Prezident Shavkat Mirziyoyev 10 fevral kuni Jizzax viloyatida sanoatni rivojlantirish va qayta tiklanuvchi energiya manbalarini ko‘paytirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Viloyatda yangi sanoat korxonalari barpo qilish uchun so‘nggi olti yilda qariyb 5 milliard dollar investitsiya jalb qilingan. Buning natijasida 2 mingga yaqin yangi korxonalar tashkil qilinib, ishlab chiqarish hajmi qariyb 2 baravarga oshdi.
Oldin viloyatning sanoat mahsuloti asosan paxta tolasi bo‘lgan bo‘lsa, hozirgi kunda elektrotexnika, optik tola, avtomobil, murakkab kimyoviy moddalar, energotejamkor materiallar kabi yuqori texnologik mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda. Bu sohada 54 ming aholi band. Viloyatdagi sanoat eksporti 1,8 baravar oshib, 166 million dollarga yetdi.
Davlatimiz rahbari bu sur’atni davom ettirib, joriy yilda viloyat sanoatini 14 foizga oshirish imkoniyati borligini ta’kidladi. Buning uchun 750 million dollarlik 10 ta yirik loyiha va 580 million dollarlik 110 ta hududiy sanoat loyihasi bajarilishi qayd etildi. Ularda 7 ming 500 ta yangi ish o‘rinlari yaratiladi. Shuningdek, kelgusi ikki yilda Jizzaxda avtomobilsozlik va metallurgiya sohalarida yirik loyihalar ishga tushadi.
Jizzaxda eng tez o‘sayotgan sanoat tarmog‘i bu – qurilish va energiya tejamkor materiallar ishlab chiqarish. Oxirgi besh yilda bu sohada 180 ta yangi korxona tashkil etilgan, 900 million dollarlik 210 ta loyiha ishga tushirilgan. Buning hisobiga qurilish materiallari ishlab chiqarish hajmi 10 baravar oshib, import bo‘layotgan 110 million dollarlik mahsulotlar mahalliylashtirildi, eksport esa 7 baravar ko‘payib, 35 million dollarga yetdi.
Viloyatda birgina bazalt zaxirasi 26 million tonna bo‘lib, respublikadagi jami zaxiraning 25 foizini tashkil etadi. Lekin, bular ilgari umuman ishlatilmagan. Hozir esa, bazaltdan talab yuqori bo‘lgan 7 xil zamonaviy mahsulotlarni ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Bu Forish tumanida 6 ta korxonadan iborat yaxlit klasterga aylandi.
Shu bilan birga, Baxmal, G‘allaorol, Sharof Rashidov, Zomin, Zarbdor, Zafarobod, Forish va Yangiobodda bazalt, sement, keramzit, shisha va mineral xomashyo zaxirasiga boy 200 ga yaqin konlar bor. Prezident ularga tadbirkorlarni jalb qilib, bozorbop mahsulotlar tayyorlashni yo‘lga qo‘yish zarurligini ta’kidladi.
Bu yil qurilish materiallari bo‘yicha 460 million dollarlik 31 ta loyihani ishga tushirish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda energetika ta’minotini yaxshilash masalasiga ham e’tibor qaratildi.
Jizzax viloyatida kamida 2 ming Megavatt qayta tiklanuvchi energiya manbalari uchun salohiyat borligi ta’kidlandi. Bundan foydalanib, 270 Megavatt quyosh energiyasi quvvatlari ishga tushirilishi aytildi. Buning hisobiga 236 million kilovatt soat ishlab chiqarilib, tanqislik ortig‘i bilan qoplanadi, jami 71 million kub metr gaz tejaladi.
Jumladan, G‘allaorolda Birlashgan Arab Amirliklarining “Masdar” kompaniyasining 200 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyasi hisobidan, 220 Megavattli yirik quyosh stansiyasi ishga tushiriladi. Kelgusi yilda bu stansiya to‘liq quvvatga chiqib, 500 million kilovatt soat elektr olinadi va viloyat ehtiyojining 20 foizini qoplaydi.
Shuningdek, ijtimoiy soha va davlat idoralari binolarida 5 Megavattli, Sanoat zonasi va tadbirkorlar binolarida 15 Megavattli quyosh panellari o‘rnatish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi. Aholi xonadonlariga 8 Megavattli qayta tiklanuvchi energiya manbalarini o‘rnatish uchun jozibador sharoitlar yaratiladi.
Tadbirkorlarning o‘z ehtiyojlari uchun 5, 10, 15 Megavattli quyosh stansiyalari qurish tashabbuslari qo‘llab-quvvatlanadi.
Zafarobodda bu yil jami 2 Megavattli 2 ta kichik GES quriladi va bu yil 2,4 million kilovatt soat elektr ishlab chiqaradi. Osiyo taraqqiyot banki bilan birga, Forishda 150 Megavattli yirik quyosh stansiyasi loyihasi boshlanadi. Bu stansiya to‘liq quvvatga chiqqanda, 370 million kilovatt soat elektr ishlab chiqaradi. Jizzax shahrida ham issiqlik, ham elektr energiyasi ishlab chiqaruvchi kogeneratsiya markazi quriladi.
Davlatimiz rahbari Jizzax elektr tarmoqlaridagi yo‘qotishlar ko‘p ekanini qayd etib, buni kamaytirish, viloyatda 4 mingdan ziyod korxonaning energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Viloyat jamoatchiligi vakillari, nuroniylar va yoshlar bilan muloqot bo‘ldi. Ular yurtimizdagi yangilanishlar, yaratilayotgan sharoitlar samarasi haqida o‘z hayoti va faoliyatidagi muvaffaqiyatlar misolida so‘zlab berdi. Davlatimiz rahbari ularning taklif va tashabbuslarini tinglab, mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.
Yig‘ilish so‘ngida yana bir muhim voqea – 3 ta yangi korxonani ishga tushirish marosimi bo‘ldi. Ular – Forish tumanidagi “Eco Basalt Group”, Jizzax sanoat zonasidagi “Mono Electric” va “Super medical elements” shirkatlaridir.

President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on the development of industry and the expansion of the use of renewable energy sources in Jizzakh region.
Over the past six years, almost $5 billion has been invested in the creation of new industrial enterprises in the region. As a result, about 2 thousand new enterprises were created, and the volume of production almost doubled.
If before the main industrial product of the region was cotton fiber, now high-tech products are produced, such as electrical engineering, optical fiber, automobiles, complex chemicals, and energy-saving materials. The industrial sector employs 54,000 people. The regional export of manufactured goods increased 1.8 times and reached $166 million.
The Head of state noted the need for keeping up this pace and the possibility of increasing the industry of the region by 14 percent. It was noted that 10 large projects worth $750 million and 110 regional industrial projects worth $580 million will be implemented for this purpose. They will create 7.5 thousand new jobs. In the next two years, large projects in the automotive and metallurgical industries will be launched in Jizzakh.
The most dynamically developing industries in Jizzakh are the construction and production of energy-efficient materials. Over the past five years, 180 new enterprises have been created in this area, 210 projects worth $900 million have been launched. Due to this, building materials production volume increased 10 times, imports for $110 million were localized, and exports increased 7 times – up to $35 million.
Basalt reserves in the region amount to 26 million tons, which is 25 percent of the total reserves in the country. Currently, the production of 7 types of modern demanded products from basalt has been mastered. This is carried out by a whole cluster of 6 enterprises in Farish district.
There are about 200 deposits with rich reserves of basalt, cement, expanded clay, glass and other mineral raw materials in Bakhmal, Gallaaral, Sharaf Rashidov, Zaamin, Zarbdar, Zafarabad, Farish and Yangiabad districts. The President emphasized the need for attracting entrepreneurs and start producing products in demand.
The task was set to launch 31 construction materials projects worth $460 million this year.
At the meeting, the main attention was paid to the issue of improving the energy supply.
It was noted that in Jizzakh region, the potential of renewable energy sources is at least 2,000 megawatts. Due to this, a solar energy capacity of 270 megawatts will be put into operation. With their commissioning, the production of 236 million kilowatt-hours of electricity will begin, covering excess demand and saving 71 million cubic meters of gas.
In particular, a large solar power plant with a capacity of 220 MW will be launched in Gallaaral through a direct investment of $200 million by the Emirati company Masdar. Next year, this plant will reach its full capacity, generating 500 million kilowatt-hours of electricity, which will cover 20 percent of the region’s needs.
The possibility of installing solar panels with a capacity of 5 MW on the buildings of the social sphere and government institutions, as well as 15-megawatt stations on the buildings of industrial zones and entrepreneurs, was also noted. Attractive conditions will be created for the installation of 8 MW renewable energy sources in households. The initiatives of entrepreneurs to build solar stations with a capacity of 5, 10, 15 MW for their own needs will be supported.
This year, 2 small hydropower plants with a total capacity of 2 megawatts will be built in Zafarabad, which will produce 2.4 million kilowatt-hours of electricity this year. Together with the Asian Development Bank, the construction of a large solar power plant with a capacity of 150 MW will begin in Farish. At full capacity, this station will generate 370 million kilowatt-hours of electricity. A cogeneration center will be built in Jizzakh, producing both heat and electricity.
The Head of state noted that there are a lot of losses in the power grids of Jizzakh, and gave instructions to reduce them and increase the energy efficiency of more than 4,000 enterprises in the region.
The President talked with representatives of the public, elders and youth of the region. They spoke about the transformations taking place in the country and the results of the conditions being created, using the example of their life and work success. The Head of state listened to their proposals and initiatives, gave relevant instructions to responsible persons.
Following the meeting, a ceremony was held to launch three new enterprises – Eco Basalt Group in Farish district, Mono Electric and Super Medical Elements in Jizzakh Industrial Zone.
The first enterprise is capable of producing 5,000 tons of basalt composite pipes per year. Mono Electric will produce 1.5 thousand electrical products, and Super Medical Elements – 40 types of medical products. Thanks to these enterprises, more than 700 residents will receive permanent high-paying jobs.
A conversation was held with representatives of enterprises via videoconference.
President Shavkat Mirziyoyev pressed the symbolic button and launched the activities of new enterprises.