Qashqadaryo viloyatining Shahrisabz shahri 2024 yil Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti turizm poytaxti deya e’lon qilindi. Bu haqda Turizm va madaniy meros vazirligi axborot xizmati O‘zbekiston raisligida onlayn formatda o‘tgan IHT Turizm vazirlarining IV yig‘ilishi yakuniga ko‘ra ma’lum qildi.
Bunda Shahrisabz shahrining boy tarixi va madaniy merosi, Ipak yo‘lida turizmning rivojlanishidagi o‘rni va sohani barqaror rivojlantirish salohiyati inobatga olindi. Ma’lumot uchun, Shahrisabz 2000 yillik tarixga ega bo‘lib, UNESCOning Butunjahon merosi reprezentativ ro‘yxatiga kiritilgan.
O‘z navbatida Shahrisabzning ushbu maqomni olishini keng miqyosda nishonlash ko‘zda tutilgan. Qolaversa, shaharda va butun Qashqadaryo viloyatida turizm infratuzilmasini yaxshilash, ekoturizm, etnoturizm va boshqa yo‘nalishlarda salohiyatni yuksaltirish, hududning nomoddiy merosini keng ochib beruvchi madaniy tadbirlar, turizm tadbirkorligi, shu jumladan, yoshlarning faolligini oshirish bo‘yicha alohida dastur amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan.

Шахрисабз признан туристической столицей ОЭС в 2024 году
По итогам 4-го заседания министров туризма ОЭС Шахрисабз объявлен туристической столицей Организации экономического сотрудничества в 2024 году, сообщает пресс-служба Министерства туризма и культурного наследия.
На мероприятии город Шахрисабз утвердили в качестве туристической столицы Организации экономического сотрудничества в 2024 году руководителями туристического сектора государств-членов ОЭС.
При принятии данного решения представители учли богатую историю и культурное наследие города, роль туризма в развитии Шелкового пути, потенциал устойчивого развития отрасли.
Отмечается, что Шахрисабз имеет 2000-летнюю историю и включен в репрезентативный список Всемирного наследия ЮНЕСКО.
Кроме того, планируется реализовать программу по совершенствованию туристической инфраструктуры города и всей Кашкадарьинской области, увеличению потенциала экотуризма, этнотуризма и других направлений, культурно-массовых мероприятий, широко раскрывающих нематериальное наследие региона, туристического предпринимательства, в том числе повышения активности молодежи.