O‘zbekiston TIV rahbari Qozog‘iston elchisini qabul qildi
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Baxtiyor Saidov bugun Qozog‘iston elchisi Beybut Atamqulovni qabul qildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
TIV maʼlumotiga ko‘ra, uchrashuv chog‘ida zamonaviy bosqichda O‘zbekiston-Qozog‘iston yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari izchil rivojlananib borayotgani taʼkidlandi. O‘zbekiston va Qozog‘iston rahbarlari o‘rtasida yo‘lga qo‘yilgan ishonchli va iliq muloqot asnosida hamkorlik jadal surʼatlarda o‘sib borayotir.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlar ijrosi jarayoni oshirish yuzasidan fikr almashildi.
Parlamentlar, vazirlik va idoralar, shuningdek, ikki mamlakat hududlari yo‘nalishida bo‘lib o‘tadigan tadbirlarning turli jihatlari ko‘rib chiqildi.
Savdo, energetika, transport va logistika, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalardagi aloqalarni jadallashtirishning muhimligi eʼtirof etildi.
Tomonlarning xalqaro va mintaqaviy tuzilmalar doirasidagi muloqotni davom ettirishga tayyorligi maʼlum qilindi.
Qardosh xalqlar o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni mustahkamlashning muhim omili bo‘lgan madaniy-gumanitar sohadagi hamkorlikni kengaytirish uchun imkoniyatlar mavjudligi qayd etildi.

Глава МИД Узбекистана принял посла Казахстана
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов сегодня принял посла Казахстана Бейбута Атамкулова, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации МИД, в ходе встречи отмечалось, что на современном этапе узбекско-казахстанские отношения добрососедства, стратегического партнерства и союзничества развиваются по восходящей линии. Основой стремительной динамики двустороннего сотрудничества является сложившийся между руководителями Узбекистана и Казахстана особо доверительный и теплый диалог.
Состоялся обмен мнениями о ходе реализации достигнутых на высшем уровне договоренностей.
Рассмотрены различные аспекты предстоящих мероприятий по линии парламентов, министерств и ведомств, а также регионов двух стран.
Подчеркнута важность наращивания кооперации на таких направлениях, как торговля, энергетика, транспорт и логистика, сельское хозяйство и другие.
Сообщено о готовности сторон к продолжению взаимодействия в рамках международных и региональных структур.
Отмечено наличие возможностей для активизации сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере, являющейся значимым фактором укрепления дружественных отношений между братскими народами.