O‘zbekiston o‘tgan yilning 11 oyida qariyb 3 milliard AQSH dollari miqdoridagi to‘qimachilik mahsulotlarini eksport qildi
2022 yilning yanvar-noyabr oylari davomida O‘zbekistonda 2,9 milliard AQSH dollari miqdoridagi to‘qimachilik mahsulotlari eksport qilindi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Davlat statistika qo‘mitasi maʼlumotlariga ko‘ra, xorijga to‘qimachilik mahsulotlarini sotish hajmi 2021 yilning shu davri bilan taqqoslaganda 250,5 million AQSH dollariga oshgan.
Bu davrda O‘zbekiston to‘qimachilik mahsulotlarining eng ko‘p qismini Rossiyaga (1,2 milliard AQSH dollari), Turkiyaga (482 million), Qirg‘izistonga (458 million), Xitoyga (253 million), Eronga (75 million), Polshaga (73,2 million), Qozog‘istonga (55,3 million), Tojikistonga (54,5 million), Belarusga (39,2 million) va Italiyaga (36,9 million AQSH dollari) eksport qildi.

Узбекистан за 11 месяцев прошлого года экспортировал текстиль почти на 3 миллиарда долларов
В январе-ноябре 2022 года Узбекистан экспортировал текстильную продукцию на общую сумму 2,9 миллиарда долларов США, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По данным Госкомстата, продажа текстиля за рубеж увеличилась на 250,5 миллиона долларов по сравнению с соответствующим периодом 2021 года.
Узбекистан больше всего экспортировал текстильную продукцию в Россию (1,2 миллиарда долларов), Турцию (482 миллиона долларов), Кыргызстан (458 миллионов долларов), Китай (253 миллиона долларов), Иран (75 миллионов долларов), Польшу (73,2 миллиона долларов), Казахстан (55,3 миллиона долларов), Таджикистан (54,5 миллиона долларов), Беларусь (39,2 миллиона долларов) и Италию (36,9 миллиона долларов).
Напомним, что с 10 по 13 января делегация из представителей 15 текстильных предприятий Узбекистана принимает участие в одной из самых престижных международных текстильных выставок в мире «Heimtextile - 2023», которая проходит на выставочной площадке «Messe Frankfurt» в германском городе Франкфурте-на-Майне.