O‘zbekiston TIV rahbari va Tojikiston elchisi ikki tomonlama siyosiy muloqotni davom ettirishga hamda xalqaro institutlar doirasida o‘zaro qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Baxtiyor Saidov bugun Tojikiston elchisi Abdujabbor Rahmonzodani qabul qildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
TIV maʼlumotiga ko‘ra, tomonlar qardosh mamlakatlar o‘rtasidagi do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlari, strategik sheriklik va ittifoqchilik tobora kengayib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish yuzasidan fikr almashildi. O‘zbekiston va Tojikiston ikki tomonlama siyosiy muloqotni davom ettirishga va xalqaro institutlar doirasida o‘zaro qo‘llab-quvvatlashga tayyorligi taʼkidlandi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, savdo hajmini oshirish va turli sohalarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi.
Tomonlarning hududlararo aloqalarni, shuningdek, madaniyat, ilm-fan, sog‘liqni saqlash va taʼlim sohalaridagi muloqotni kengaytirishga intilishi maʼlum qilindi.

Глава МИД Узбекистана и посол Таджикистана подтвердили готовность к продолжению активного политического диалога в двустороннем формате и оказания взаимной поддержки в рамках международных институтов
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов сегодня принял посла Таджикистана Абдужаббора Рахмонзода, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации МИД, в беседе стороны с удовлетворением отметили поступательное расширение отношений дружбы и добрососедства, стратегического партнерства и союзничества двух братских стран.
Состоялся обмен мнениями о ходе реализации достигнутых на высшем уровне договоренностей. Подчеркнута готовность Узбекистана и Таджикистана к продолжению активного политического диалога в двустороннем формате и оказания взаимной поддержки в рамках международных институтов.
Обсуждены предложения по наращиванию торгово-экономического сотрудничества, увеличению объемов взаимной торговли и ускорению реализации совместных проектов в различных отраслях промышленности.
Сообщено о приверженности сторон к активизации межрегиональных контактов, а также связей в сферах культуры, науки, здравоохранения и образования.