MDH Parlamentlararo Assambleyasi (MDH PA) Kengashi kotibiyati 14 dekabr kuni BMT Bosh Assambleyasi tomonidan bir ovozdan maʼqullangan “Barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishishni jadallashtirishda parlamentlarning rolini kuchaytirish to‘g‘risida”gi rezolyutsiyaning ahamiyati yuzasidan munosabat bildirdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
MDH PA sharhida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan BMT Bosh Assambleyasining 75-sessiyasida ilgari surilgan tashabbus asosida “Barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishishni jadallashtirishda parlamentlarning rolini kuchaytirish to‘g‘risida”gi rezolyutsiyaning maʼqullangani muhim xalqaro voqea bo‘lgani taʼkidlangan. «Rezolyutsiya nafaqat qonun chiqaruvchi organlarning global miqyosdagi dolzarb muammolarni hal etish borasidagi faoliyati muhimligini taʼkidladi, balki O‘zbekiston va mamlakat rahbariyatining yetakchi xalqaro maydonchalarda jiddiy masalalarni muhokama qilish bo‘yicha tashabbuslarni ilgari surish borasidagi nufuzi oshib borayotganining yana bir dalili bo‘ldi», deyiladi sharhda.
O‘zbekiston 2018 yilda MDHga aʼzo davlatlarning Parlamentlararo Assambleyasiga (MDH PA) aʼzo bo‘lgan. Mamlakatimiz tomonidan tegishli konvensiyaga qo‘shilish to‘g‘risidagi hujjat MDH PA Kengashining Sankt-Peterburgda bo‘lib o‘tgan yig‘ilishida imzolangan.

Секретариат МПА СНГ: Одобрение резолюции «Об усилении роли парламентов в ускорении достижения Целей устойчивого развития (ЦУР)» является важным международным событием
Одобрение 14 декабря Генеральной Ассамблеей ООН резолюции «Об усилении роли парламентов в ускорении достижения Целей устойчивого развития (ЦУР)» прокомментировали для ИА «Дунё» в Секретариате Совета межпарламентской ассамблеи (МПА) государств-участников СНГ.
Как отмечается в комментарии, одобрение резолюции, предложенной Президентом Шавкатом Мирзиёевым в ходе 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в 2020 году, является важным международным событием. «Оно не только подчеркнуло значимость работы органов законодательной власти для решения актуальных задач глобального масштаба, но и стало очередным свидетельством авторитета Узбекистана и его руководства в инициировании обсуждения серьезных вопросов на ведущих мировых площадках», ‑ говорится в сообщении.
Узбекистан стал членом Межпарламентской ассамблеи (МПА) государств–участников СНГ в 2018 году. Документ о присоединении к соответствующей конвенции был подписан узбекской стороной на заседании Совета МПА СНГ в Санкт-Петербурге.