Investitsiya, eksport va sanoat sohalaridagi vazifalar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 18 yanvar kuni 2024 yilda investitsiya, eksport va sanoat sohalaridagi ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasida mamlakatimiz yalpi ichki mahsuloti hajmini 160 milliard dollarga va aholi jon boshiga daromadlarni 4 ming dollarga yetkazish maqsadi belgilangan. Bunga faqat ichki bozor bilan erishib bo‘lmaydi, asosiysi – xorijiy investitsiyalarni faol jalb qilish va eksportni ko‘paytirish zarur.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilish avvalida ushbu sohalardagi ishlar holati, mutasaddilarning faoliyati ko‘rib chiqildi.
So‘nggi olti yilda yurtimizga xorijdan qariyb 50 milliard dollar investitsiya kirgan. O‘tgan yili yalpi ichki mahsulot ham, sanoat ham 6 foizga o‘sgan.
Biroq tovarlar eksportida o‘sish bo‘lmagan. Mamlakatimiz sertifikatlarini tan olish bo‘yicha xorijiy sheriklar bilan ishlar lozim darajada tashkil etilmagan. Xalqaro moliya tashkilotlari ishtirokidagi 480 million dollarlik 5 ta loyiha bo‘yicha o‘zlashtirish boshlanmagan. Hududlarda moliyalashtirilishi to‘liq yakunlangan 8 trillion so‘mlik qariyb mingta loyiha haligacha ishga tushmagan.
Faoliyatida sustkashlikka yo‘l qo‘ygani uchun Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari B.Abidov, Texnik tartibga solish agentligi direktori D.Sattarov, Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi direktori M.Mirzayev lavozimidan ozod qilindi. Yana bir qator rahbarlarga intizomiy choralar ko‘rilishi aytildi.
Umuman, investitsiya kompleksiga kiruvchi barcha vazir va hokim o‘rinbosarlari faoliyatiga samaradorlik ko‘rsatkichlari (KPI) joriy etilishi belgilandi.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbari sohadagi kamchiliklarni aniq tahlillar asosida ko‘rsatib o‘tdi.
Masalan, o‘tgan yili 2 ta drayver tarmoq va 4 ta hududda 2022 yilga nisbatan eksport hajmlari kamaygan. Eksportning 50 foizi hanuzgacha 4 ta bozorga to‘g‘ri kelmoqda. Yoki xorijga tovarlarning uchdan bir qismi xomashyo sifatida sotilmoqda.
O‘zbekiston “GSP+” tizimiga qo‘shilib, Yevropaga 6 ming 200 turdagi tovarlarni bojsiz olib kirish imkoniyatiga ega bo‘lsa-da, o‘tgan yili bu tizim doirasida bor-yo‘g‘i 384 turdagi tovarlar eksport qilingan. Meva-sabzavot eksporti uchun xorijiy davlatlarning fitosanitar ruxsatlari olinganiga qaramasdan, bundan to‘liq foydalanilmagan.
Aslida, mamlakatimiz iqtisodiyotini yangi bosqichga olib chiqish uchun eksportni yiliga kamida 30 foizga oshirib borish zarur.
Prezidentimiz bu boradagi muhim vazifalarga to‘xtalib, tuzilmaviy islohotlarni ma’lum qildi.
Xususan, O‘simliklar karantini va himoyasi agentligining tizimi, ish uslubi va yondashuvlari to‘liq o‘zgaradi. U yangi salohiyatli bozorlar topish, eksportbop mahsulotlar ekilishini tashkillashtirishga ham mas’ul bo‘ladi.
So‘nggi yillarda meva-sabzavot va oziq-ovqat eksportida talab etiladigan barcha sertifikat va ruxsatnomalar to‘liq raqamlashtirildi. Lekin haligacha chegarada bu jarayon 4 ta idora tomonidan nazorat qilinayapti. Shu bois, chegaradagi barcha nazorat funksiyalari Bojxona qo‘mitasiga o‘tkazilishi belgilandi.
Ko‘plab korxonalarimizda xalqaro sertifikat yo‘qligi uchun global logistika zanjirlariga qo‘shila olmayapti. Iqtisodiyotning drayver sohalarida xalqaro standartlarni joriy qilish darajasi 35 foizga ham yetmaydi.
Shuning uchun Texnik jihatdan tartibga solish agentligi faoliyati to‘liq isloh qilinib, Hukumat tarkibiga o‘tkaziladi. Mutasaddilarga korxonalarda xalqaro sifat tizimlarini joriy etish, sifati kafolatlangan mahsulotlar turini ko‘paytirish, salohiyatli davlatlar bilan milliy sertifikatni ikki tomonlama tan olish bo‘yicha kelishuvlarga erishish vazifasi qo‘yildi.
Eksportni kreditlashga 200 million dollar resurs berilgan. Bundan tashqari, bu yil eksportyorlarni qo‘llab-quvvatlashga 800 milliard so‘m yo‘naltirilmoqda. Lekin berilgan mablag‘lar, har doim ham, qo‘shilgan qiymatli mahsulot va eksport manbaiga aylanmayapti.
Shu bois endi eksportni qo‘llab-quvvatlash tizimi ham o‘zgaradi. Eksportni rag‘batlantirish agentligi, Jahon savdo tashkiloti talablari asosida, Savdoni rivojlantirish kompaniyasi sifatida qayta tashkil etiladi. Bu kompaniya beradigan subsidiya, kredit va yordamlar yangi reyting asosida, eng avvalo, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulot bilan yangi bozorlarga chiqayotgan eksportchilarga ajratiladi.
Mahalliy mahsulotlarni tashqi bozorlarga yetkazishda ishonchli logistika zanjirlarini tashkil qilish, mintaqaviy va yirik xalqaro loyihalarni jadallashtirish, tovarlarni bojxona rejimida qayta ishlashni kengaytirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda investitsiyalar samaradorligi va galdagi rejalar ham muhokama qilindi.
So‘nggi olti yilda mamlakatimiz sanoatiga jalb qilingan investitsiyalar hajmi 7 barobar oshgan. Yoki so‘nggi uch yilda xorijdan 14 milliard dollarlik asbob-uskunalar olib kelingan.
Lekin sanoat ko‘rsatkichlari, yaratilgan ish o‘rni va qo‘shilgan qiymat shunga yarasha oshmagan. Qator hudud va tarmoqlarda ishga tushirilgan korxona va uskunalar eksport natijasiga ta’sir ko‘rsatmagan. Loyihalar samaradorligi ustidan yetarli nazorat olib borilmayotgani tanqid qilindi va mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berildi.
O‘tgan yili baliqchilik, parrandachilik, zargarlik, asalarichilik va ipakchilik tarmoqlarida, Samarqand va Toshkent shaharlarida, shuningdek, 12 ta tuman va shaharda investitsiyalar hajmi nisbatan kamaygan. Ayrim viloyatlarda xorijiy tashriflar va xalqaro ko‘rgazmalar chog‘ida kelishilgan investitsiya loyihalarining ijrosi sust.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligiga bu loyihalarni alohida nazoratga olib, jadallashtirish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Yig‘ilishdagi yana bir mavzu sanoat ishlab chiqarishini ko‘paytirish haqida bo‘ldi.
Buning uchun yurtimizda 24 ta maxsus iqtisodiy zona tashkil qilingan. Ularga soddalashgan tartibda yer ajratilishi, soliqdan imtiyozlar belgilangan. Lekin bu imkoniyatdan to‘liq foydalanilmayapti. Masalan, respublika bo‘yicha bunday hududlarning infratuzilmasi bor 800 gektar maydoni bo‘sh turibdi.
Shu bois iqtisodiy zonalarni rivojlantirish bo‘yicha yangi tajriba amalga oshirilishi belgilandi. Xususan, Buxoro, Navoiy va Toshkent viloyatidagi maxsus sanoat zonalarining 240 gektar maydoni xorijiy kompaniyalarga autsorsing asosida boshqaruvga beriladi.
Joriy yilda maxsus iqtisodiy hududlarda 309 ta yirik loyihani amalga oshirib, 40 mingta ish joyi yaratish mumkinligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari mahalliylashtirish masalasiga alohida e’tibor qaratdi.
Vazirlar Mahkamasiga hududlarda oziq-ovqat sanoatini rivojlantirish dasturini qabul qilish vazifasi qo‘yildi. Jumladan, talab yuqori bo‘lgan 25 turdagi oziq-ovqat mahsulotini yurtimizda ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, oziq-ovqat korxonalarida xalqaro standartlarni joriy etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Bunday imkoniyatlar charm sanoatida ham bor. Masalan, aholimizda avtomobil o‘rindig‘i jildlari, sport buyumlari, poyabzal va ayollar sumkasiga talab ko‘p. Shundan kelib chiqib, tarmoq rahbarlariga hududlarda loyihalarni shakllantirish topshirildi.
Mahalliylashtirish faqat tovarlar emas, xizmatlarda ham bo‘lishi kerak. Xususan, oxirgi besh yilda energetika, neft-gaz va metallurgiya sohalarida katta zavodlar ishga tushdi. Bunday majmualardagi yuqori texnologik uskunalarni ekspluatatsiya qilish va ta’mirlash bo‘yicha malakali xizmatlarga talab yildan-yilga ortib bormoqda.
Shuni inobatga olib, Vazirlar Mahkamasiga yirik korxonalarga servis ko‘rsatishda mahalliy korxonalar ishtirokini kengaytirish bo‘yicha vazifa qo‘yildi.
– Har bir rahbar fidoyi bo‘lib, vatani va xalqini sevib, tizimi bilan birga o‘z vazifalarini vijdonan bajarsa, biz qo‘yayotgan marralarga albatta erishsa bo‘ladi, – dedi Prezident.
Yig‘ilish yakunida investitsiya kompleksi rahbarlari, vazirlar va hokimlar joriy yildagi rejalari bo‘yicha axborot berdi.

Objectives in investment, export and industry identified
On January 18, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on priority objectives in investment, export, and industry for 2024.
The Uzbekistan 2030 Strategy sets a goal of bringing the country’s gross domestic product to $160 billion and per capita income to $4 thousand. This cannot be achieved only through the domestic market. The main thing is to attract foreign investment and increase exports actively.
The state of affairs and the activities of responsible persons in these areas were reviewed at the meeting.
Over the past six years, Uzbekistan has received almost $50 billion of foreign investment. Last year, GDP and industry grew by 6 percent.
However, exports of goods did not increase. The work to achieve agreements with foreign countries on the mutual recognition of certificates was not organized at the proper level. The disbursement of funds for five projects worth $480 million with the participation of international financial organizations has not begun. About a thousand projects worth 8 trillion UZS in the regions, the financing issues of which have been entirely resolved, have not yet been launched.
Due to shortcomings in activities and negligence, Deputy Minister of Investment, Trade and Industry B. Abidov, Director of the Agency for Technical Regulation D. Sattarov, and Director of the Agency for Attracting Foreign Investments M. Mirzayev were dismissed from office. A decision was made to bring several other managers to disciplinary liability.
In general, it was decided to introduce performance indicators (KPI) into the activities of all deputy ministers and hokims included in the investment complex.
At the meeting, the Head of state, based on specific examples, analyzed the shortcomings in the sphere.
For example, in 2 driver industries and 4 regions last year, export volumes decreased compared to 2022. Fifty percent of exports still go to the 4 primary markets. Or a third of goods are sold abroad as raw materials.
Uzbekistan has joined the GSP+ system and has the opportunity to import 6,200 types of goods duty-free into Europe, but last year, only 384 types of goods were exported under this system. Phytosanitary permits from foreign countries were obtained to export fruits and vegetables, but this opportunity was not fully used.
To take Uzbekistan’s economy to a new level, it is necessary to increase exports by at least 30 percent annually.
The President identified essential tasks in this direction and announced structural changes.
In particular, the plant quarantine system, methods, and approaches to its work will completely change. The Agency of Plant Protection and Quarantine will also be responsible for finding new potential markets and organizing the cultivation of export products. It will train manufacturers and exporters on foreign market requirements and help implement them.
All certificates and permits required to export fruits, vegetables, and food products have been digitized in recent years. However, exporters still have to go through the control of four departments at the border. In this regard, it was decided to transfer all export control functions to the Customs Committee.
Many domestic enterprises cannot join global flows due to the lack of international certification. The implementation of international standards in driving sectors of the economy does not reach 35 percent.
In this regard, the Technical Regulation Agency will be reformed and transferred to the government. Responsible persons were instructed to introduce international quality systems at enterprises, increase the range of guaranteed quality products, and reach agreements with foreign partners on bilateral recognition of national certificates.
Resources of $200 million have been allocated for export lending. In addition, 800 billion UZS are allocated to support exporters this year. However, these funds do not always become a source of value-added products and exports.
In this regard, the export support system will also change. The Export Promotion Agency will be reorganized into a trade promotion company in accordance with the requirements of the World Trade Organization. Subsidies, loans, and assistance provided by this company will be provided based on the new rating, primarily to exporters entering new markets with high-value-added products.
Instructions were given to organize reliable logistics chains to supply local products to foreign markets and to expand the processing of goods in the customs territory.
The effectiveness of investments and plans for the future were reviewed at the meeting.
Over the past six years, the volume of investments attracted to the industry of Uzbekistan has increased 7 times. Over the past three years, equipment worth $14 billion has been imported.
However, industrial productivity, job creation, and value-added have not increased accordingly. Enterprises and equipment launched in several regions and industries did not affect exports. Responsible persons were criticized for insufficient control over the effectiveness of projects, and they were given appropriate instructions.
Last year, the volume of investment in fish farming, poultry farming, jewelry, beekeeping, and silkworm farming in Samarkand and Tashkent cities and 12 districts and cities decreased. In some regions, implementing investment projects agreed upon during foreign visits and international exhibitions is proceeding slowly.
The Ministry of Investment, Industry and Trade has been tasked with taking control and accelerating the implementation of these projects.
Another issue discussed at the meeting was the growth of industrial production.
For this purpose, 24 special economic zones have been created in the country. Land in them is allocated in a simplified manner, and tax benefits are established for them. However, these opportunities are not fully used. For example, 800 hectares of land with ready-made infrastructure are empty in the zones.
In this regard, it was decided to implement a new experiment on developing economic zones. In particular, 240 hectares of land in special industrial zones in Bukhara, Navoi, and Tashkent regions will be outsourced to foreign companies.
It was noted that this year, 309 major projects can be implemented in special economic zones, and 40 thousand jobs can be created.
The Head of state paid particular attention to the localization issue.
The Cabinet of Ministers has been instructed to adopt a program to develop the region’s food industry. In particular, the tasks have been set to establish the production of 25 types of food products in great demand in the country and to introduce international standards for food enterprises.
Such opportunities also exist in the leather industry. For example, there is a strong demand for car covers, sporting goods, shoes, and handbags. Based on this, industry leaders have been instructed to form industry projects in the regions.
Not only goods, but also services must be localized. In particular, over the past five years, enormous energy, oil and gas, and metallurgy facilities have been put into operation. The demand for qualified services for operating and repairing high-tech equipment in such complexes is growing every year.
Taking this into account, the Cabinet of Ministers has been tasked with expanding the participation of local enterprises in providing services to large enterprises.
“We will achieve our goals only if every leader works selflessly, loves his country and people, and, together with his entire system, conscientiously fulfills the assigned tasks”, the President said.
Following the meeting, the heads of the investment complex, ministers, and hokims presented information on their plans for the current year.