Sanoat rivoji uchun yangi imkoniyatlar
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 10 yanvar kuni sanoatni rivojlantirish hamda qo‘shimcha zaxiralarni aniqlash masalalari bo‘yicha videoslektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakat iqtisodiyoti va aholi bandligida sanoat juda katta o‘rin tutadi. Bu sohaga zarur sharoit yaratish maqsadida so‘nggi yillarda 19 ta erkin iqtisodiy zona va 400 dan ziyod kichik sanoat zonasi tashkil etildi, ularning infratuzilmasiga 10 trillion so‘m yo‘naltirildi. Shuningdek, to‘qimachilik, kimyo, qurilish materiallari, charm, farmatsevtika, elektr texnikasi kabi tarmoqlarni “drayver”ga aylantirish uchun 3 milliard dollarlik moliyaviy resurslar ajratildi. Sanoatni xomashyo bilan ta’minlash uchun geologiya-qidiruv ishlari 3 barobar ko‘paytirilib, 600 tadan ziyod yangi kon aniqlandi.
Natijada oxirgi besh yilda sanoat korxonalari soni 2 barobar ko‘payib, 100 mingtaga yetdi, ishlab chiqarish hajmi 1,4 baravarga ko‘paydi.
Bu hududlar rivojiga ijobiy ta’sir qilmoqda. Jumladan, Jizzaxda ilgari bo‘lmagan qurilish materiallari, avtomobilsozlik, oziq-ovqat sanoati kabi yangi tarmoqlar paydo bo‘ldi. Birgina qurilish materiallari bo‘yicha 220 ta loyiha ishga tushirilib, viloyat sanoatida bu sohaning ulushi 20 foizdan oshdi.
Samarqand, Sirdaryo, Namangan va boshqa hududlarda metallni qayta ishlash bo‘yicha 19 ta yirik loyiha amalga oshirilgan. Namanganda tashkil etilgan 54 ta yangi kichik sanoat zonasida 2022 yilda 3 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan.
Kimyo sanoatida oxirgi uch yilda ishlab chiqarish hajmi 1,5 baravarga, eksport esa 2 baravarga oshgan.
Shu bilan birga, ayrim hududlarda natijalar imkoniyat darajasida emas. Xususan, 2022 yilda Navoiy, Buxoro va Toshkent viloyatlarida sanoat o‘sishi ko‘ngildagidek bo‘lmagan. Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Jizzax, Qashqadaryo, Surxondaryo, Farg‘ona va Xorazmda ip-kalavani qayta ishlash darajasi pastligicha qolgan. Namangan, Samarqand va Navoiyda oziq-ovqat, charm-poyabzal, mebel ishlab chiqarish salohiyati yetarlicha ishga solinmagan.
Shu bois yig‘ilishda joriy yilda sanoatni rivojlantirish, sohaga investitsiyalarni ko‘paytirish va zaxiralarni ishga solish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari sanoat uchun yangi imkoniyatlar va qo‘shimcha moliyaviy resurslar berilishini ta’kidladi.
Birinchi imkoniyat – bank normativlari qayta ko‘rib chiqilib, tijorat banklarida korxonalarga kredit ajratish uchun qo‘shimcha 55 trillion so‘m resurslar ta’minlanadi. Bu – bitta tumanda o‘rtacha 20 million dollarlik investitsiyaga qo‘shimcha manba, degani.
Ikkinchi imkoniyat – 2023 yilda sanoat zonalari va yirik investitsiya loyihalari infratuzilmasi uchun 1,7 trillion so‘m yo‘naltiriladi. Shuningdek, “G‘ijduvon” va “Qo‘qon” erkin iqtisodiy zonalari hududi kengaytiriladi. Qoraqalpog‘iston va Qashqadaryoda “Urgut” erkin iqtisodiy zonasining filiallari tashkil etiladi.
Uchinchi imkoniyat – 2023 yildan boshlab, iqtisodiy rivojlanishi orqada bo‘lgan to‘rtinchi va beshinchi toifadagi 60 ta tumanga 27 turdagi soliq imtiyozi, subsidiya va preferensiyalar berilganidir.
To‘rtinchi imkoniyat – gilamchilik, uy tekstili, charm va zargarlik tarmoqlari uchun taqdim etilayotgan yengilliklar. Unga ko‘ra, 2023 yilda to‘qimachilik loyihalariga qo‘shimcha 300 million dollar yo‘naltiriladi. Charm-poyabzal sanoatida 200 dan ortiq turdagi import xomashyo bo‘yicha bojxona imtiyozlari uch yilga uzaytiriladi. Zargar tadbirkorlarga xomashyoni chegirma bilan sotib olish imkoniyati hamda soliq, bojxona va bank imtiyozlari beriladi.
Prezidentimiz bu imkoniyatlarni aholi va tadbirkorlarga yetkazib, joylarda loyihalarni ko‘paytirish zarurligini ta’kidladi.
Sanoat zonalarida 1 ming 264 ta loyiha ishga tushirilishi aytildi. Shuningdek, Navoiy viloyatida 6-gidrometallurgiya zavodini hamda Olmaliqda 3-mis boyitish fabrikasini ishga tushirish, Andijonda zamonaviy quyuv sexini va Chirchiqda qishloq xo‘jaligi mashinasozlik klasterini to‘liq quvvatga chiqarish ham muhim vazifalardan.
Mutasaddilarga sanoat kooperatsiyasini kengaytirib, 6 milliard dollarlik mahalliylashtirish loyihalarini amalga oshirish, hududiy investitsiya dasturlariga kiritilgan 3 mingga yaqin loyihalarni vaqtida ishga tushirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Umuman, barcha manbalar evaziga joriy yilda sanoatni 14 foizga oshirish imkoniyati borligi ko‘rsatib o‘tildi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan sanoat tarmoqlari rahbarlari va hokimlar o‘z reja va takliflarini bildirdi.

Новые возможности для развития промышленности
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 10 января состоялось видеоселекторное совещание по вопросам развития промышленности и выявления дополнительных резервов.
Промышленность играет очень важную роль в экономике и занятости населения. В целях создания необходимых условий для отраслей за последние годы создано 19 свободных экономических зон и более 400 малых промышленных зон, на их инфраструктуру выделено 10 триллионов сумов. Было направлено 3 миллиарда долларов финансовых ресурсов на превращение в «драйверы» таких отраслей, как текстиль, химия, строительные материалы, кожевенная, фармацевтическая, электротехническая промышленность. Для обеспечения промышленности сырьем втрое увеличены геологоразведочные работы, открыто более 600 новых месторождений.
В результате за последние пять лет количество промышленных предприятий удвоилось до 100 тысяч, а объем производства увеличился в 1,4 раза.
Это положительно сказывается на развитии регионов. В частности, в Джизаке появились такие новые отрасли, как стройматериалы, автомобилестроение, пищевая промышленность. Запущено 220 проектов по строительным материалам, доля этой отрасли в промышленности региона превысила 20 процентов.
Реализовано 19 крупных проектов по металлообработке в Самаркандской, Сырдарьинской, Наманганской и других областях. В 54 новых малых промышленных зонах, созданных в Намангане, в 2022 году произведено продукции на 3 триллиона сумов.
За последние три года объем производства в химической промышленности увеличился в 1,5 раза, а экспорта - в 2 раза.
Вместе с тем в некоторых регионах результаты не соответствуют возможностям. В частности, промышленный рост в Навоийской, Бухарской и Ташкентской областях в 2022 году оказался ниже ожиданий. В Республике Каракалпакстан, Джизакской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Ферганской и Хорезмской областях уровень переработки пряжи остается низким. В Намангане, Самарканде и Навои потенциал в производстве продуктов питания, кожевенно-обувной продукции и мебели используется недостаточно.
В связи с этим на совещании обсуждены меры по развитию промышленности, увеличению инвестиций в отрасль и задействованию резервов.
Глава государства подчеркнул, что промышленности будут предоставлены новые возможности и дополнительные финансовые ресурсы.
Прежде всего будут пересмотрены банковские нормативы и выделены дополнительные ресурсы коммерческим банкам в размере 55 триллионов сумов для кредитования предприятий. Это означает дополнительный источник инвестиций в среднем на 20 миллионов долларов каждому району.
Вторая возможность – в 2023 году на инфраструктуру промышленных зон и крупные инвестиционные проекты будет направлено 1,7 триллиона сумов. Также будет расширена территория свободных экономических зон «Гиждувон» и «Коканд». В Каракалпакстане и Кашадарье будут созданы филиалы свободной экономической зоны «Ургут».
В-третьих, начиная с 2023 года 60 районам четвертой и пятой категорий, экономическое развитие которых отстает, будет предоставлено 27 видов налоговых льгот, субсидий и преференций.
Четвертое — преференции производителям ковров, домашнего текстиля, кожи и ювелирных изделий. Так, в 2023 году на текстильные проекты будет выделено дополнительно 300 миллионов долларов. Таможенные льготы по более чем 200 видам импортного сырья для кожевенно-обувной промышленности будут продлены на три года. Ювелиры получат возможность закупать сырье со скидкой, а также налоговые, таможенные и банковские льготы.
Президент подчеркнул необходимость широкого информирования населения и предпринимателей об этих возможностях и увеличения количества проектов на местах.
Отмечено, что в промзонах будет запущено 1 264 проекта. Важной задачей обозначено обеспечение запуска 6-го гидрометаллургического завода в Навоийской области и 3-й медно-обогатительной фабрики в Алмалыке, современного литейного цеха в Андижанской области и кластера сельхозтехники в Чирчике.
Перед ответственными лицами поставлены задачи по расширению производственной кооперации, реализации проектов локализации на сумму 6 миллиардов долларов, своевременному запуску около 3 тысяч проектов, включенных в региональные инвестиционные программы.
В целом указано, что в текущем году, задействовав все резервы, возможно увеличение промышленного производства на 14 процентов.
Руководители отраслей промышленности и хокимы представили свои планы и предложения по рассмотренным на совещании вопросам.