O‘zbekiston Prezidenti OIIB prezidenti Szin Litsyun bilan uchrashuv o‘tkazdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoyga davlat tashrifining ishbilarmonlik tadbirlari doirasida Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki bosh qarorgohiga tashrif buyurib, bank prezidenti Szin Litsyun bilan muzokara o‘tkazdi.
Ushbu yetakchi xalqaro moliyaviy institut bilan strategik sheriklikni yanada kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Keyingi yillarda bank bilan hamkorlik misli ko‘rilmagan yuksak darajaga ko‘tarildi. Qo‘shma loyihalar portfeli 3 milliard dollardan oshdi. 2023 yilning o‘zida jalb qilingan investitsiyalar hajmi 1 milliard dollarga yetdi.
Energetika, suv ta’minoti, avtomobil va temir yo‘llarni rekonstruksiya qilish hamda tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha muhim loyihalar amalga oshirilmoqda.
Davlatimiz rahbari strategik xomashyoni chuqur qayta ishlash loyihalarini moliyalashtirishni kengaytirish hamda davlat-xususiy sheriklik asosida ijtimoiy ahamiyatga ega dasturlarni amalga oshirish muhimligini qayd etdi.
Yangi O‘zbekistonda olib borilayotgan tarkibiy islohotlar doirasida ustuvor yo‘nalishlardagi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha 2026 yilgacha mo‘ljallangan qo‘shma Hamkorlik dasturi qabul qilindi.
Markaziy Osiyo mintaqasidagi strategik muhim infratuzilmaviy loyihalarni qo‘llab-quvvatlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Bank boshqaruvchilari kengashining joriy yil sentyabr oyida Samarqand shahrida bo‘lajak yillik yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishning amaliy jihatlari ham muhokama qilindi.

The President of Uzbekistan meets with the AIIB President Jin Liqun
As part of the business program of the state visit to the People’s Republic of China, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited the headquarters of the Asian Infrastructure Investment Bank, where he held talks with the President of the bank, Jin Liqun.
Current issues of further enhancing the strategic partnership with this leading international financial institution were discussed.
In recent years, interaction with the bank has reached an unprecedented level. The portfolio of joint projects exceeded $3 billion. In 2023 alone, the volume of attracted investments reached $1 billion.
Significant projects are being implemented in energy, water supply, reconstruction of roads and railways, and business development.
The Head of state spoke in favor of increasing the volume of funding for projects for the deep processing of strategic raw materials and implementing socially essential programs on the principles of public-private partnership.
As part of the ongoing structural reforms in New Uzbekistan, a Cooperation Program until 2026 has been adopted to implement projects in priority areas.
Particular attention was paid to supporting strategically essential infrastructure projects in Central Asia.
Practical aspects of preparing and holding the Annual Meeting of the Bank’s Board of Governors in September this year in Samarkand were also discussed.