O‘zbekiston-Qirg‘iziston hamkorligini rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov muzokaralarni ikki mamlakat rasmiy delegatsiyalari a’zolari, qator vazirlik va viloyatlari rahbarlari ishtirokida kengaytirilgan tarkibda davom ettirdilar.
Davlatimiz rahbari yana bir bor samimiy qabul va mehmondo‘stlik uchun chuqur minnatdorlik bildirib, Prezident Sadir Japarov rahbarligida Qirg‘izistonda amalga oshirilayotgan muvaffaqiyatli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar O‘zbekistonni quvontirayotganini alohida ta’kidladi.
O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi munosabatlar jadal rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Oliy darajadagi muloqotlar tizimli va faol tus olgani hamkorlikni salmoqli darajada mustahkamlash, yangi o‘sish nuqtalarini aniqlash va amaliy sheriklikni kengaytirishga xizmat qildi.
Tomonlar o‘zaro strategik sheriklikni chuqurlashtirish borasida birgalikda ishlashga qat’iy intilishini bildirdilar. Mamlakatlarimiz o‘rtasida tuzilgan Chegara to‘g‘risidagi shartnoma qardosh xalqlarimiz tomonidan ko‘tarinki ruh bilan qabul qilingani ta’kidlandi.
Muzokaralar chog‘ida savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. O‘tgan yil yakuni bilan o‘zaro tovar ayirboshlash 1,3 milliard dollarga yetgani, 300 dan ziyod qo‘shma korxona tashkil etilgani ta’kidlandi. Iqtisodiyotning turli tarmoqlarida sanoat kooperatsiyasi loyihalari amalga oshirilmoqda. O‘zbekiston-Qirg‘iziston taraqqiyot fondi aniq loyihalarni moliyalashtirishni boshladi.
Kuni kecha o‘tgan biznes-forum doirasida umumiy qiymati 1,6 milliard dollarlik salmoqli shartnomalar to‘plami imzolandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘zaro manfaatli hamkorlikning asosiy ustuvor yo‘nalishlarini qayd etdi. Bu, birinchi navbatda, o‘zaro savdo hajmini oshirish va nomenklaturasini kengaytirishdir.
Shu maqsadda tomonlar uchinchi mamlakatlardan import o‘rnini o‘z ishlab chiqaruvchilarimizning arzon mahsulotlari bilan to‘ldirish, shuningdek, ikki mamlakat poytaxtlarida savdo markazlarini tashkil etish masalalarini o‘rganishga kelishib oldilar.
Sanoat kooperatsiyasi doirasida qariyb 500 million dollarlik yangi investitsiya loyihalarini ishlab chiqish taklif qilindi. Avtomobillar, zamonaviy maishiy texnika, qurilish materiallarini ishlab chiqarish, foydali qazilmalarni birgalikda qazib olish va qayta ishlash shular jumlasidan.
Mamlakatimiz yetakchisi oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash doirasida qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashni hamkorlikning muhim yo‘nalishi sifatida qayd etdi.
Intensiv bog‘lar va issiqxona xo‘jaliklarini rivojlantirish, kartoshka, meva-sabzavot va chorvachilik mahsulotlarini yetkazib berish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish va boshqa qo‘shma loyihalarni ishga tushirishga qaratilgan agrokooperatsiya dasturini amalga oshirish shu maqsadlarga xizmat qiladi.
O‘zbekiston Prezidenti ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi sheriklik va to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni kengaytirish muhimligini ta’kidladi.
Transport va logistika sohasidagi hamkorlik strategik ahamiyatga ega ekani qayd etildi. “Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston” temir yo‘lini qurish bo‘yicha ishlarni faollashtirish, “Andijon-O‘sh-Irkishtom” avtomobil yo‘lining salohiyatini to‘liq ishga solish, shu maqsadda qo‘shma transport-logistika kompaniyasini tashkil etishga kelishib olindi.
Muzokaralarda energetika sohasidagi hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi. Gidroenergetikadagi loyihalarni amalga oshirish, shu jumladan Qambarota GES-1 qurilishi borasidagi birgalikdagi sa’y-harakatlarni jadallashtirish zarurligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari, shuningdek, madaniy-gumanitar hamkorlikni kengaytirish muhimligini ko‘rsatib o‘tdi. Tarixi va dini, tili va madaniyati mushtarak bo‘lgan xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik rishtalarini mustahkamlashga qaratilgan qator aniq tashabbuslar ilgari surildi.
Xususan, ulug‘ qirg‘iz yozuvchisi Chingiz Aytmatovning 95 yilligini keng nishonlash, O‘shda Bobur nomidagi O‘zbek musiqali drama teatrining ochilishida birgalikda spektakl namoyish etish, ziyolilar va yoshlarni faol jalb qilgan holda yangi format – Avlodlar muloqotini tashkil etish, talabalar spartakiadasi, qo‘shma festival va konsertlar, ijodiy tadbirlarini o‘tkazish taklif qilindi.

Priority areas for the development of cooperation between Uzbekistan and Kyrgyzstan discussed
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov continued the talks in an expanded format with the participation of members of official delegations, heads of several ministries and regions of the two countries.
The President of Uzbekistan, once again expressing deep gratitude for the warm welcome and hospitality, emphasized that Uzbekistan is sincerely happy with the successful socio-economic reforms being carried out in Kyrgyzstan under the leadership of President Sadyr Zhaparov.
It was noted with satisfaction that bilateral relations between Uzbekistan and Kyrgyzstan are developing dynamically. Contacts at the highest level have acquired a systemic and intensive character, which has made it possible to significantly strengthen interaction, identify new growth points and enhance practical cooperation.
The parties expressed their firm commitment and readiness to work together to deepen the bilateral strategic partnership. It was emphasized that the concluded historic Border Treaty was received with great enthusiasm by our fraternal peoples.
During the talks, special attention was paid to the development of trade and economic cooperation. It was noted that last year the trade turnover reached $1.3 billion. More than 300 joint ventures were created. Industrial cooperation projects are being implemented in various sectors of the economy. The Uzbekistan – Kyrgyzstan Development Fund has started financing real projects.
As part of the business forum held the day before, a solid package of contracts worth $1.6 billion was signed.
President Shavkat Mirziyoyev outlined the main priorities for mutually beneficial cooperation. This is, first of all, increasing the volume and expanding the range of mutual trade.
To this end, the parties agreed to work out the issues of substituting imports from third countries with affordable products from our manufacturers, as well as creating shopping centers in the capitals of the two countries.
Within the framework of industrial cooperation, it was proposed to work out new investment projects worth about $500 million. This is the production of cars, modern household appliances, building materials, joint mining and processing of minerals.
The Leader of Uzbekistan highlighted the strengthening of cooperation in agriculture as another important area of cooperation in the context of food security.
This will be served by the implementation of the agricultural cooperation program, which provides for the launch of joint projects for the development of intensive gardens and greenhouses, the supply of potatoes, fruits and vegetables and livestock products, the cultivation of agricultural products, and others.
The President of Uzbekistan also noted the importance of enhancing partnership and direct contacts between the regions of the two countries.
Interaction in transport and logistics was defined as strategically significant. An agreement was reached to intensify work on the construction of the “China – Kyrgyzstan – Uzbekistan” railway, to maximize the potential of the “Andijan – Osh – Irkeshtam” highway, and to create a joint transport and logistics company for this purpose.
The main attention at the meeting was paid to cooperation in the energy sector. The need to intensify joint efforts to implement projects in the hydropower industry, including the construction of the Kambarata HPP-1, was emphasized.
The President of Uzbekistan also noted the importance of enhancing collaboration in the cultural and humanitarian sphere. Several specific initiatives have been put forward aimed at strengthening the friendship between the people of the two countries, which are united by a common history and religion, language and culture.
Among them is a wide celebration of the 95th anniversary of the outstanding Kyrgyz writer Chingiz Aitmatov, staging a joint performance at the opening of the Osh State Academic Uzbek Music and Drama Theater named after Babur, creating a new format – the Dialogue of Generations with the active involvement of the intelligentsia and youth, holding student sports contests, joint festivals and concerts, creative events.