Prezident Shavkat Mirziyoyev 31 yanvar kuni Toshkent va Nukus shaharlari hamda viloyat markazlarida jamoat transportining yangi tizimini joriy etish bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Jamoat transporti aholining uzog‘ini yaqin qilib, xarajati va vaqtini tejaydigan, hayot sifatini ko‘rsatadigan muhim ijtimoiy xizmat. Yurtimizda bu xizmatdan kuniga 10 milliondan ortiq yo‘lovchi foydalanadi.
Davlatimiz rahbarining Murojaatnomasida yo‘lovchi tashish sifatini yaxshilash maqsadida 2023 yilda yana 2 mingta avtobus olib kelinishi aytilgan edi. Lekin, dedi Prezident yig‘ilishda, qancha ko‘p avtobus olib kelinmasin, joylardagi transport boshqarmalari va avtobus parklarida hozirgi ish tizimi o‘zgarmasa, aholi ehtiyojiga yarasha xizmat ko‘rsatib bo‘lmaydi.
Barcha hududlarda aholi uchun yangi uy-joy, maktab, bog‘cha, shifoxona va boshqa muassasalar barpo etilayapti. Lekin, transport sohasi bu o‘zgarishlardan orqada qolib, bugungi rivojlanish talablariga mos kelmayapti.
Xususan, ayrim viloyat markazida jamoat transportini rivojlantirish rejasi ishlab chiqilmagan. Transport korxonalari kunlik tushum rejasini bajarishga bog‘lanib qolgani bois avtobuslar kunning “eng daromadli” paytida harakatlanishga odatlanib qolgan. Qolgan vaqtda yo‘lovchilar uzoq kutish yoki taksida yurishga majbur.
Shu bois yig‘ilishda sohadagi ish tizimini o‘zgartirib, xizmat sifatini yaxshilash bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Unga ko‘ra, kunlik tushum rejasini belgilash amaliyoti bekor qilinadi. Tashuvchilarga mablag‘lar avtobusning yurgan masofasi va odamlar xizmat sifatidan qoniqishiga qarab beriladi. Xizmat sifatiga avtobusdagi qulayliklar va sanitar holat, kech qolmasdan bekatga yetib kelishiga qarab baho beradigan tizim bo‘ladi.
Bu tizim Toshkent, Samarqand, Andijon va Urganch shaharlarida joriy yilda, boshqa viloyat markazlari va Nukus shahrida kelgusi yilda yo‘lga qo‘yilishi belgilandi.
Davlatimiz rahbari jamoat transporti aholiga qulay, tadbirkorlarga jozibador bo‘lishi kerakligini ta’kidladi.
Hozirgi avtobus yo‘nalishlarini so‘nggi yillardagi aholi ehtiyoji asosida qayta ko‘rib chiqilishi kerak. Prezidentimiz bu borada mahalliy so‘rovlar o‘tkazib, aholining talab va istaklarini bilish zarurligini ta’kidladi.
Transport parkini izchil yangilab borish ham muhim. Yig‘ilishda buni rag‘batlantirish bo‘yicha takliflar bildirildi.
Jumladan, jamoat transporti yo‘nalishlari bo‘yicha ochiq tenderda avtobuslarning yangilik darajasi asosiy mezon etib belgilanadi. Tashuvchilarga to‘lanadigan mablag‘larni shakllantirishda har yili avtobuslarning 20 foizini yangilab borish xarajatlari ko‘zda tutiladi.
Bundan tashqari, tadbirkorlar olib kelgan yangi avtobuslar bo‘yicha qo‘shilgan qiymat solig‘ini bo‘lib-bo‘lib to‘lashga ruxsat beriladi. Avtobuslar sotib olish uchun 10 yilgacha muddatga imtiyozli kredit beriladi.
Yo‘llarda jamoat transportining to‘siqsiz harakatlanishini ta’minlash – dolzarb masala.
Toshkent shahrida 73 ta asosiy ko‘chada avtobuslar uchun alohida yo‘lak tashkil etib, chorrahalar o‘tkazuvchanligini oshirish dasturi ishlab chiqildi. Bu orqali avtobuslarning o‘rtacha tezligi 1,5 baravar oshib, kechikishlar bartaraf etiladi.
Viloyatlar hokimlariga o‘z hududida poytaxtdagidek kabi transport infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha manzilli dasturni tasdiqlab, amalga oshirishni boshlash topshirildi. Bunda yo‘l va chorrahalarda jamoat transportiga ustuvorlik berish, bekatlarda aholi va tadbirkorlarga sharoit yaratish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.

В сфере общественного транспорта будет внедрена новая система
Президент Шавкат Мирзиёев 31 января провел совещание по вопросам внедрения новой системы общественного транспорта в городах Ташкенте, Нукусе и областных центрах.
Общественный транспорт — это важная социальная услуга, которая сокращает расстояния, экономит деньги и время населения, повышает качество жизни. Ежедневно услугами общественного транспорта в нашей стране пользуются более 10 миллионов человек.
В Послании главы государства было определено, что в целях повышения качества пассажирских перевозок в 2023 году будет закуплено 2 тысячи автобусов. Однако, отметил на совещании Президент, без изменения действующей системы работы в транспортных управлениях и автобусных парках на местах обеспечить обслуживание, соответствующее запросам населения, не удастся, сколько бы много автобусов ни приобреталось.
Во всех регионах строятся новые дома, школы, детские сады, больницы и другие учреждения. Однако транспортная сфера не поспевает за темпом этих изменений и не отвечает требованиям современного развития.
В частности, в некоторых областных центрах не разработаны планы развития общественного транспорта. Автобусы привыкли курсировать в пиковые часы суток, так как транспортные компании привязаны к дневному плану выручки. В остальное время пассажирам приходится подолгу ждать автобус или пользоваться услугами такси.
В связи с этим на совещании обсуждены предложения по улучшению качества обслуживания за счет изменения системы работы на местах.
Так, будет отменена практика назначения дневного плана выручки. Средства перевозчикам будут выделяться в зависимости от расстояния, пройденного автобусом, и удовлетворенности пассажиров качеством обслуживания. Качество обслуживания будет оцениваться по критериям удобства и санитарного состояния автобусов, прибытия ими на остановки без опозданий.
В нынешнем году эта система будет запущена в городах Ташкенте, Самарканде, Андижане и Ургенче, а в следующем году в других областных центрах и городе Нукусе.
Глава государства подчеркнул, что общественный транспорт должен быть удобным для жителей и привлекательным для предпринимателей.
Существующие автобусные маршруты необходимо пересмотреть с учетом потребностей населения. Президент отметил, что следует провести опросы среди местных жителей, изучить запросы и пожелания населения.
Важную роль играет и систематическое обновление транспортного парка. На совещании озвучены предложения по стимулированию этого процесса.
В частности, новизна автобусов будет определена в качестве основного критерия на открытых тендерах по маршрутам общественного транспорта. Ежегодно при формировании средств, выплачиваемых перевозчикам, будут предусматриваться расходы на обновление 20 процентов автобусного парка.
Кроме того, предпринимателям будет разрешено платить налог на добавленную стоимость по ввозимым новым автобусам в рассрочку. На закупку автобусов будет предоставляться льготный кредит сроком до 10 лет.
Обеспечение беспрепятственного движения общественного транспорта по дорогам является актуальным вопросом.
В городе Ташкенте разработана программа увеличения пропускной способности перекрестков за счет создания отдельной полосы для автобусов на 73 центральных улицах. Это повысит среднюю скорость движения автобусов в 1,5 раза и устранит опоздания.
Хокимам областей поручено утвердить и приступить к реализации аналогичной столичной адресной программы улучшения транспортной инфраструктуры. Указано на необходимость предусмотреть в них обеспечение приоритета общественному транспорту на дорогах и перекрестках, создание условий для пассажиров и предпринимателей в остановках.