Investitsiya, eksport va sanoat sohalaridagi vazifalar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 18 yanvar kuni 2024 yilda investitsiya, eksport va sanoat sohalaridagi ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasida mamlakatimiz yalpi ichki mahsuloti hajmini 160 milliard dollarga va aholi jon boshiga daromadlarni 4 ming dollarga yetkazish maqsadi belgilangan. Bunga faqat ichki bozor bilan erishib bo‘lmaydi, asosiysi – xorijiy investitsiyalarni faol jalb qilish va eksportni ko‘paytirish zarur.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilish avvalida ushbu sohalardagi ishlar holati, mutasaddilarning faoliyati ko‘rib chiqildi.
So‘nggi olti yilda yurtimizga xorijdan qariyb 50 milliard dollar investitsiya kirgan. O‘tgan yili yalpi ichki mahsulot ham, sanoat ham 6 foizga o‘sgan.
Biroq tovarlar eksportida o‘sish bo‘lmagan. Mamlakatimiz sertifikatlarini tan olish bo‘yicha xorijiy sheriklar bilan ishlar lozim darajada tashkil etilmagan. Xalqaro moliya tashkilotlari ishtirokidagi 480 million dollarlik 5 ta loyiha bo‘yicha o‘zlashtirish boshlanmagan. Hududlarda moliyalashtirilishi to‘liq yakunlangan 8 trillion so‘mlik qariyb mingta loyiha haligacha ishga tushmagan.
Faoliyatida sustkashlikka yo‘l qo‘ygani uchun Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari B.Abidov, Texnik tartibga solish agentligi direktori D.Sattarov, Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi direktori M.Mirzayev lavozimidan ozod qilindi. Yana bir qator rahbarlarga intizomiy choralar ko‘rilishi aytildi.
Umuman, investitsiya kompleksiga kiruvchi barcha vazir va hokim o‘rinbosarlari faoliyatiga samaradorlik ko‘rsatkichlari (KPI) joriy etilishi belgilandi.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbari sohadagi kamchiliklarni aniq tahlillar asosida ko‘rsatib o‘tdi.
Masalan, o‘tgan yili 2 ta drayver tarmoq va 4 ta hududda 2022 yilga nisbatan eksport hajmlari kamaygan. Eksportning 50 foizi hanuzgacha 4 ta bozorga to‘g‘ri kelmoqda. Yoki xorijga tovarlarning uchdan bir qismi xomashyo sifatida sotilmoqda.
O‘zbekiston “GSP+” tizimiga qo‘shilib, Yevropaga 6 ming 200 turdagi tovarlarni bojsiz olib kirish imkoniyatiga ega bo‘lsa-da, o‘tgan yili bu tizim doirasida bor-yo‘g‘i 384 turdagi tovarlar eksport qilingan. Meva-sabzavot eksporti uchun xorijiy davlatlarning fitosanitar ruxsatlari olinganiga qaramasdan, bundan to‘liq foydalanilmagan.
Aslida, mamlakatimiz iqtisodiyotini yangi bosqichga olib chiqish uchun eksportni yiliga kamida 30 foizga oshirib borish zarur.
Prezidentimiz bu boradagi muhim vazifalarga to‘xtalib, tuzilmaviy islohotlarni ma’lum qildi.
Xususan, O‘simliklar karantini va himoyasi agentligining tizimi, ish uslubi va yondashuvlari to‘liq o‘zgaradi. U yangi salohiyatli bozorlar topish, eksportbop mahsulotlar ekilishini tashkillashtirishga ham mas’ul bo‘ladi.
So‘nggi yillarda meva-sabzavot va oziq-ovqat eksportida talab etiladigan barcha sertifikat va ruxsatnomalar to‘liq raqamlashtirildi. Lekin haligacha chegarada bu jarayon 4 ta idora tomonidan nazorat qilinayapti. Shu bois, chegaradagi barcha nazorat funksiyalari Bojxona qo‘mitasiga o‘tkazilishi belgilandi.
Ko‘plab korxonalarimizda xalqaro sertifikat yo‘qligi uchun global logistika zanjirlariga qo‘shila olmayapti. Iqtisodiyotning drayver sohalarida xalqaro standartlarni joriy qilish darajasi 35 foizga ham yetmaydi.
Shuning uchun Texnik jihatdan tartibga solish agentligi faoliyati to‘liq isloh qilinib, Hukumat tarkibiga o‘tkaziladi. Mutasaddilarga korxonalarda xalqaro sifat tizimlarini joriy etish, sifati kafolatlangan mahsulotlar turini ko‘paytirish, salohiyatli davlatlar bilan milliy sertifikatni ikki tomonlama tan olish bo‘yicha kelishuvlarga erishish vazifasi qo‘yildi.
Eksportni kreditlashga 200 million dollar resurs berilgan. Bundan tashqari, bu yil eksportyorlarni qo‘llab-quvvatlashga 800 milliard so‘m yo‘naltirilmoqda. Lekin berilgan mablag‘lar, har doim ham, qo‘shilgan qiymatli mahsulot va eksport manbaiga aylanmayapti.
Shu bois endi eksportni qo‘llab-quvvatlash tizimi ham o‘zgaradi. Eksportni rag‘batlantirish agentligi, Jahon savdo tashkiloti talablari asosida, Savdoni rivojlantirish kompaniyasi sifatida qayta tashkil etiladi. Bu kompaniya beradigan subsidiya, kredit va yordamlar yangi reyting asosida, eng avvalo, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulot bilan yangi bozorlarga chiqayotgan eksportchilarga ajratiladi.
Mahalliy mahsulotlarni tashqi bozorlarga yetkazishda ishonchli logistika zanjirlarini tashkil qilish, mintaqaviy va yirik xalqaro loyihalarni jadallashtirish, tovarlarni bojxona rejimida qayta ishlashni kengaytirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda investitsiyalar samaradorligi va galdagi rejalar ham muhokama qilindi.
So‘nggi olti yilda mamlakatimiz sanoatiga jalb qilingan investitsiyalar hajmi 7 barobar oshgan. Yoki so‘nggi uch yilda xorijdan 14 milliard dollarlik asbob-uskunalar olib kelingan.
Lekin sanoat ko‘rsatkichlari, yaratilgan ish o‘rni va qo‘shilgan qiymat shunga yarasha oshmagan. Qator hudud va tarmoqlarda ishga tushirilgan korxona va uskunalar eksport natijasiga ta’sir ko‘rsatmagan. Loyihalar samaradorligi ustidan yetarli nazorat olib borilmayotgani tanqid qilindi va mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berildi.
O‘tgan yili baliqchilik, parrandachilik, zargarlik, asalarichilik va ipakchilik tarmoqlarida, Samarqand va Toshkent shaharlarida, shuningdek, 12 ta tuman va shaharda investitsiyalar hajmi nisbatan kamaygan. Ayrim viloyatlarda xorijiy tashriflar va xalqaro ko‘rgazmalar chog‘ida kelishilgan investitsiya loyihalarining ijrosi sust.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligiga bu loyihalarni alohida nazoratga olib, jadallashtirish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Yig‘ilishdagi yana bir mavzu sanoat ishlab chiqarishini ko‘paytirish haqida bo‘ldi.
Buning uchun yurtimizda 24 ta maxsus iqtisodiy zona tashkil qilingan. Ularga soddalashgan tartibda yer ajratilishi, soliqdan imtiyozlar belgilangan. Lekin bu imkoniyatdan to‘liq foydalanilmayapti. Masalan, respublika bo‘yicha bunday hududlarning infratuzilmasi bor 800 gektar maydoni bo‘sh turibdi.
Shu bois iqtisodiy zonalarni rivojlantirish bo‘yicha yangi tajriba amalga oshirilishi belgilandi. Xususan, Buxoro, Navoiy va Toshkent viloyatidagi maxsus sanoat zonalarining 240 gektar maydoni xorijiy kompaniyalarga autsorsing asosida boshqaruvga beriladi.
Joriy yilda maxsus iqtisodiy hududlarda 309 ta yirik loyihani amalga oshirib, 40 mingta ish joyi yaratish mumkinligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari mahalliylashtirish masalasiga alohida e’tibor qaratdi.
Vazirlar Mahkamasiga hududlarda oziq-ovqat sanoatini rivojlantirish dasturini qabul qilish vazifasi qo‘yildi. Jumladan, talab yuqori bo‘lgan 25 turdagi oziq-ovqat mahsulotini yurtimizda ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, oziq-ovqat korxonalarida xalqaro standartlarni joriy etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Bunday imkoniyatlar charm sanoatida ham bor. Masalan, aholimizda avtomobil o‘rindig‘i jildlari, sport buyumlari, poyabzal va ayollar sumkasiga talab ko‘p. Shundan kelib chiqib, tarmoq rahbarlariga hududlarda loyihalarni shakllantirish topshirildi.
Mahalliylashtirish faqat tovarlar emas, xizmatlarda ham bo‘lishi kerak. Xususan, oxirgi besh yilda energetika, neft-gaz va metallurgiya sohalarida katta zavodlar ishga tushdi. Bunday majmualardagi yuqori texnologik uskunalarni ekspluatatsiya qilish va ta’mirlash bo‘yicha malakali xizmatlarga talab yildan-yilga ortib bormoqda.
Shuni inobatga olib, Vazirlar Mahkamasiga yirik korxonalarga servis ko‘rsatishda mahalliy korxonalar ishtirokini kengaytirish bo‘yicha vazifa qo‘yildi.
– Har bir rahbar fidoyi bo‘lib, vatani va xalqini sevib, tizimi bilan birga o‘z vazifalarini vijdonan bajarsa, biz qo‘yayotgan marralarga albatta erishsa bo‘ladi, – dedi Prezident.
Yig‘ilish yakunida investitsiya kompleksi rahbarlari, vazirlar va hokimlar joriy yildagi rejalari bo‘yicha axborot berdi.

Определены задачи в сферах инвестиций, экспорта и промышленности
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 18 января состоялось видеоселекторное совещание по приоритетным задачам в области инвестиций, экспорта и промышленности на 2024 год.
В стратегии «Узбекистан-2030» поставлена цель довести валовой внутренний продукт страны до 160 миллиардов долларов, а доход на душу населения – до 4 тысяч долларов. Этого невозможно добиться только за счет внутреннего рынка, главное – активно привлекать иностранные инвестиции и наращивать экспорт.
В начале совещания, прошедшего в критическом духе, рассмотрены положение дел и деятельность ответственных лиц в указанных сферах.
За последние шесть лет в нашу страну поступило почти 50 миллиардов долларов иностранных инвестиций. В прошлом году ВВП и промышленность выросли на 6 процентов.
Однако экспорт товаров не увеличился. Не была организована на должном уровне работа по достижению с иностранными государствами соглашений о взаимном признании сертификатов. Не начато освоение средств по 5 проектам на сумму 480 миллионов долларов с участием международных финансовых организаций. Около тысячи проектов в регионах на сумму 8 триллионов сумов, вопросы финансирования которых полностью решены, до сих пор не запущены.
В связи с недостатками в деятельности и халатностью освобождены от должности заместитель министра инвестиций, торговли и промышленности Б.Абидов, директор Агентства по техническому регулированию Д.Саттаров и директор Агентства по привлечению иностранных инвестиций М.Мирзаев, принято решение о привлечении к дисциплинарной ответственности еще ряда руководителей.
В целом решено внедрить показатели эффективности (KPI) в деятельность всех заместителей министров и хокимов, входящих в инвестиционный комплекс.
На совещании глава нашего государства на основе конкретных примеров проанализировал недостатки в сфере.
Например, в прошлом году в 2 отраслях-драйверах и 4 регионах объемы экспорта снизились по сравнению с 2022 годом. 50 процентов экспорта по-прежнему идет на 4 главных рынка. Или треть товаров продается за рубеж в качестве сырья.
Узбекистан присоединился к системе GSP+ и имеет возможность беспошлинно ввозить в Европу 6200 видов товаров, однако в прошлом году в рамках этой системы было экспортировано только 384 вида товаров. На экспорт фруктов и овощей были получены фитосанитарные разрешения зарубежных стран, но эта возможность не была использована в полной мере.
Фактически, чтобы вывести экономику нашей страны на новый уровень, необходимо увеличивать экспорт не менее чем на 30 процентов ежегодно.
Президент определил важные задачи в этом направлении и анонсировал структурные изменения.
В частности, полностью изменится система карантина растений, методы и подходы его работы. Агентство по карантину и защите растений будет отвечать также за поиск новых потенциальных рынков и организацию выращивания экспортной продукции. Будет обучать производителей и экспортеров требованиям внешнего рынка и помогать их внедрять.
В последние годы все сертификаты и разрешения, необходимые для экспорта фруктов, овощей и продуктов питания, были полностью оцифрованы. Но по-прежнему экспортерам приходится проходить контроль четырех ведомств на границе. В связи с этим все функции экспортного контроля решено передать Таможенному комитету.
Многие отечественные предприятия не могут включиться в глобальные потоки из-за отсутствия международной сертификации. Уровень внедрения международных стандартов в драйверных отраслях экономики не достигает и 35 процентов.
В связи с этим Агентство технического регулирования будет полностью реформировано и переведено в ведение правительства. Ответственным лицам поручено внедрить международные системы качества на предприятиях, увеличить ассортимент продукции гарантированного качества, а также достичь договоренностей с зарубежными партнерами о двустороннем признании национальных сертификатов.
На кредитование экспорта выделены ресурсы в 200 миллионов долларов. Кроме того, на поддержку экспортеров в этом году выделяется 800 миллиардов сумов. Но данные средства не всегда становятся источником продукции с добавленной стоимостью и экспорта.
В этой связи изменится и система поддержки экспорта. Агентство продвижения экспорта будет реорганизовано в компанию по развитию торговли в соответствии с требованиями Всемирной торговой организации. Субсидии, кредиты и помощь, предоставляемые этой компанией, будут предоставляться исходя из нового рейтинга, в первую очередь, экспортерам, выходящим на новые рынки с продукцией с высокой добавленной стоимостью.
Даны поручения по организации надежных логистических цепочек поставки местной продукции на внешние рынки, расширению переработки товаров на таможенной территории.
На совещании рассмотрена эффективность инвестиций и планы на перспективу.
За последние шесть лет объем инвестиций, привлеченных в промышленность нашей страны, увеличился в 7 раз. За последние три года было ввезено оборудования на 14 миллиардов долларов.
Однако производительность промышленности, созданные рабочие места и добавленная стоимость соответствующим образом не увеличились. Предприятия и оборудование, запущенные в ряде регионов и отраслей, не повлияли на экспорт. Ответственные лица подвергнуты критике за недостаточный контроль за эффективностью проектов, им даны соответствующие поручения.
В прошлом году объем инвестиций в рыбоводство, птицеводство, ювелирную, пчеловодческую и шелководческую отрасли, в городах Самарканде и Ташкенте, а также в 12 районах и городах снизился. В некоторых регионах реализация инвестиционных проектов, согласованных в ходе зарубежных визитов и международных выставок, идет медленно.
Министерству инвестиций, промышленности и торговли поручено взять на контроль и ускорить реализацию этих проектов.
Еще одной темой совещания был рост промышленного производства.
С этой целью в нашей стране созданы 24 специальные экономические зоны. Земля в них выделяется в упрощенном порядке, для них установлены налоговые льготы. Однако эти возможности не используется в полной мере. Например, в зонах пустуют 800 гектаров земельных участков с готовой инфраструктурой.
В связи с этим решено реализовать новый эксперимент по развитию экономических зон. В частности, 240 гектаров земель в специальных промышленных зонах в Бухарской, Навоийской и Ташкентской областях будут переданы на аутсорсинг зарубежным компаниям.
Отмечалось, что в этом году в специальных экономических зонах можно реализовать 309 крупных проектов и создать 40 тысяч рабочих мест.
Особое внимание глава государства уделил вопросу локализации.
Кабинету Министров поручено принять программу развития пищевой промышленности в регионах. В частности, поставлены задачи наладить производство 25 видов продуктов питания, пользующихся большим спросом в нашей стране, внедрить международные стандарты на пищевых предприятиях.
Такие возможности существуют и в кожевенной промышленности. Например, имеется большой спрос на чехлы для автомобилей, спортивные товары, обувь и женские сумки. Исходя из этого, руководителям отрасли поручено сформировать в регионах отраслевые проекты.
Локализовываться должны не только товары, но и услуги. В частности, за последние пять лет были введены в эксплуатацию крупные объекты энергетики, нефти и газа, металлургии. Спрос на квалифицированные услуги по эксплуатации и ремонту высокотехнологичного оборудования в таких комплексах растет с каждым годом.
Учитывая это, перед Кабинетом Министров поставлена задача расширить участие местных предприятий в оказании услуг крупным предприятиям.
- Мы обязательно достигнем поставленных целей только при условии, если каждый руководитель будет работать самоотверженно, любить свою страну и народ, вместе со всей своей системой добросовестно выполнять возложенные задачи, - сказал Президент.
В завершение совещания руководители инвестиционного комплекса, министры и хокимы представили информацию о своих планах на текущий год.