать их вовлечению в процессы последующей деятельности и обзора хода достижения ЦУР, особенно в подготовку добровольных национальных обзоров, и оказывать им помощь для обеспечения и усиления национальной ответственности
и подотчетности.
Отдельное внимание уделено обеспечению гендерного равенства, что должно стать центральным элементом усилий по ускорению прогресса в достижении ЦУР путем содействия полному, равноправному и значимому участию женщин в работе законодательных органов и в парламентских процессах.
Признается важная роль и вклад молодежи в успешную реализацию Повестки дня на период до 2030 года, и необходимость обеспечения полного, равноправного
и значимого участия молодежи в парламентских процессах.
Соавторами документа выступили 80 государств со всех континентов мира, в том числе все страны Центральной Азии, а также Австрия, Алжир, Бангладеш, Бахрейн, Бельгия, Германия, Египет, Испания, Индонезия, Италия, Катар, КНР, Колумбия, Республика Корея, Малайзия, Нидерланды, Норвегия, Пакистан, Португалия, Россия, Сингапур, Финляндия, Франция, Швеция, Япония и другие.
Резолюцию тепло приветствовали структуры ООН и другие международные организации. Подчеркивается, что резолюция станет уникальным путеводителем для парламентариев, мобилизуя их усилия в ускоренной реализации ЦУР.
Межпарламентский союз считает данный документ важным шагом в деле подготовки к Саммиту ЦУР, который состоится в сентябре 2023 года в рамках Высокой недели 78-й сессии Генеральной ассамблеи ООН.