Samarqandda bugun "Samarkand Tourism" Forumi oʻz ishini boshladi. Forumni Madaniyat va turizm vazirining birinchi o‘rinbosari Ulug‘bek A’zamov ochib berdi.
– Hurmatli forum ishtirokchilari, e’tiboringizni bo‘lajak xalqaro tadbirlarga qaratmoqchiman, – dedi Ulug‘bek A’zamov o‘z nutqida. – Joriy yilda Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan UNWTOning Bosh Assambleyasining 25-sessiyasi hamda 2024-yilda “Xiva – Islom turizmi poytaxti” doirasida Islom hamkorlik tashkilotiga a’zo 57 davlat turizm vazirlari va turizm ma’muriyatlari rahbarlarining uchrashuvi yuqori saviyada tashkil etiladi.
Ta'kidlash kerakki, "Samarqand Tourism Forumi"ning birinchi kuniga yalpi majlis, davra suhbati, master-klasslar va madaniy tadbir rejalashtirilgan.
Ma'lumot uchun, ikki kunlik forum davomida turli mamlakatlardan kelgan 40 nafar sayyohlik sanoati insayderlari o‘z g‘oyalari bilan o‘rtoqlashadilar. Bu xalqaro platforma turoperatorlar va gidlar, restoratorlar, mehmonxona egalari, turizm bilan bog‘liq korxonalar hamda davlat sektori vakillarini birlashtirdi.

Сегодня в Самарканде начал свою работу "Samarkand Tourism Forum"
Сегодня в Самарканде начал свою работу "Samarkand Tourism Forum". Эта международная платформа, созданная для профессионалов туристической индустрии, объединила туроператоров и гидов, рестораторов, отельеров, представителей креативных индустрий и государственного сектора.
Работу Samarkand Tourism Forum открыл первый заместитель министра культуры и туризма Улугбек Азамов.
– Хочу привлечь ваше внимание, уважаемые участники форума, к предстоящим международным событиям, – отметил в своём выступлении У. Азамов. – На самом высоком уровне будет организовано проведение 25-й сессии Генеральной Ассамблеи UNWTO, которая пройдёт в Самарканде в нынешнем году, и заседание министров туризма и руководителей туристических администраций 57 стран-членов Организации Исламского Сотрудничества в 2024 году в рамках Года столицы туризма исламского мира в городе Хива.
В течение двух дней более 40 практиков и инсайдеров туристической индустрии из разных стран будут делиться своими идеями и решениями.
В первый день работы форума запланировано проведение панельной дискуссии, бесед за круглым столом, мастер классов и культурной программы.