O‘zbekiston Prezidenti Xavfsizlik kengashining kengaytirilgan yig‘ilishini o‘tkazdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev raisligida 12 yanvar kuni Xavfsizlik kengashining Qurolli Kuchlar va harbiy-ma’muriy sektorlarning 2023 yildagi faoliyati yakunlari va yaqin istiqbolga mo‘ljallangan vazifalar muhokamasiga bag‘ishlangan kengaytirilgan yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Majlisda Xavfsizlik kengashi a’zolari, O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tarkibiga kiradigan vazirlik va idoralar rahbarlari, okruglar qo‘mondonlari, harbiy-ma’muriy sektorlar rahbarlari – Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimlari hamda jamoat tashkilotlari vakillari ishtirok etdi.
Yig‘ilish avvalida davlatimiz rahbari mamlakatimiz mudofaa qobiliyatini yanada mustahkamlash va Qurolli Kuchlarni rivojlantirish borasida 2023 yilda amalga oshirilgan ishlarning natijalarini tahlil qildi.
Vazirlik va idoralar, mahalliy davlat hokimiyati organlarining bu yo‘nalishdagi faoliyati tanqidiy ko‘rib chiqildi, mutasaddi rahbarlarning hisobotlari tinglandi.
Harbiy xizmatchilar va yoshlarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash tizimini takomillashtirish, milliy armiyamizni yanada rivojlantirish va mamlakatimiz mudofaa qobiliyatini mustahkamlash, harbiy-ma’muriy sektorlar va mudofaa sanoati faoliyati samaradorligini oshirish masalalari muhokama qilindi.
Globallashuv jarayonlari hamda odamlar, ayniqsa, yosh avlodning qalbi va ongi uchun kurash kuchayib borayotgan hozirgi o‘ta murakkab sharoitda harbiy-vatanparvarlik ruhidagi tarbiyaning o‘rni va ahamiyati tobora ortib borayotgani alohida ta’kidlandi.
– Bugungi kunda har birimiz amalda Vatan himoyachisi bo‘lishimiz, yoshlarimizni ham shu ruhda kamol toptirishimiz zarur, – dedi Prezidentimiz.
Shu munosabat bilan davlatimiz rahbari yoshlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash tizimini qayta ko‘rib chiqish yuzasidan tegishli mutasaddilarga aniq topshiriqlar berdi. Navqiron avlod vakillarining yurtimizdagi islohotlar jarayonidagi ishtirokini oshirish, ular o‘z intellektual va ijodiy salohiyatini ro‘yobga chiqarishi uchun sharoitlar yaratish muhimligiga e’tibor qaratdi.
Hozirgi kunda Qurolli Kuchlarning zamonaviy infratuzilmasi negizida va monomarkazlarda yoshlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash borasidagi ishlar yo‘lga qo‘yilgan. Davlatimiz rahbari bu yo‘nalishdagi tadbirlarni kengaytirib, yoshlarni zamonaviy kasblarga o‘qitish va mehnat faoliyatini boshlashi uchun subsidiyalar orqali qo‘llab-quvvatlash zarurligini qayd etdi.
Shuningdek, yoshlarning fuqarolik pozitsiyasini mustahkamlash maqsadida media makonda olib borilayotgan harbiy-vatanparvarlik ruhidagi ishlarni kuchaytirish vazifasi qo‘yildi.
Majlisda mamlakatimiz mudofaa qudratini mustahkamlash, qo‘shinlarning harbiy tayyorgarligini oshirish hamda harbiy ilm-fanni rivojlantirish masalalari ham ko‘rib chiqildi. Oliy Bosh Qo‘mondon jangovar tayyorgarlik tizimini innovatsion va ilmiy yondashuvlar asosida yanada takomillashtirish, axborot almashinuvi va qarorlar qabul qilish bo‘yicha zamonaviy harbiy va ilmiy ishlanmalarni amalga keng joriy etish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Yig‘ilishda axborot xavfsizligi va kiberxavfsizlikni ta’minlash milliy xavfsizlik sohasidagi muhim vazifa bo‘lib qolishiga urg‘u berildi.
Bu borada Qurolli Kuchlar va huquqni muhofaza qilish organlarini raqamlashtirishni jadallashtirish, vazirlik va idoralarning barcha axborot resurslarini yagona xavfsiz axborot makoniga birlashtirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Milliy armiyamizda va xalqimiz o‘rtasida kiberxavfsizlik borasidagi ogohlikni va raqamli madaniyatni oshirish bo‘yicha tizimli ishlarni yo‘lga qo‘yish yuzasidan eng muhim vazifalar belgilab olindi.
Xavfsizlik kengashi yig‘ilishida mamlakatimiz mudofaa sanoati majmuasini yanada rivojlantirish, davlat chegaralarini qo‘riqlash tizimini takomillashtirish, jamoat xavfsizligini ta’minlash, favqulodda vaziyatlarni prognoz va monitoring qilish, avariya va texnogen halokatlarning oldini olish borasidagi ishlar samaradorligini oshirish bo‘yicha ham dolzarb vazifalar ko‘rsatib o‘tildi.
Prezidentimiz harbiy xizmatchilar va ularning oila a’zolarini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash va ularga g‘amxo‘rlik ko‘rsatish davlat siyosatining muhim yo‘nalishi bo‘lib qolishini qayd etdi.
Yig‘ilish yakunida davlatimiz rahbari barcha harbiylarni, butun xalqimizni O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganining 32 yilligi va Vatan himoyachilari kuni bilan samimiy tabriklab, ezgu tilaklarini bildirdi.

The President of Uzbekistan chairs an expanded meeting of the Security Council
On January 12, the President of the Republic of Uzbekistan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Shavkat Mirziyoyev chaired an expanded meeting of the Security Council, dedicated to the results of the activities of the Armed Forces and military-administrative sectors in 2023 and tasks for the near future.
The event was attended by heads of ministries and agencies that are part of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan, district commanders, heads of military administrative sectors – the Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, hokims of regions and Tashkent city, as well as representatives of public organizations.
The Head of state analyzed the results of the work carried out in 2023 to strengthen the country’s defense capability and develop the Armed Forces.
In this direction, a critical assessment of the activities of ministries and agencies, and local government bodies was given, and reports from responsible leaders were heard.
Issues of improving the system of patriotic education of military personnel and youth, further development of the national army, strengthening the country’s defense capability, and increasing the efficiency of the military-administrative sectors and the defense-industrial complex were discussed.
It was emphasized that in the conditions of globalization and the growing struggle for the minds and hearts of people, especially the younger generation, the role and importance of military-patriotic education is increasing.
“Today, each of us must be a true patriot of the Motherland and educate our youth in this spirit”, the President said.
In this regard, the Head of state gave specific instructions to responsible persons to review the system of military-patriotic education. He noted the importance of involving young men and women in the process of reforms in the country, creating conditions for realizing their intellectual and creative potential.
Based on the modern infrastructure of the Armed Forces and mono-centers, work has been organized to educate young people in the spirit of military patriotism. The Head of state noted the need to expand these activities by establishing training in in-demand professions and providing support to young people through subsidies to start working.
The task was set to strengthen military-patriotic events in the media space to strengthen the civic position of young people.
Further, issues of strengthening the country’s defense power, increasing the combat effectiveness of troops, and developing military science were considered. The Supreme Commander-in-Chief set tasks for further improving the combat readiness system based on innovative and scientific approaches, introducing modern military and scientific developments in information exchange and decision-making.
It was emphasized that information and cyber security will remain important in ensuring national security.
In this context, the need to accelerate the digitalization of the Armed Forces and law enforcement agencies, uniting all information resources of ministries and agencies into a single safe information space, was noted.
The primary tasks of organizing systemic work in the national army and among the population to increase vigilance and digital culture in cybersecurity were identified.
At the meeting of the Security Council, urgent tasks were also outlined for further development of the military-industrial complex, improving the state border security system, ensuring public safety, and increasing the efficiency of forecasting and monitoring emergencies, preventing accidents and man-made disasters.
The President emphasized that social support and care for military personnel and their families will remain essential to state policy.
Following the meeting, the President cordially congratulated all military personnel and the country’s people on the 32nd anniversary of establishing the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan and the Defenders of Motherland Day and expressed his best wishes.