O‘zbekiston Prezidentining Xitoyga davlat tashrifi yakunlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Xitoy Xalq Respublikasiga samarali uchrashuvlar va erishilgan kelishuvlarga boy bo‘lgan davlat tashrifi o‘z yakuniga yetdi.
Davlatimiz rahbari 24 yanvar kuni Pekin shahrida XXR Raisi Si Szinpin bilan muzokara o‘tkazdi. So‘ng yetakchilar Qo‘shma bayonot qabul qildilar, ikki tomonlama hujjatlarning salmoqli to‘plami imzolandi.
Tashrifning birinchi kunida ushbu mamlakat Davlat kengashi Bosh vaziri Li Syan va Xalq siyosiy maslahat kengashi Butunxitoy qo‘mitasi Raisi Chjao Letszi bilan ham uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi. Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki, CNPC va CITIC korporatsiyalari, Xitoy Eksport-import banki rahbarlari bilan muzokaralar o‘tkazildi.
Davlat tashrifining ikkinchi kuni Xitoyning innovatsiyalar poytaxti – Shenchjen shahrida ishbilarmonlik tadbirlari bayrog‘i ostida o‘tdi. O‘zbekiston Prezidenti Guandun muzofoti partiya qo‘mitasi kotibi Xuan Kunmin bilan hududlararo aloqalarni muhokama qildi.
Mamlakatimiz yetakchisi Xitoy yirik biznesining 600 dan ziyod vakillarini yig‘gan qo‘shma Investitsiya forumida ishtirok etdi hamda Ipak yo‘li fondi, “SANY” va “CSG” kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashdi.
Global elektomobillar bozori peshqadami – “BYD” kompaniyasi bosh qarorgohi va texnologiyalar markaziga tashrif buyurib, davlatimiz rahbari Jizzax viloyatida gibrid va elektr avtomobillarni birgalikda ishlab chiqarishga start berdi.
Shu bilan Xitoyga davlat tashrifi dasturidagi tadbirlar yakunlandi.
Aeroportda oliy martabali mehmonni Guandun muzofotining rasmiy shaxslari kuzatib qo‘ydi, davlatimiz rahbari Toshkentga jo‘nab ketdi.

Государственный визит Президента Узбекистана в Китай завершился
Насыщенный плодотворными встречами и достигнутыми договоренностями государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Китайскую Народную Республику завершился.
24 января в городе Пекине состоялись переговоры главы нашего государства с Председателем КНР Си Цзиньпином, по итогам которых лидеры приняли Совместное заявление и был подписан солидный пакет двусторонних документов.
В рамках первого дня программы пребывания состоялись также встречи с Премьером Государственного совета этой страны Ли Цяном и Председателем Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей Чжао Лэцзи. Проведены переговоры с главами Азиатского банка инфраструктурных инвестиций, корпорациями CNPC и СITIC, Экспортно-импортного банка Китая.
Второй день государственного визита прошел под знаком деловых мероприятий в инновационной столице Китая – городе Шэньчжэне. Президент Узбекистана обсудил межрегиональное сотрудничество с секретарем партийного комитета провинции Гуандун Хуан Куньмином.
Лидер нашей страны принял участие в узбекско-китайском Инвестиционном форуме с участием более 600 представителей крупного бизнеса, а также провел встречи с главами Фонда Шелкового пути, компаний «SANY» и «CSG».
Посетив штаб-квартиру и технологический центр компании «BYD» – лидера глобального рынка электромобилей – глава нашего государства дал старт совместному производству гибридных и электрических автомобилей в Джизакской области.
На этом программа мероприятий государственного визита в Китай завершилась.
В аэропорту высокого гостя проводили официальные лица провинции Гуандун, глава нашего государства отбыл в Ташкент.