O'zbekiston – BMT: davlatlar va xalqlar manfaati yo'lida ko'p tomonlama hamkorlikka sodiqlik
TOSHKЕNT, 1-iyul. /"Dunyo" AA/. Prezident Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish 30-iyun – 1-iyul kunlari rasmiy tashrif bilan O'zbekistonda bo'lib turibdi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Bu uning BMT rahbari sifatida mamlakatimizga ikkinchi tashrifidir.
BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish 2023-yil 19-sentyabr kuni Nyu-York shahrida BMT Bosh Assambleyasi 78-sessiyasi doirasida Prezident Shavkat Mirziyoyev bilan o'tkazgan uchrashuvida BMT va uning barcha institutlari "O'zbekiston – 2030" strategiyasini amaliy ro'yobga chiqarishda ko'maklashishga tayyor ekanini ma’lum qilgan edi. Ushbu bayonot davlatimizni modernizatsiya va demokratlashtirish yo'lidagi islohotlar jahon hamjamiyati tomonidan e’tirof etilayotgani va qo'llab-quvvatlanayotgani, shuningdek, mazkur jabhada olib borilayotgan yangilanishlar samarasidan dalolatdir.
Ta’kidlash kerakki, so'nggi paytlarda O'zbekiston BMT faoliyatida faol ishtirok etmoqda. Xususan, joriy yilning o'zida nafaqat O'zbekiston, balki Markaziy Osiyo uchun birinchi marta mamlakatimiz vakili BMTning muhim va nufuzli organi – Inson huquqlari qo'mitasiga 2025-2028-yillar uchun saylandi. Shuningdek, O'zbekiston 2025-2027-yillarga mo'ljallangan BMT Iqtisodiy va ijtimoiy Kengashi (ECOSOS) va Xalqaro mehnat tashkiloti Ma’muriy kengashi a’zosi bo'ldi.
Ushbu muhim voqealar O'zbekiston erishayotgan yutuqlarning yorqin dalili, barqaror rivojlanish va iqtisodiy o'sishga erishish yo'lidagi izchil sa’y-harakatlarini qo'llab-quvvatlabgina qolmay, balki mamlakatning inson huquqlarini kengaytirish borasidagi prinsipial pozitsiyasi dunyoda keng e’tirof etilganini isbotlaydi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil sentyabr oyida bo'lib o'tgan Bosh Assambleyaning 72-sessiyasi umumiy muhokamalaridagi ishtirokida mamlakatimiz bilan BMT o'rtasidagi samarali va o'zaro manfaatli hamkorlikning yangi bosqichini boshlab berdi, desak mubolag'a bo'lmaydi. O'shandan buyon O'zbekiston rahbari BMT minbaridan deyarli har yili global va mintaqaviy kun tartibining dolzarb masalalari bo'yicha muhim xalqaro tashabbuslarni ilgari surmoqda va ular keyingi yillarda muvaffaqiyatli amalga oshirilyapti.
Xususan, O'zbekiston rahbariyati tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasi doirasida "Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik, barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta’minlash bo'yicha mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash" (2018-yil iyun), "Ma’rifat va diniy bag'rikenglik" (2018-yil dekabr), "Markaziy Osiyoda barqaror turizm va barqaror rivojlanish" (2019-yil dekabr), "Orolbo'yi mintaqasini ekologik innovatsiya va texnologiyalar hududi deb e’lon qilish" (2021-yil may), "Markaziy va Janubiy Osiyoda o'zaro bog'liqlikni mustahkamlash" (2022-yil iyul), "Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishni jadallashtirishda parlamentlarning rolini kuchaytirish" (2022-yil dekabr), "Markaziy Osiyo global iqlim tahdidlari qarshisida: barqaror rivojlanish va farovonlik yo'lida mintaqaviy birdamlikni mustahkamlash" (2023-yil dekabr), "2027-yil – Xalqaro barqaror va yashovchan turizm yili", (2024-yil fevral), "Markaziy Osiyo davlatlarining giyohvandlik bilan bog'liq muammolarni samarali hal etish va bartaraf etish uchun yagona front bo'lib harakatlanish va hamkorlik qilishga tayyorligi" (2024-yil iyun) va "Xalqaro sivilizatsiyalar o'rtasidagi muloqot kuni" (Xitoy bilan birgalikda, 2024-yil iyun) rezolyutsiyalari qabul qilindi.
Barqaror tinchlikning faol tarafdori va xalqaro maydonda hamkorlikni har tomonlama kengaytirish tashabbuskori sifatida O'zbekiston BMT va uning ixtisoslashgan tuzilmalari bilan o'zaro hamkorlikka doimo katta e’tibor qaratib keladi. 1993-yilda BMTning Toshkentdagi vakolatxonasi ochildi. Shuningdek, yurtimizda BMTning o'ndan ortiq tuzilma va institutlari, jumladan BMT Taraqqiyot Dasturi (BM TTD), BMT Aholishunoslik jamg'armasi (UNFPA), BMT Bolalar jamg'armasi (UNICEF), Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti (JST) va BMT Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo'yicha tashkiloti (UNESCO), BMTning Narkotiklar va jinoyatchilik bo'yicha boshqarmasi (UNODC), "BMT ayollar" tuzilmasi, BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo'yicha mintaqaviy markazi, Xalqaro mehnat tashkiloti (XMT), BMT Oziq-ovqat va qishloq xo'jaligi tashkiloti (FAO), Xalqaro migratsiya tashkiloti (XMT) va BMTTD boshchiligidagi BMT ko'ngillilar dasturi muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
BMT Sanoatni rivojlantirish tashkiloti (UNIDO) va BMT Atrof-muhit dasturi (UNEP) kabi agentliklar ham BMT tizimi va BMT Yevropa iqtisodiy komissiyasi (UNECE) Birlashgan Millatlar Tashkiloti ishiga hissa qo'shyapti. Jahon banki ham BMT tizimining mustaqil ixtisoslashgan agentligi sifatida mamlakatimizda ham muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Ko'p tomonlama hamkorlikning asosiy ustuvor yo'nalishlari ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish va kambag'alikka qarshi kurash, inson huquqlarini himoya qilish va rag'batlantirish, zamonaviy chaqiriq va va tahdidlarga qarshi kurashish, Afg'onistonni barqarorlashtirish va qayta tiklash, qurol-yarog'larni tarqatmaslik, ekologik muammolarni hal etish, xususan, Orol dengizi inqirozi oqibatlarini yumshatish, turizmni rivojlantirish va boshqalar bo'lib qolmoqda.
Ayni paytda BMT va uning tuzilmalari bilan hamkorlik doirasida 135 ga yaqin qo'shma dastur va loyihalar amalga oshirilmoqda. BMT shafeligida Orolbo'yi mintaqasi aholisini ijtimoiy qo'llab-quvvatlash uchun maxsus Trast fondi faoliyat yuritmoqda. Yirik xalqaro tadbirlar, xususan, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, turizmni rivojlantirish, kambag'allikni qisqartirish, iqlim o'zgarishiga qarshi kurashish va global kun tartibidagi boshqa dolzarb mavzularda hamkorlikda o'tkazilmoqda.
Ta’kidlash joizki, mamlakatimiz BMTning Afg'onistonni mojarodan keyingi tiklanish dasturlarini amalga oshirishga samarali hissa qo'shmoqda. Xususan, O'zbekiston-Afg'oniston chegarasida xalqaro gumanitar yuklarni yetkazib berish uchun ko'prik ochildi. Afg'onistonda ko'plab infratuzilma obyektlari qurilmoqda, shuningdek, Afg'oniston bo'yicha xalqaro konferensiyalar ikki marta (2018 va 2022-yillar) Toshkentda tashkil etildi.
O'zbekiston BMT bilan ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish masalalari bo'yicha hamkorlikka ustuvor ahamiyat qaratadi. Bu borada davlatimiz rahbari jahon hamjamiyatini ushbu ekologik tahdidning Markaziy Osiyoda istiqomat qilayotgan millionlab odamlarning turmush tarziga halokatli ta’sirini kamaytirishga, Orol dengizidagi tabiiy va biologik muvozanatni saqlashga o'z sa’y-harakatlarini qaratishga da’vat etmoqda.
Ta’kidlash joizki, qadimiy va betakror Samarqand keyingi yillarda qator dolzarb masalalar bo'yicha global muloqot markaziga aylandi. O'tgan yil davomida shaharda BMT mandatiga ega uchta forum bo'lib o'tdi. Butunjahon turizm tashkiloti Bosh Assambleyasining 25-sessiyasi, BMTning cho'llanishga qarshi kurash to'g'risidagi konvensiyasi ijrosini ko'rib chiqish qo'mitasining 21-sessiyasi va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Yovvoyi hayvonlarning ko'chib yuruvchi turlarini saqlab qolishga doir konvensiyasi Tomonlar konferensiyasining 14-yig'ilishi tashkil etildi. Bundan tashqari, 2025-yilda Samarqand 1985-yildan beri birinchi marta UNESCO Bosh konferensiyasini o'z qarorgohi tashqarisida o'tkazadigan shaharga aylanadi. Xalqaro ekspertlarning fikricha, ushbu tadbir UNESCO tarixida sivilizatsiyalar va madaniyatlar o'rtasidagi rang-baranglik va muloqotning o'ziga xos ramzi bo'ladi.
O'zbekistonning Birlashgan Millatlar Tashkiloti bilan o'zaro hamkorligining barcha jihatlari va muvaffaqiyatli natijalarini bir maqolada jamlash qiyin. Aytish joizki, "O'zbekiston – 2030" strategiyasida mamlakatimiz o'z oldiga qo'ygan maqsad va vazifalar BMTning Mingyillik sammitida qabul qilingan Barqaror rivojlanish maqsadlariga hamohangdir. O'zbekistonning o'z maqsadlariga birgalikda erishishga sodiqligi mamlakatning davlatlar va xalqlar farovonligi yo'lida ko'p tomonlama hamkorlikda faol ishtirok etayotgani bilan tasdiqlanadi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev BMT Bosh Assambleyasining 2021-yilgi sessiyasida so'zlagan nutqida jahon hamjamiyatining e’tiborini hozirgi murakkab sharoitda Birlashgan Millatlar Tashkiloti va uning ixtisoslashgan muassasalarining roli va ahamiyati ortib borayotganiga qaratdi. "Jahon taqdiri bilan bog'liq ushbu muhim jarayonlarda aynan Birlashgan Millatlar Tashkiloti o'zining yetakchilik rolini yangi mazmun va sifat bilan davom ettirishi zarur", – dedi davlatimiz rahbari.
Shu nuqtayi nazardan, Bosh kotib Antoniu Guterrishning O'zbekistonga bo'lajak tashrifi va Toshkentdagi bo'lajak muzokaralari mamlakatimiz bilan BMT va uning ixtisoslashgan institutlari o'rtasidagi ko'p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirish, aloqalarni yangi muhim g'oyalar bilan to'ldirish yo'lidagi muhim qadam bo'lib xizmat qiladi.

Uzbekistan - UN: commitment to multilateral interaction for the benefit of states and peoples
TASHKENT, July 1. /Dunyo IA/. On June 30 – July 1, at the invitation of President Shavkat Mirziyoyev, UN Secretary-General Antonio Guterres is on an official visit to Uzbekistan, reports Dunyo IA correspondent.
This is his second visit to our country as UN chief.
On 19 September 2023, at a meeting with President Shavkat Mirziyoyev on the sidelines of the 78th session of the UN General Assembly in New York, Secretary-General António Guterres said that the UN and all its institutions are ready to facilitate the practical implementation of the "Uzbekistan-2030" Strategy. This statement is evidence of the recognition and support of the international community for the course of modernisation and democratisation of our state, as well as the effectiveness of the reforms aimed at this.
Uzbekistan has recently become more actively involved in United Nations activities. This year alone, for the first time not only for Uzbekistan, but also for Central Asia, a representative of our country was elected to an important and influential UN body - the Human Rights Committee (HRC) for 2025-2028, the republic became a member of the UN Economic and Social Council (ECOSOC) for 2025-2027, and joined the Administrative Council of the International Labour Organization.
These events have not only become visible evidence of Uzbekistan's achievements, support for its steady efforts to achieve sustainable development and economic growth, but also broad recognition in the world of the country's principled position on strengthening the protection of human rights.
A new stage of our country's fruitful and mutually beneficial cooperation with the UN opened with President Shavkat Mirziyoyev's participation in the general debate of the 72nd session of the General Assembly in September 2017. Since then, from the rostrum of the UN, the leader of Uzbekistan has regularly put forward important international initiatives on topical issues on the global and regional agenda, which have been successfully implemented in recent years.
In particular, at the initiative of the leadership of Uzbekistan, ten resolutions were developed and adopted within the framework of the UN General Assembly - "Strengthening regional international cooperation to ensure peace, stability and sustainable development in the Central Asian region" (June 2018), "Education and religious tolerance" (December 2018), "Sustainable tourism and sustainable development in Central Asia" (December 2019), "On the declaration of the Aral Sea region as a zone of environmental innovation and technology" (May 2021), "On strengthening the interconnectedness between Central and South Asia" (July 2022), "On the role of parliaments in achieving the SDGs" (December 2022), "Central Asia in the face of environmental challenges: strengthening regional solidarity for sustainable development and prosperity" (December 2023), "International Year of Sustainable and Resilient Tourism, 2027" (February 2024), "United determination and cooperation of Central Asia to effectively combat and counter drug trafficking" (June 2024) and the "International Day of Dialogue among Civilizations" (jointly with China, June 2024).
As an active supporter of lasting peace and an initiator of a comprehensive expansion of cooperation in the international arena, Uzbekistan has always paid great attention to interaction with the United Nations and its specialised structures. Since 1993, a United Nations Office has been operating in Tashkent. In Uzbekistan, the United Nations family is represented by the United Nations Development Programme (UNDP), the United Nations Population Fund (UNFPA), the United Nations Children's Fund (UNICEF), the World Health Organization (WHO), the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) and the United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC), UN Entity for Gender Equality and the Empowerment of Women (UN Women), the UN Regional Centre for Preventive Diplomacy in Central Asia (UNRCCA), the International Labour Organization (ILO), the Food and Agriculture Organization (FAO), the International Organization for Migration (IOM), and the UN Volunteer Programme managed by UNDP.
Such agencies as the United Nations Industrial Development Organisation (UNIDO), the United Nations Environment Programme (UNEP) and the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) also contribute to the work of the UN system. The World Bank as an independent specialised agency of the UN system is also successfully functioning in our country.
The main priorities of multilateral cooperation continue to be socio-economic development and poverty alleviation, protection and promotion of human rights, combating modern security threats and challenges, stabilisation and reconstruction of Afghanistan, non-proliferation of weapons of mass destruction, solution of environmental problems, in particular mitigation of the Aral Sea crisis, development of tourism and others.
At present, 135 joint programmes and projects are being implemented within the framework of cooperation with the United Nations and its structures. The Trust Fund for social support of the population of the Aral Sea region operates under the auspices of the UN. Major international events are jointly organised, in particular on food security, tourism development, poverty alleviation, climate change and other topical issues on the global agenda.
It is important to note that our country is making an effective contribution to the implementation of UN post-conflict reconstruction programmes in Afghanistan. In particular, a bridge on the Uzbek-Afghan border has been opened for international deliveries of humanitarian goods, which facilitates the construction of numerous infrastructure facilities on the territory of Afghanistan, and high-level international conferences on Afghanistan have been held twice (2018 and 2022).
Uzbekistan attaches priority importance to cooperation with the UN on ecology and environmental protection. In this area, the head of our state tirelessly calls on the international community to focus its efforts on reducing the devastating impact of this environmental catastrophe on the livelihoods of millions of people living in Central Asia and preserving the natural and biological balance in the Aral Sea region.
It should not be overlooked that in recent years the ancient and unique city of Samarkand has become the centre of global dialogue on a number of topical issues. Over the past year, the city hosted three forums under the UN mandate: the 25th session of the General Assembly of the World Tourism Organisation, the 21st meeting of the Committee for the Review of the UN Convention to Combat Desertification and the 14th meeting of the Conference of the Parties to the Convention on the Conservation of Nature, Migratory Species of Wild Animals (CMS COP14). In addition, in 2025, Samarkand will become the city to host the UNESCO General Conference outside its headquarters for the first time since 1985. According to international experts, this event will be a unique symbol of diversity and dialogue between civilizations and cultures in the history of UNESCO.
It is difficult to cover all aspects and successful results of Uzbekistan's interaction with the United Nations in one article. It can only be noted that the goals and objectives that the country has set for itself in the "Uzbekistan-2030" Strategy are in line with the United Nations Sustainable Development Goals adopted at the Millennium Summit. Uzbekistan's commitment to the joint achievement of these goals is confirmed by its active participation in multilateral interaction for the prosperity of States and peoples.
Addressing the UN General Assembly in 2021, President Shavkat Mirziyoyev drew the attention of the world community to the fact that the role and importance of the United Nations and its specialised agencies are growing in the current difficult conditions. "In these important processes related to the fate of the entire world, it is the United Nations that should continue to play a leading role, filling its activities with a qualitatively new content," the head of our state stressed.
In this context, the forthcoming visit to Uzbekistan by Secretary-General António Guterres and the planned talks in Tashkent will undoubtedly become a step towards the development of our country's multifaceted interaction with the UN and its institutions, filling the cooperation with new important ideas.