O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov muzokaralardan so‘ng ommaviy axborot vositalari vakillari uchun brifing o‘tkazdilar.
Davlatimiz rahbari Qirg‘iziston Prezidenti va xalqini har doimgidek samimiy va iliq qabul uchun minnatdorlik bildirdi.
- Davlat tashrifimiz O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining o‘ttiz yilligida o‘tayotgani ramziy ma’noga ega, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘zbekiston rahbari ishonch va konstruktiv muloqot ruhida o‘tgan oliy darajadagi uchrashuvlar natijalarini yuksak baholadi. Tomonlar ko‘p qirrali hamkorlikning muhim yo‘nalishlarini batafsil muhokama qilib, uni chuqurlashtirish bo‘yicha aniq qarorlar qabul qilganlarini ta’kidladi.
O‘zbekiston-Qirg‘iziston davlat chegarasining alohida uchastkalari to‘g‘risidagi shartnoma tuzilgani ikki tomonlama munosabatlarda chinakam tarixiy voqea bo‘lgani qayd etildi.
- Chegarani delimitatsiya qilish masalari to‘liq tartibga solingani ikki tomonlama hamkorlik va hududlararo almashinuvlar rivojida muhim o‘rin tutadi, mintaqamizda barqarorlik va xavfsizlikning mustahkamlanishiga xizmat qiladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Muzokaralar yakunida qabul qilingan muhim hujjatlardan biri Keng qamrovli strategik sheriklik to‘g‘risidagi deklaratsiya bo‘ldi. Bu, davlatimiz rahbari qayd etganidek, mamlakatlarimiz va xalqlarimiz manfaatlari yo‘lidagi ko‘p qirrali hamkorlik rivojida yangi davrning boshlanishidir.
Savdo va sanoat kooperatsiyasini kengaytirish hamkorlikning eng muhim ustuvor yo‘nalishi etib belgilandi. Keyingi yillarda tovar ayirboshlash yetti barobarga ko‘paydi va 1,3 milliard dollarga yetdi.
Ikki mamlakat hukumatlari oldiga tovar ayirboshlashni, shu jumladan importning o‘rnini faol to‘ldirish va savdo markazlarini tashkil etish orqali ikki milliard dollarga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Kuni kecha o‘tgan biznes-forumda umumiy qiymati 1,6 milliard dollarlik shartnoma va kelishuvlar imzolangani ham ushbu maqsadning muvaffaqiyatli ro‘yobga chiqishiga xizmat qiladi.
Avtomobillar, qurilish materiallari, to‘qimachilik mahsulotlari va ip-kalava, elektrotexnika tovarlari va elektron hisoblagichlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan yirik kooperatsiya loyihalari jumlasidan.
Tomonlar ikki mamlakat korxonalari va sarmoyadorlari ishtirokida energetika va kon tarmoqlarida, shu jumladan ko‘mir sanoatida yirik infratuzilmaviy loyihalarning amalga oshirilishidan manfaatdor.
Bu boradagi ishlarni tizimli asosda tashkil etish uchun O‘zbekiston-Qirg‘iziston taraqqiyot fondi kengaytiriladi, Strategik savdo-iqtisodiy sheriklik bo‘yicha 2023-2025 yillarga mo‘ljallangan kompleks dastur hamda Sanoatning ustuvor yo‘nalishlarini rivojlantirish to‘g‘risida bitim qabul qilindi.
Oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash doirasida tomonlar mamlakatlarimizning ehtiyojlaridan kelib chiqqan holda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini birgalikda yetishtirish va yetkazib berishga kelishib oldilar.
Yana bir strategik yo‘nalish – transport kommunikatsiyalarini rivojlantirish.
- Sa’y-harakatlarimizning muvaffaqiyati ko‘p jihatdan transport sohasidagi hamkorlikning samaradorligiga bog‘liq, - dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Muzokaralar davomida yetakchilar “Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston” temir yo‘lini qurish borasidagi sa’y-harakatlarni faollashtirishga ahdlashib oldilar. Energetika sohasi ham, xususan, Qambarota GES-1ni birgalikda barpo etish masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi.
- Ushbu megaloyiha, hech shubhasiz, nafaqat O‘zbekiston va Qirg‘izistonning, balki butun mintaqamizning barqaror taraqqiyotiga xizmat qiladi, - dedi davlatimiz rahbari.
Muzokaralarda hududlararo aloqalarni faollashtirishga alohida e’tibor qaratildi. Chegaraoldi viloyatlar rahbarlari kengashining yig‘ilishlarini muntazam o‘tkazib borish mazkur aloqalarning kengayishiga xizmat qiladi.
- Boshqa hech bir mamlakat bilan bunday noyob muloqot maydoniga o‘xshashi yo‘q, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Madaniy-gumanitar sohadagi hamkorlikni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratildi.
O‘sh shahrida rekonstruksiyasi yakuniga yetayotgan O‘zbek musiqali drama teatri qardosh xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlikning yorqin ramzi bo‘lishi ta’kidlandi.

Presidents express satisfaction with the fruitful results of the visit
Presidents of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Kyrgyzstan Sadyr Zhaparov held a briefing for media representatives.
The President of Uzbekistan sincerely thanked the President and the people of Kyrgyzstan for the traditionally warm and cordial welcome.
“It is symbolic that our state visit is taking place in the year of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Uzbekistan and Kyrgyzstan”, Shavkat Mirziyoyev said.
The Leader of Uzbekistan highly appreciated the results of the high-level meetings, held in a trusting and constructive spirit. He noted that the parties discussed in detail the key areas of multifaceted interaction and made specific decisions to deepen it.
It was emphasized that a truly historic event in bilateral relations was the conclusion of the Treaty on Separate Sections of the Uzbekistan – Kyrgyzstan State Border.
“A complete settlement of the border delimitation issue will certainly play an important role in the development of bilateral cooperation and border exchanges, will contribute to strengthening stability and security in our region”, Shavkat Mirziyoyev said.
One of the important documents adopted following the talks was the Declaration on Comprehensive Strategic Partnership. As the President of Uzbekistan noted, this is the beginning of a new stage in the development of multifaceted cooperation in the interests of our countries and peoples.
The most important priority in collaboration is the expansion of trade and industrial cooperation. In recent years, the trade turnover between the countries has grown sevenfold, reaching $1.3 billion.
The governments of the countries have been tasked with bringing the trade turnover up to $2 billion, including through active import substitution and the creation of shopping centers.
The successful implementation of this goal will be served by the contracts and agreements signed during the previous business forum for $1.6 billion.
Among the major cooperation projects is the launch of the production of cars, building materials, textile products and yarn, electrical goods and electronic meters.
The parties are interested in the implementation of large infrastructure projects in the energy and extractive industries, including the coal industry, with the participation of enterprises and investors from the two countries.
To organize this work on a systemic basis, the Uzbekistan – Kyrgyzstan Development Fund will be expanded, a comprehensive program of strategic trade and economic partnership for 2023-2025 and an Agreement on the development of priority areas of the industry will be adopted.
As part of ensuring food security, the parties agreed to jointly grow and supply agricultural products, taking into account the needs of the two countries.
Another strategic direction is the development of transport communications.
“The success of our efforts largely depends on the effectiveness of cooperation in transport”, the President of Uzbekistan said.
During the talks, the leaders agreed to intensify efforts to build the China – Kyrgyzstan – Uzbekistan railway. The energy sector, in particular the issues of joint construction of the Kambarata HPP-1, also became a subject of detailed discussion.
“This mega-project will undoubtedly serve the sustainable development of not only Uzbekistan and Kyrgyzstan, but also our entire region”, the President of Uzbekistan emphasized.
The main attention at the talks was paid to the intensification of interregional ties. Regular meetings of the Council of Heads of Border Regions will serve to deepen them.
“We have no analogue of such a unique platform with any other country”, Shavkat Mirziyoyev said.
Special attention was paid to strengthening interaction in the cultural and humanitarian spheres.
It was noted that the Uzbek Music and Drama Theater named after Babur, the reconstruction of which is being completed in the city of Osh, will become a bright symbol of friendship between the people of the two countries.