“O‘zbekiston – Xitoy: ming yillar bardavom do‘stlik va hamkorlik”
Dunyodagi eng katta auditoriyaga ega Xitoyning yetakchi gazetasi «Jenmin jibao»ning internet versiyasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning «O‘zbekiston – Xitoy: ming yillar bardavom do‘stlik va hamkorlik» sarlavhali maqolasi e’lon qilindi.
Ushbu maqolani e’tiboringizga havola etamiz.
“Yaqinda 2024 yilni kutib olib, yangi tarixiy davrga qadam qo‘ydik. Yangi yilning ilk oyi – eng yaqin do‘stlar bilan uchrashadigan, ezgu niyatlar qilib, yangi ishlarga qo‘l uriladigan payt.
Kirib kelgan yilda ilk tashrifimni Xitoy Xalq Respublikasi Raisi hurmatli Si Szinpin janoblarining taklifiga binoan Osmonosti yurtga amalga oshirishim chuqur ramziy ma’noga ega.
Har gal Xitoyga kelar ekanman, bu yerda amalga oshirilayotgan islohotlar va erishilgan muvaffaqiyatlarga, o‘zining ko‘p asrlik orzusi sari modernizatsiya yo‘lidan dadil borayotgan xitoy xalqining bunyodkorlik kuchi, mehnatsevarligi va iste’dodiga chin dildan tahsin aytaman.
Oxirgi o‘n yilda Xitoy Xalq Respublikasi jahonning qudratli davlatiga aylandi, ulkan ilmiy-texnologik va innovatsion taraqqiyotga erishdi, iqtisodiyot va biznesni rivojlantirishning noyob ekotizimini yaratdi.
Mamlakat mutlaqo yangi qiyofa kasb etdi, xalq farovonligi muttasil o‘sib bormoqda, Xitoyning kelgusi rivoji uchun mustahkam intellektual poydevor shakllanmoqda.
Bugun Xitoy muhim xalqaro jarayonlarning mas’uliyatli ishtirokchisi sifatida jahon iqtisodiyoti va boshqaruvida yetakchi o‘rinlarni egallamoqda. Rais Si Szinpinning taraqqiyot, xavfsizlik va sivilizatsiyalararo muloqot borasidagi global tashabbuslari umumbashariy muammolarni hal etish hamda yanada barqaror va inklyuziv kelajakka o‘tishni jadallashtirishga salmoqli hissa qo‘shmoqda.
XXR savdo va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish, infratuzilmaviy o‘zaro bog‘liqlik loyihalarini amalga oshirish orqali rivojlanayotgan mamlakatlarning iqtisodiy o‘sishini qo‘llab-quvvatlashda faol ishtirok etmoqda.
Hurmatli Rais Si Szinpin to‘g‘ri ta’kidlaganidek, “Xitoy nafaqat ichki rivojlanish vazifalariga intilmoqda, balki global fikrlab, buyuk davlat sifatidagi mas’uliyatini kengaytirmoqda”.
Xitoyning bunday ulkan yutuqlari Rais Si Szinpin rahbarligida uzoqni o‘ylab va aniq maqsadga yo‘naltirib olib borilayotgan bunyodkorona siyosat natijasidir.
O‘zbekiston Xitoyning do‘stona qo‘shnisi va har tomonlama strategik sherigi sifatida ushbu muvaffaqiyatlardan chin dildan mamnun.
Xitoy bilan ko‘p qirrali munosabatlarni rivojlantirish O‘zbekiston tashqi siyosatining bosh ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lib kelgan va shunday bo‘lib qolmoqda.
Shuni mamnuniyat bilan ta’kidlaymanki, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar barqaror yuqori sur’atni namoyish etib, o‘z tarixidagi eng namunali davrni boshidan kechirmoqda. O‘ylaymanki, bu har tomonlama asoslangan. Zero, “qadim tarixga ega buyuk sivilizatsiyalar doim bir-biriga o‘xshaydi, bir-birini tushunadi va ruhan bir-biriga yaqindir”. O‘zbekiston va Xitoy xalqlarining madaniyati va qadriyatlari o‘xshash. Tarixiy rishtalarimiz jahon savdosining aksariyat qismini ta’minlagan Buyuk ipak yo‘lining vujudga kelish davriga borib taqaladi.
Eng qadimgi hujjatli manbalarda miloddan avvalgi 126 yilda Xan sulolasining ilk elchisi Chjan Syan Farg‘ona vodiysidagi qadimiy Parkana (xit. Dovon) davlatiga tashrif qilgani xususida batafsil ma’lumotlar mavjud.
Xitoy shoyisi, qog‘ozi, chinnisi, choyi va boshqa mahsulotlari O‘zbekistonning Samarqand va Buxoro kabi ko‘hna savdo shaharlarining bozorlariorqali butun dunyoga dong taratgan. Farg‘onadan Xitoyga zotdor otlar, beda, uzum urug‘i, sharobchilik, bog‘dorchilik texnologiyalari va ko‘plab boshqa mahsulotlar yetkazilgan.
O‘sha zamonlardayoq o‘z davrining ikki buyuk sivilizatsiyalari bo‘lmish mamlakatlarimiz nafaqat mahsulotlar, balki bilimlar bilan almashgan. O‘rta Osiyolik olimlar, matematiklar, astronom va tabiblar xitoy ilmi taraqqiyotiga salmoqli hissa qo‘shgan. Ularning ko‘pi qadimgi Xitoyning atoqli davlat arboblari va olimlariga aylangan.
Ma’lumki, buxorolik Said Ajal Umar Yunnan muzofotining birinchi davlat arbobi bo‘lgan.
Buyuk Abu Ali ibn Sinoning “Tib qonunlari kitobi” va boshqa asarlari xitoy tiliga tarjima qilingan, “Xueyxueyyaofan” (“Musulmon dorilari”) va “Bensaoganmu” (“Dorivor o‘simliklar to‘g‘risida risola”) asarlari yaratilishida foydalanilgan.
Tarixchiy tadqiqotlar shundan dalolat beradiki, Tan sulolasi davrida Xitoy hamda Samarqand, Buxoro va yurtimizning boshqa yirik shaharlari o‘rtasidagi gumanitar almashinuvlar gullab-yashnagan. Xitoy poytaxti va hududlarida san’atimiz, kiyinish odatlarimiz, milliy taomlarimiz va madaniy almashinuvning boshqa jihatlari keng ommalashgan.
Ildizlari chuqur o‘tmishga borib taqaladigan madaniy-tarixiy aloqalar hamda mentalitetlar yaqinligi, do‘stlik, o‘zaro hurmat va ishonch kabi mahkam tamoyillarga asoslangan zamonaviy munosabatlar bugun har tomonlama va keng ko‘lamli hamkorligimizga mustahkam asos bo‘lib xizmat qilmoqda.
“Qalbi bir birodarlar metallni ham yorishga qodir”, deydi xitoy xalqi. O‘zbekistonda ham “Og‘a-ini inoq bo‘lsa, har qanday ish yurishadi”, degan naql bor.
Keyingi o‘ttiz yilda oliy darajadagi ishonchli muloqot va davlat rahbarlarining muntazam uchrashuvlari tufayli mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik kengayib bormoqda, yangi tarixiy marallarni zabt etmoqda.
O‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishning o‘ziga xos ko‘p darajali tizimi shakllanib, u Hukumatlararo qo‘mita, Parlamentlararo guruh, tashqi siyosiy idoralar rahbarlari darajasidagi Strategik muloqot, faol gumanitar va hududlararo almashinuvlarni qamrab olgan.
Bizni mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni ta’minlashga mushtarak intilish, global xavf-xatarlarni yengib o‘tishda, Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda BMTning markaziy roliga va ko‘p tomonlama hamkorlikka sadoqat birlashtirib turadi.
Biz davlat suvereniteti, hududiy yaxlitlik, yaxshi qo‘shnichilik tamoyillariga amal qilish, o‘zimiz tanlagan taraqqiyot yo‘limizni va madaniy-sivilizatsiyaviy o‘zligimizni hurmat qilish kabi mamlakatlarimizning tub manfaatlariga daxldor masalalarda bir-birimizni qat’iy qo‘llab-quvvatlaymiz.
O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik og‘ishmay kengayib bormoqda.
O‘tgan yil yakuni bo‘yicha ikki tomonlama tovar ayirboshlash 40 foizga oshdi, savdo hamkorlarimiz orasida Xitoy yetakchi o‘rinni egallamoqda.
Investitsiyalar sohasidagi hamkorlik ham faol rivojlanmoqda.
Keyingi yillarda Xitoy investitsiyalari hajmi besh barobar, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida Xitoy sarmoyasi ishtirokidagi korxonalar esa uch barobar oshdi.
Yuksak texnologiyalar, muqobil energetika, kimyo, mashinasozlik, metallurgiya, elektrotexnika, infratuzilmani modernizatsiya qilish va boshqa sohalarda bir qator yirik qo‘shma investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Xitoylik hamkorlar ko‘magida “yashil” energetikani rivojlantirish va 2030 yilga qadar 27 gigavatt qayta tiklanuvchi energiya ishlab chiqaradigan quvvatlarni barpo etish sari muhim qadamlar tashlayapmiz.
Ushbu muvaffaqiyatli tajribaga tayangan holda, mamlakatimizning Sirdaryo viloyatini agrosanoat parklari, avtomobil ishlab chiqarish quvvatlari, qishloq xo‘jaligi klasterlarini yaratish bo‘yicha istiqbolli qo‘shma loyihalarni amalga oshirish va innovatsiyalarni joriy qilish uchun pilot hudud sifatida belgilab oldik.
To‘g‘ridan-to‘g‘ri mustahkam aloqalar o‘rnatilgani boshqa hududlarning rivojiga ham xizmat qilmoqda. O‘tgan yili barcha viloyatlarimiz delegatsiyalari ularning rahbarlari boshchiligida Xitoy muzofotlari va shaharlari bilan sheriklik aloqalarini o‘rnatish uchun ushbu mamlakatda bo‘ldilar.
Modernizatsiya masalalarida, ijtimoiy-iqtisodiy muammolarni hal qilishda jadal va samarali tajriba, bilim almashish yo‘lga qo‘yildi. Xitoyning kambag‘allikni yengib o‘tishdagi muvaffaqiyatli tajribasi biz uchun juda foydali va muhim ahamiyat kasb etdi. Hamkorlikning bu yo‘nalishini bundan buyon ham mustahkamlash niyatidamiz.
O‘zbek va xitoy xalqlari madaniy-gumanitar sohada ham an’anaviy yaqin rishtalar bilan bog‘langan. Xitoy maqolida aytilganidek: “Mamlakatlar do‘stligi xalqlarning yaqinligidan, xalqlarning yaqinligi esa qalblar yaqinligidan kuch oladi”.
Fuqarolarimizning xitoy tilini o‘rganishga, mamlakatingiz tarixi va madaniyatini bilishga qiziqishi yildan yilga ortib borayotganini ta’kidlashdan mamnunman. Xitoy tili nafaqat oliy ta’lim muassasalarida, balki maktablarda ham ta’lim dasturi doirasida ikkinchi chet tili sifatida o‘qitilmoqda.
Toshkent va Samarqandda Konfutsiy institutlari faoliyat yuritmoqda.
Bir necha ming yigit-qizlarimiz yuqori malakali mutaxassis bo‘lib, bo‘lajak qo‘shma loyihalarimizni amalga oshirishda ishtirok etish uchun Xitoyning yetakchi oliy ta’lim muassasalarida bakalavriat, magistratura va doktorantura dasturlari bo‘yicha tahsil olmoqda.
Mamlakatlarimiz tarixiy va madaniy yaqinligi faol turizm almashinuvlari rivoji uchun ham qulay sharoit yaratmoqda. O‘zbekiston Xitoy sayyohlik guruhlari tashrif buyurishi uchun tavsiya etilgan mamlakatlar ro‘yxatiga kiritilgan.
Biz O‘zbekistonda turizm infratuzilmasini izchil rivojlantirmoqdamiz. Yurtimiz hududlari Xitoy muzofotlari bilan sheriklik aloqalarini yo‘lga qo‘ygani har yili yuz minglab xitoylik sayyohlarni jalb qilishga xizmat qilmoqda. Shuni alohida qayd etamanki, betakror tarixiy obidalar va go‘zal tabiatga ega mehmondo‘st O‘zbekiston xitoylik do‘stlarimizni qabul qilishdan hamisha mamnun.
Yaqinda Xitoyda O‘zbekiston madaniyati kunlari, O‘zbekiston tasviriy va xalq amaliy san’ati ko‘rgazmasi, O‘zbekiston-Xitoy ta’lim forumi bo‘lib o‘tadi, shuningdek, Toshkent va Shanxay o‘rtasida sheriklik aloqalari o‘rnatilganining 30 yilligi keng nishonlanadi.
Fursatdan foydalanib, xitoylik do‘stlarimizni ushbu tadbirlarda faol ishtirok etishga hamda o‘zbek xalqining ko‘p asrlik betakror madaniyati bilan yaqindan tanishishga taklif qilaman.
Mamlakatlarimizning ko‘p qirrali hamkorligi xalqaro maydondagi do‘stlik va o‘zaro qo‘llab-quvvatlashga yorqin misol bo‘la oladi.
O‘zbekiston Xitoyning global miqyosda jipslashtiruvchi kuchga aylanib bo‘lgan “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusini ro‘yobga chiqarish doirasidagi turli dasturlarda faol ishtirok etmoqda.
O‘tgan 10 yilda Buyuk ipak yo‘lini qayta tiklashga qaratilgan ushbu olamshumul g‘oya sayyoramizning barcha qit’alarida o‘z tarafdorlarini topdi, dunyoning uchdan ikki qismini o‘z atrofida birlashtirdi. Bugun u jozibador konsepsiyadan amaliy voqelikka aylanmoqda. Sivilizatsiyaviy, iqtisodiy va madaniy farqlarga asoslangan ajratuvchi chiziqlardan voz kechib, ushbu tashabbus insoniyat sa’y-harakatlarini barchaning ravnaqi yo‘lida maksimal darajada birlashtirishga imkon beradigan davlatlararo muloqot va hamkorlikning mutlaqo yangi formulasini kashf etdi.
Biz uchun “Makon va yo‘l” shunchaki infratuzilmaviy loyiha emas. Tashabbusni birgalikda amalga oshirish tufayli mintaqamiz global o‘zaro bog‘liqlikning muhim bo‘g‘iniga aylanib, transport jihatdan yiroqlikni yengib o‘tmoqda.
Va bugun ishonch bilan ayta olamizki: ilgari turli skeptiklarning mintaqa mamlakatlari taqdiriga Xitoyning Yevropa, Janubiy Osiyo va Yaqin Sharq bilan savdosi uchun tranzit yo‘lak bo‘lishgina bitilgan, degan prognozlari o‘zini oqlamadi.
Markaziy Osiyoga investitsiyalar, mintaqada qo‘shma yuqori texnologik ishlab chiqarishlar ko‘paymoqda, bu esa mamlakatlarimizning umumiy iqtisodiy salohiyati o‘sishiga xizmat qilmoqda.
Xitoyning strategik roli tufayli Markaziy Osiyo dunyo bilan keng hamkorlikka ochilmoqda, mintaqaning geografik kamchiliklarini o‘zining afzalliklariga aylantirmoqda. Bu esa, o‘z navbatida, umumiy barqarorlik va izchil taraqqiyotning muhim shartidir.
O‘tgan yili Sian shahrida o‘tgan, munosabatlarimizda katta siljish qilish imkonini bergan va ko‘p tomonlama hamkorlikni kelgusida rivojlantirish yo‘nalishlarini belgilab bergan Markaziy Osiyo davlatlari va Xitoy rahbarlarining birinchi sammiti yakunlari aynan shundan dalolat beradi.
Ushbu format mintaqa davlatlari va XXR g‘arbiy muzofotlarini kompleks rivojlantirish modelini yo‘lga qo‘yish uchun katta salohiyatga ega bo‘lib, sanoat va texnologiyalar borasida yaqin kooperatsiyaga o‘tish, shuningdek, Markaziy Osiyo mamlakatlarining Xitoy bilan transport, raqamli va gumanitar o‘zaro bog‘liqligini rivojlantirish uchun yangi istiqbollar ochadi.
Jahon siyosatidagi beqarorlik va girdobli harakatlarga qaramay, biz kelajakka ishonch bilan qarayapmiz va birgalikda bunyodkorona rejalar qilyapmiz. Hurmatli XXR Raisi Si Szinpin bilan bo‘lajak uchrashuvimizda aynan shular haqda so‘z yuritamiz.
Ko‘p qirrali hamkorlikning yangi uzoq muddatli kun tartibini hamda bu boradagi ustuvor vazifalarni amalga oshirishning istiqbolli dasturlarini kelgusi o‘n yillarga mo‘ljal olgan holda ishlab chiqishni prinsipial jihatdan muhim, deb hisoblayman.
Birinchidan, biz ilgari surgan xavfsizlik va farovonlik yo‘lidagi Samarqand birdamligi tashabbusi hamda Rais Si Szinpining Global sivilizatsiya tashabbusining ustuvor yo‘nalishlari ko‘p jihatdan hamohang bo‘lib, yagona xayrli maqsadga – umumbashariy sivilizatsiyalararo muloqotni mustahkamlashga yo‘naltirilgan.
Ushbu muloqotning rivojlanishiga, tinchlik va barqarorlikni mustahkamlash uchun zarur sharoitlar yaratilishiga, eng o‘tkir masalalar bo‘yicha o‘zaro maqbul yechimlar izlanishiga hech narsa to‘sqinlik qilmasligi kerak.
Ikkinchidan, biz munosabatlarimizni sifat jihatidan yangi va yanada yuksak bosqichga olib chiqishdan manfaatdormiz. Bugun dunyoda kechayotgan jarayonlarning murakkabligi va shiddati O‘zbekiston-Xitoy hamkorligining barcha masalalari yuzasidan muntazam fikr almashish va birgalikda yaqindan ishlashni taqozo etmoqda.
Mamlakatlarimizni Markaziy Osiyo mintaqasida va umuman SHHT makonida barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlashga, shu jumladan Afg‘onistonda vujudga kelgan vaziyatning salbiy oqibatlarini bartaraf etishga intilish bog‘lab turadi.
Keng qamrovli siyosiy muloqot mexanizmlarini yo‘lga qo‘yish, barcha asosiy idoralarning ko‘p tomonlama va mazmunli hamkorligiga erishish muhimdir. Samimiy do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va ko‘p qirrali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va mustahkamlash jarayoni uzluksiz bo‘lishi lozim.
Uchinchidan, barqaror taraqqiyotga energetika, oziq-ovqat va ekologik inqirozlarning keskinlashuvi bilan bog‘liq yangi xatarlar kuchayib borayotgan sharoitda har tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlik sur’atini saqlab qolish va oshirib borish muhim ahamiyatga ega.
Yaqin fursatda O‘zbekistonda suv, elektr energetikasi, avtomobil va temir yo‘llar sohalarida xitoylik sheriklar ishtirokidagi yirik infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha uzoq muddatli Dasturni tasdiqlash rejalashtirilgan.
Unda sanoat kooperatsiyasini mustahkamlash, raqamli va “yashil” texnologiyalar transferini kengaytirish masalalarini ko‘zda tutish zarur.
Mamlakatimizning jadal rivoji, mavjud ulkan inson kapitali, doimo yuksalib borayotgan ilmiy-texnologik va sanoat-ishlab chiqarish salohiyati ushbu Dastur samarali va sermahsul amalga oshirilishiga ishonch bag‘ishlaydi.
To‘rtinchidan, uzoq muddatli istiqbolga mo‘ljallangan hamkorlikning muhim yo‘nalishlaridan biri, bu – Xitoyning “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasida mamlakatlarimiz tashqi iqtisodiy faoliyatining transport-logistika infratuzilmasini birgalikda rivojlantirishdir.
Ishonamanki, “Makon va yo‘l” loyihalari dunyo bilan o‘zaro bog‘liqlik va inklyuziv hamkorlikni ilgari surish yo‘lida Markaziy Osiyoning ishga solinmagan salohiyatini ro‘yobga chiqarishga xizmat qiladi.
Biz Janubiy va Janubi-Sharqiy Osiyo, Yaqin Sharq, Yevropa va butun Yevroosiyo qit’asi bozorlariga olib chiquvchi ishonchli va iqtisodiy manfaatli xalqaro yo‘laklarni shakllantirishga strategik ahamiyat qaratmoqdamiz.
Xitoy va Markaziy Osiyo o‘rtasida yuk va yo‘lovchilar tashishga mo‘ljallangan va jahon bozoriga olib chiqadigan ko‘p variantli multimodal yo‘nalishlar tizimini rivojlantirish, yangi terminallar barpo qilish, yuqori texnologik ishlab chiqarish va omborxona ob’ektlarini, yo‘llar bo‘yida kompleks servis infratuzilmasini qurish, logistikani raqamlashtirish tarixiy Buyuk ipak yo‘li bo‘ylab mintaqaviy aloqalarni rivojlantirishga muhim hissa bo‘ladi.
Beshinchidan, O‘zbekiston – Xitoy do‘stligini mustahkamlashda xalq diplomatiyasining ulkan ahamiyati tobora yaqqol bo‘lib bormoqda. Biz madaniy-gumanitar almashinuvni rivojlantirish, ta’lim, sog‘liqni saqlash, sport, turizm va arxeologiya sohalarida hamkorlik qilishning mustahkam institutsional asoslarini shakllantirdik. Bu bizning umumiy boyligimiz, xalqlarimiz o‘zaro anglashuvining buzilmas poydevori bo‘ldi.
Tan sulolasining mashhur shoiri Van Chjixuan: “Ming chaqirim nariroq ko‘rishni istasang, bir daraja balandroqqa ko‘taril”, degan edi.
O‘zbekiston-Xitoy munosabatlarining butun majmuasi bo‘yicha muttasil ijobiy rivojlanish sur’ati – xayrli niyat va g‘oyalarimiz yangi davrdagi har tomonlama strategik sherikligimizni yanada chuqurlashtirish va amaliy mazmun bilan boyitish uchun sharoit yaratib, albatta ro‘yobga chiqishini tasdiqlaydi.
2024 yil – “Yashil Ajdar” yili omad, farovonlik va ravnaq ramzidir.
Fursatdan foydalanib, do‘st Xitoy xalqini oy taqvimi bo‘yicha kirib kelayotgan Yangi yil – fayzli Chun Sze bayrami bilan qutlayman, tinchlik va taraqqiyot, Davlatingiz tashkil etilganining 75 yilligida Xitoy orzusiga erishish yo‘lida muvaffaqiyatlar tilayman”.

«Узбекистан – Китай: дружба и сотрудничество длиной в тысячелетия»
В интернет версии «Жэньминь жибао» - одной из ведущих газет в мире и самой влиятельной газеты в Китае опубликована статья Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Предлагаем ее вашему вниманию.
Недавно мы встретили 2024 год, переступив рубеж нового жизненного цикла. Первый месяц нового года – это всегда время встреч самых близких друзей, пора новых надежд и начинаний.
Глубоко символично, что свой первый визит в наступившем году я совершу в Поднебесную по приглашению уважаемого Председателя Китайской Народной Республики господина Си Цзиньпина.
Каждый раз, посещая Китай, искренне восхищаюсь масштабами происходящих здесь реформ и достигнутых успехов, созидательной силой, трудолюбием и талантом китайского народа, который уверенно идет по пути модернизации к воплощению своей многовековой мечты.
За последнее десятилетие Китайская Народная Республика превратилась в мощную мировую державу, добилась грандиозного научно-технологического и инновационного прогресса, создала уникальную экосистему развития экономики и бизнеса.
Страна обрела совершенно новый облик, неуклонно растет благосостояние народа, формируется прочная интеллектуальная основа для дальнейшего развития КНР.
Сегодня Китай занимает ведущие позиции в мировой политике и управлении как ответственный участник ключевых международных процессов. Глобальные инициативы Председателя Си Цзиньпина в области развития, безопасности и межцивилизационного диалога вносят значительный вклад в решение общемировых проблем и ускорение перехода к более устойчивому и инклюзивному будущему.
КНР принимает активное участие в поддержке экономического роста развивающихся стран путем расширения торгового и инвестиционного сотрудничества, реализации проектов инфраструктурной взаимосвязанности.
Как справедливо отметил уважаемый Председатель Си Цзиньпин, «Китай руководствуется не только задачами внутреннего развития, но и мыслит глобально, расширяет свою ответственность великой державы».
Такие впечатляющие достижения КНР являются результатом дальновидной и целенаправленной созидательной политики, проводимой под руководством Председателя Си Цзиньпина.
Узбекистан как дружественный сосед и всесторонний стратегический партнер Китая искренне рад этим успехам.
Развитие многоплановых отношений с Китаем было и остается одним из главных приоритетов внешней политики Узбекистана.
С удовлетворением отмечу, что отношения наших стран переживают лучший период в своей истории, демонстрируя устойчиво высокую динамику. Считаю, что это закономерно. «Великие древние цивилизации всегда похожи, понимают друг друга и близки по духу». Народы Узбекистана и Китая имеют схожие культуру и идеалы. Наши исторические связи восходят к временам зарождения Великого шелкового пути, по которому шла большая часть мировой торговли.
Самые ранние документальные источники подробно повествуют о визите в 126 году до нашей эры первого посланника династии Хань Чжан Цяня в древнее государство Паркана в Ферганской долине (кит. Давань).
Китайский шелк, бумага, фарфор, чай и другие товары получили всемирную известность и распространение благодаря рынкам таких древних торговых городов Узбекистана, как Самарканд и Бухара. Из Ферганы в Китай везли скакунов особых пород, семена люцерны (мусюй), саженцы винограда, технологии производства вина, выращивания садовых культур и другие.
Уже тогда наши страны – две великие цивилизации своего времени – обменивались не только товарами, но и знаниями. Ученые, математики, астрономы и лекари из Средней Азии внесли существенный вклад в развитие китайской науки. Многие из них стали видными государственными деятелями и учеными древнего Китая.
Известно, что Саида Аджал Омара из Бухары был первым правительственным чиновником провинции Юньнань.
«Канон врачебной науки» и другие сочинения великого Абу Али ибн Сины из Бухары были переведены на китайский язык, использовались при создании трудов «Хуэйхуэйяофан» («Мусульманские лекарства») и «Бэньцаоганму» («Трактат о лекарственных травах»).
Исследования историков свидетельствуют о том, что эпоха династии Тан была отмечена наивысшим расцветом гуманитарных обменов Китая с Самаркандом, Бухарой и другими крупными городами нашего края. Весьма популярными в китайской столице и регионах стали искусство, мода, национальная кухня и другие элементы культурного обмена.
Уходящие корнями в глубь веков культурно-исторические связи и современные отношения, основанные на близости менталитетов и незыблемых принципах дружбы, взаимного уважения и доверия, сегодня служат прочной основой нашего всестороннего и полномасштабного сотрудничества.
Китайцы часто говорят: «Братья, имеющие одно сердце, могут разбить металл». В Узбекистане также есть поговорка: «Будут братья дружны – будет и конь для езды».
Последние три десятилетия благодаря доверительному диалогу на высшем уровне и регулярным саммитам глав государств взаимодействие между нашими странами все больше расширяется, достигает все новых исторических высот.
Сформирована уникальная многоуровневая система развития взаимовыгодного сотрудничества, включающая такие механизмы, как Межправительственный комитет, Межпарламентская группа, Стратегический диалог на уровне глав внешнеполитических ведомств, активные гуманитарные и межрегиональные обмены.
Нас объединяют общее стремление к обеспечению региональной и международной безопасности, приверженность центральной роли ООН и многостороннему сотрудничеству в преодолении глобальных вызовов, достижению Целей устойчивого развития.
Мы твердо поддерживаем друг друга в вопросах, затрагивающих коренные интересы наших стран, такие как государственный суверенитет, территориальная целостность, соблюдение принципов добрососедства, уважение выбора собственного пути развития и культурно-цивилизационной идентичности.
Между Узбекистаном и Китаем неуклонно растет торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество.
По итогам прошлого года двусторонний товарооборот вырос на 40 процентов, Китай занимает ведущее место среди наших торговых партнеров.
Активно развивается и инвестиционное взаимодействие.
За последние годы объем китайских инвестиций увеличился в пять раз, а количество предприятий с участием китайского капитала в разных секторах экономики – в три раза.
Реализуется целый ряд крупных совместных инвестиционных проектов в области высоких технологий, альтернативной энергетики, химии, машиностроения, металлургии, электротехники, модернизации инфраструктуры и других направлениях.
Благодаря китайским партнерам мы делаем важные шаги в развитии зеленой энергетики и создании к 2030 году мощностей по выработке 27 гигаватт возобновляемой энергии.
Опираясь на этот успешный опыт, мы определили Сырдарьинскую область нашей страны в качестве пилотной зоны для инноваций и реализации совместных перспективных проектов по созданию агропромышленных парков, автомобильных производств, сельскохозяйственных кластеров.
Установленные прочные прямые контакты способствуют развитию и других регионов. В прошлом году делегации с главами всех наших областей посетили Китай для установления партнерских связей с провинциями и городами КНР.
Налажен интенсивный и плодотворный обмен опытом и знаниями в области модернизации, решения социально-экономических проблем. Для нас оказался очень востребованным и полезным успешный опыт КНР в преодолении бедности. Мы намерены и далее углублять это направление сотрудничества.
Узбекский и китайский народы традиционно связывают прочные узы в культурно-гуманитарной сфере. Как гласит китайская пословица: «Дружба стран заключается в близости народов, а близость народов – в близости сердец».
Мне очень приятно отметить, что из года в год растет интерес наших граждан к изучению китайского языка, богатой истории и культуры вашей страны. Китайский язык преподается не только в вузах, но и в школах в рамках образовательной программы как второй иностранный язык.
В Ташкенте и Самарканде действуют институты Конфуция.
Несколько тысяч наших девушек и юношей обучаются по программам бакалавриата, магистратуры и докторантуры в ведущих вузах Китая, чтобы стать квалифицированными специалистами и участвовать в реализации будущих совместных проектов.
Историческая и культурная близость наших стран благоприятствует и развитию активных туристических обменов. Узбекистан включен в список стран, которые обязательно стоит посетить китайским туристическим группам.
Мы в Узбекистане постоянно развиваем туристическую инфраструктуру. Регионы нашей страны наладили партнерские связи с китайскими провинциями, что служит привлечению ежегодно сотен тысяч китайских туристов. Особо отмечу, что гостеприимный Узбекистан с его уникальными древними памятниками и живописной природой всегда рад принимать китайских друзей.
На днях в Китае пройдут Дни культуры Узбекистана, выставка изобразительного и народно-прикладного искусства Узбекистана, Узбекско-Китайский образовательный форум, также состоится широкое празднование 30-летия установления партнерских отношений между Ташкентом и Шанхаем.
Пользуясь случаем, приглашаю наших китайских друзей принять в них активное участие и ближе познакомиться с неповторимой многовековой культурой узбекского народа.
Многогранное сотрудничество наших стран – яркий пример дружбы и взаимной поддержки на международной арене.
Узбекистан активно участвует в разных программах в рамках реализации инициативы Китая «Один пояс, один путь», ставшей глобальной консолидирующей силой.
За 10 лет эта грандиозная идея возрождения Великого шелкового пути обрела сторонников во всех уголках планеты, объединив две трети стран мира. Сегодня из притягательной концепции она превращается в практическую реальность. Отказавшись от разделительных линий на основе цивилизационных, экономических и культурных различий, она открыла совершенно новую формулу укрепления межгосударственного диалога и сотрудничества, позволяющую максимально сплотить усилия человечества ради всеобщего процветания.
Для нас «Пояс и путь» – это не просто инфраструктурный проект. Благодаря совместной реализации инициативы регион становится важным звеном глобальной взаимосвязанности, преодолевая транспортную удаленность.
И сегодня мы можем уверенно заявить: высказываемые ранее скептиками прогнозы о том, что странам региона предопределено стать лишь транзитным коридором для торговли Китая с Европой, Южной Азией и Ближним Востоком, не оправдались.
Растут инвестиции в Центральную Азию, увеличивается количество совместных высокотехнологичных производств, что в совокупности способствует повышению экономического потенциала наших стран.
Стратегическая роль Китая позволяет Центральной Азии быть открытой для широкого сотрудничества с остальным миром, превращая географические недостатки региона в преимущества. Это, в свою очередь, является важным условием общей стабильности и устойчивого развития.
Именно об этом свидетельствуют итоги состоявшегося в мае прошлого года в Сиане первого саммита глав государств Центральной Азии и Китая, которые позволили осуществить прорыв в наших отношениях и определили будущие контуры развития многостороннего взаимодействия.
Данный формат имеет огромный потенциал для выстраивания модели комплексного развития государств региона и западных провинций КНР, открывает перспективы перехода к тесной промышленной и технологической кооперации, а также развития транспортной, цифровой и гуманитарной взаимосвязанности Центральноазиатских стран с Китаем.
Несмотря на нестабильность и турбулентность в мировой политике, мы смело смотрим в будущее и строим совместные созидательные планы. Именно об этом мы будем говорить на предстоящей встрече с уважаемым Председателем КНР Си Цзиньпином.
Считаю принципиально важным разработать новую долгосрочную повестку и перспективные программы реализации ключевых задач многопланового сотрудничества на десятилетия вперед.
Во-первых, приоритеты выдвинутой нами Самаркандской инициативы солидарности во имя мира и безопасности и Глобальной инициативы цивилизации Председателя Си Цзиньпина во многом созвучны и ориентированы на достижение одной благородной цели – укрепление глобального межцивилизационного диалога.
Ничто не должно помешать его развитию, созданию необходимых условий для укрепления мира и стабильности, поиску взаимоприемлемых компромиссов по самым острым вопросам.
Во-вторых, мы заинтересованы в том, чтобы вывести наши отношения на качественно новый и более высокий уровень. Сложность и динамика происходящих сегодня в мире процессов требуют регулярного обмена мнениями и тесного взаимодействия по всему спектру узбекско-китайского сотрудничества.
Наши страны объединяет стремление к обеспечению стабильности и безопасности в регионе Центральной Азии и в целом на пространстве ШОС, в том числе к устранению негативных последствий сложившейся обстановки в Афганистане.
Важно наладить механизмы регулярного всеобъемлющего политического диалога, добиться многоаспектного и содержательного взаимодействия всех ключевых ведомств. Процесс выстраивания и укрепления отношений искренней дружбы, добрососедства и многогранного сотрудничества должен быть непрерывным.
В-третьих, в условиях усиления новых вызовов устойчивому развитию, связанных с обострением энергетического, продовольственного и экологического кризисов, важно сохранить и наращивать темпы всестороннего торгово-экономического взаимодействия.
В ближайшее время планируется утвердить долгосрочную Программу по реализации крупных инфраструктурных проектов с участием китайских партнеров в отраслях водного, электроэнергетического, автодорожного и железнодорожного хозяйства в Узбекистане.
В ней важно предусмотреть укрепление промышленной кооперации, расширение трансфера цифровых и «зеленых» технологий.
Динамичное развитие нашей страны, наличие огромного человеческого капитала, постоянно растущий научно-технологический и производственно-промышленный потенциал вселяют уверенность в плодотворной и эффективной реализации этой Программы.
В-четвертых, ключевым направлением сотрудничества на долгосрочную перспективу является совместная работа по обеспечению развития транспортно-логистической инфраструктуры внешнеэкономической деятельности наших стран в рамках инициативы Китая «Один пояс, один путь».
Убежден, что проекты «Пояса и Пути» позволят раскрыть незадействованный потенциал Центральной Азии для продвижения взаимосвязанности и инклюзивного сотрудничества с остальным миром.
Мы придаем стратегическое значение формированию надежных и экономически выгодных международных коридоров с выходом на рынки стран Южной и Юго-Восточной Азии, Ближнего Востока, Европы и всего Евразийского континента.
Развитие системы многовариантных мультимодальных маршрутов транспортировки грузов и пассажиров между Китаем и Центральной Азией с выходом на мировой рынок, создание новых терминалов, строительство высокотехнологичных производственно-складских объектов и комплексной инфраструктуры придорожного сервиса, цифровизация логистики станут важным вкладом в развитие внутриконтинентальных связей по историческому Великому шелковому пути.
В-пятых, сегодня становится все более очевидным огромное значение народной дипломатии в укреплении узбекско-китайской дружбы. Нами сформированы прочные институциональные основы развития культурно-гуманитарного обмена, сотрудничества в области образования, здравоохранения, спорта, туризма и археологии. Это стало общим богатством, нерушимым фундаментом взаимопонимания наших народов.
Известный поэт династии Тан Ван Чжихуань говорил: «Жаждешь увидеть на тысячу миль дальше, надо подняться еще на один уровень».
Неуклонная позитивная динамика развития всего спектра узбекско-китайских отношений подтверждает, что наши благие помыслы и идеи обязательно воплотятся в жизнь, создавая условия для дальнейшего углубления и наполнения практическим содержанием нашего всестороннего стратегического партнерства в новую эпоху.
2024 год – год «зеленого Дракона», который обещает удачу, благополучие и процветание.
Пользуясь возможностью, поздравляю всех жителей дружественного Китая с наступающим Новым годом по лунному календарю – замечательным праздником Чунь Цзе, желаю мира и прогресса, успехов на пути к воплощению китайской мечты в год 75-летия со дня образования государства.