Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 29 yanvar kuni uy-joy va kommunal xo‘jaligi, qurilish, transport va ekologiya sohalaridagi ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Aholiga munosib sharoitlar yaratish, hayot sifatini taminlash maqsadida bu sohalarda ulkan ishlar amalga oshirilmoqda. O‘tgan yili hududlarda mingdan ortiq infratuzilma inshooti, 2 mingga yaqin ko‘p qavatli uy-joy barpo etildi. Avtomobil yo‘llari, suv va issiqlik tarmoqlari qurildi. Transport xizmati uchun yangi avtobus va samolyotlar olib kelindi.
Shu bilan birga, qurilish sohasiga zamonaviy standartlarni joriy qilish va sifatini ta’minlash borasida kamchiliklar ko‘p. Ichimlik suvi tannarxi va tarmoqlardagi yo‘qotishlar kamaymagan. Fuqaro aviatsiyasida mahalliy reyslar talabga nisbatan 2-3 barobar kam. Temir yo‘lda yuk tashishga ko‘p vaqt ketmoqda. Toshkent shahrida tirbandlik muammosi haligacha hal bo‘lgani yo‘q. Havo ifloslanishining oldini olish bo‘yicha choralar yetarli emas.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilish avvalida shu kabi kamchiliklarning sabablari ko‘rib chiqildi. Faoliyatida sustkashlikka yo‘l qo‘ygan bir qator rahbarlarga intizomiy choralar qo‘llandi.
Transport, kommunikatsiyalar, qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi tizimiga kiruvchi barcha vazir va hokim o‘rinbosarlari faoliyatiga samaradorlik ko‘rsatkichlari (KPI) joriy etilishi belgilandi.
Joriy yilda investitsiya dasturi doirasida 1 ming 637 ta infratuzilma inshooti qurilishi rejalashtirilgan. Davlatimiz rahbari bunda byudjet mablag‘larini samarali ishlatish, qurilishlar sifatini ta’minlash zarurligiga e’tibor qaratdi.
Amaldagi loyihalash va qurilish jarayonlari resurs usuliga asoslangan. Loyiha tashkilotlari ob’ekt qiymatini imkon qadar “shishirishga” harakat qilmoqda. Qurilishlarda talon-torojlik va o‘g‘rilik holatlari uchrayapti.
Shu bois endi loyihadan boshlab, ob’ektni foydalanishga topshirguncha bo‘lgan barcha jarayonlar yangicha tashkil etiladi. Unga ko‘ra, kelgusi yil 1 yanvardan barcha loyiha-smeta hujjatlarini tayyorlash, qurilish va ularni qabul qilishda resurs usulidan voz kechilib, hajm usuliga o‘tiladi.
Bu tartib shu yil 1 iyuldan yo‘l, ichimlik suvi va ko‘prik qurilishi loyihalarida joriy qilinadi. Ushbu sohalarni korrupsiyadan xoli qilish maqsadida qurilishda tuziladigan barcha shartnomalar raqamlashtiriladi, pudratchi tashkilot bajargan ishlar faqat soliq organiga taqdim etilgan elektron hisob-fakturadan kelib chiqib moliyalashtiriladi, ob’ektni foydalanishga qabul qilish jarayoni raqamlashtirilib, dalolatnomalar “Shaffof qurilish” milliy axborot tizimida tasdiqlanadi. 10 milliard so‘mdan ortiq loyihalar bo‘yicha subpudratchilarni tanlash ham mazkur tizim orqali yo‘lga qo‘yiladi.
Ushbu tartib xalqaro moliya tashkilotlari ishtirokidagi loyihalarga ham tatbiq etilib, qurilish materiali qayerda qancha pul turishini onlayn kuzatib boradigan tizim bo‘ladi.
Hamma hisob-kitob, mablag‘ni iqtisod qilish loyiha ishlab chiqish jarayonida bo‘lishi kerakligi qayd etildi. Buning uchun Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligida Loyiha ofisi tuziladi. U qiymati 10 milliard so‘mdan yuqori loyihalarni ishlab chiqish jarayonida ularning asosliligini, xavfsizlik va energiya tejamkorligini baholab boradi. Ijtimoiy muassasalar va kommunal ob’ektlar bo‘yicha namunaviy loyihalar ishlab chiqadi. Bundan buyon, Loyiha ofisining tavsiyasi bo‘lmagan loyiha hujjatlari davlat ekspertizasiga qabul qilinmaydi.
Mutasaddilarga qurilish me’yorlarini xorijiy tajriba asosida yangilash, qurilish materiallari sohasida “yashirin iqtisodiyot”ga chek qo‘yish, bu borada elektron klassifikatorni ishga tushirish bo‘yicha topshiriqlar berildi. Shuningdek, 2025 yil 1 yanvardan byudjet hisobidan qilinadigan barcha xaridlar Soliq qo‘mitasining “Ye-ombor” platformasi orqali amalga oshirilishi belgilandi.
Joriy yilda xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikda 2,5 milliard dollarlik yangi loyihalar boshlanadi. Qayd etilganidek, endi bunday loyihalarning texnik-iqtisodiy asoslari ham majburiy ekspertizadan o‘tkaziladi.
Shuningdek, tashqi qarz hisobidan loyiha amalga oshirish tizimi ham o‘zgaradi. Bunda loyihaning baholash hisoboti va texnik-iqtisodiy asoslari bir-biriga moslashtirilib, bitta loyiha hujjati ishlab chiqiladi. Natijada vaqt 8-9 oyga qisqaradi. Texnik-iqtisodiy asosi tasdiqlanmagan loyihaga qarz jalb qilishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Yig‘ilishda shaharlarni rejalashtirishdagi kamchiliklar ko‘rsatib o‘tildi. Ko‘p joylarda bu o‘z holiga tashlab qo‘yilgani oqibatida ijtimoiy infratuzilma, xizmatlar va ish o‘rinlari birdek rivojlanmayapti. Ayrim binolar pala-partish, ko‘chalar qiyofasiga nomutanosib qurilayapti.
Shu bois, o‘zboshimchalik bilan va noqonuniy qurilgan ob’ektlarni tartibga olish bo‘yicha qonunchilikni mustahkamlash, tegishli idoralar ishtirokida yangi tizim yaratish zarurligi ta’kidlandi.
Bu yil 170 ta, kelasi yili kamida 300 ta shahar va shaharchaning bosh rejasini ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi. Bunda “Mening hududim” platformasi ishga tushirilib, har bir reja aholi bilan muhokama qilinadi va ijrosi bo‘yicha jamoatchilik nazorati o‘rnatiladi.
Davlatimiz rahbari yangi uy-joylar tannarxi masalasiga alohida to‘xtaldi. Quruvchi kompaniyalarni moliyaviy resurslar bilan ta’minlash maqsadida Ipotekani qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tashkil qilinishi belgilandi.
Bu yil 80 ming xonadonli 1 ming 800 ta uy-joy va 45 ta “Yangi O‘zbekiston” massivlari barpo etilishi aytildi.
Kommunal soha tahlil qilinar ekan, aksariyat ko‘p qavatli uylarda energiya sarfi yuqori ekani qayd etildi. Shu bois ularda energiya tejash bo‘yicha alohida dastur amalga oshiriladi. Unga muvofiq, ko‘p qavatli uylar joyiga qarab markazlashgan, lokal yoki individual isitish tizimiga, ayrim qozonxonalar kogeneratsiya texnologiyasiga o‘tkaziladi. Bu orqali 2024 yilning o‘zida 600 ming gigakaloriya issiqlik energiyasi va 2,5 milliard kilovatt elektr iqtisod qilish mumkin.
So‘nggi yillarda ichimlik suvi sohasiga 25 ta loyiha doirasida xalqaro moliya tashkilotlaridan 2,5 milliard dollar jalb qilindi. O‘tgan yilning o‘zida barcha manbalardan 8 trillion so‘m yo‘naltirildi. Joriy yilda qo‘shimcha 1,5 million aholini markazlashgan ichimlik suvi bilan ta’minlash rejalashtirilmoqda.
Mutasaddilarga ichimlik suvi sifati standartlarini yangilab, barcha inshootlarda joriy etish, nasoslarni modernizatsiya qilib, suv yetkazib berish tannarxini kamaytirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Shuningdek, 5 ta shaharda – Kogon, Shirin, Yangiyer, Bekobod va Yangiyo‘l shaharlarida tajriba tariqasida suv ta’minotiga xususiy sheriklar jalb qilinishi aytildi.
Ko‘p qavatli uylarni ta’mirlash, yerto‘lalarini tadbirkorlarga ijaraga berish masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi. Endi bu boradagi ma’lumotlar ham raqamlashtirilib, “Mening uyim” tizimiga bog‘lanadi hamda aholi va tashabbuskorlarga ochiq e’lon qilinadi.
Boshqaruv kompaniyalari va shirkatlarning kreditlarini so‘ndirish hamda debitor qarzdorligini qisqartirish choralari belgilandi.
Umuman, elektr energiyasi, gaz, suv, issiqlik, chiqindi va soliq to‘lovlari bo‘yicha xonadonning yagona billing hisob-raqamini joriy qilish vaqti kelgani ta’kidlandi.
Transport sohasi haqida so‘z borganda, avvalo, jamoat transporti qamrovini oshirishga alohida ahamiyat qaratildi. Yangi avtobuslar olib kelish, shaharlarda yo‘lovchi tashishni brutto-shartnoma asosida moliyalashtirishga o‘tkazish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yo‘l qurilishida “yashirin iqtisodiyot” ulushi yuqoriligi, buni nazorat qiladigan Transport inspeksiyasining faoliyati sustligi ko‘rsatib o‘tildi. Mutasaddilarga yo‘l qurilishidagi 40 dan ziyod standart va me’yorlarni Xalqaro muhandis-konsultantlar federatsiyasi talablariga moslashtirish topshirildi.
Xalqaro yo‘nalishlarda temir yo‘l qatnovlarini, yuk va yo‘lovchi vagonlari ishlab chiqarishni ko‘paytirish muhimligi ta’kidlandi. “Qo‘qon”, “Samarqand” va “Toshkent” vokzallari, “Andijon” hamda “Urganch” aeroportlari boshqaruvi xususiy sektorga berilishi belgilandi. Shuningdek, Shahrisabz, Sariosiyo va Qo‘qon aerodromlari ta’mirlanib, mahalliy aviatashuvlar yo‘lga qo‘yiladi.
Toshkent shahrida tirbandlik muammosining yechimini topish, drenaj tizimini modernizatsiya qilish bo‘yicha ham ko‘rsatmalar berildi.
Ekologiyani asrash bugungi kundagi eng dolzarb masalalardan.
Yurtimizda 2020 yildan buyon 22 mingta yangi sanoat korxonasi ishga tushgan. Umuman, bugungi kunda sanoat korxonalari va avtomobillardan atmosferaga yiliga 2 million tonnadan ziyod ifloslantiruvchi moddalar chiqayapti. Ko‘p hollarda, qurilish ob’ektlari va loyihalari ekologik ekspertizadan o‘tkazilmasdan amalga oshirilayapti.
Shuning uchun 1 apreldan boshlab har bir hududning havo, suv va atrof muhitni ifloslanish darajasiga qarab tuziladigan reytingi joriy qilinishi belgilandi. Toshkent va Nukus shaharlari, viloyat markazlari hamda sanoatlashgan 20 ta tumanda avtomatik havo monitoringi stansiyalarini o‘rnatishni boshlash vazifasi qo‘yildi.
Yirik sanoat va barcha sement korxonalarida zamonaviy chang-gaz tozalash uskunalari o‘rnatiladi, eskilari almashtiriladi. Qurilish materiallari, energetika, metallurgiya korxonalari tomonidan 5 gektardan “yashil belbog‘” yaratilib, jami 10 million tup daraxt ekiladi.
Kelgusi besh yil davomida Toshkent shahri va unga tutash Toshkent viloyati tumanlarida 3 ming gektar “yashil belbog‘” va 200 gektar “yashil bog‘lar” tashkil qilinadi.
Toshkent shahrida atmosfera havosining sifat ko‘rsatkichini doimiy e’lon qilib boradigan tablo va monitorlar o‘rnatiladi. Shuningdek, poytaxt ko‘chalarida og‘ir yuk mashinalari va muddati 10 yildan oshgan avtomobillar harakati bosqichma-bosqich cheklanadi. 2025 yil 1 yanvardan “Ai-80” markali benzindan voz kechish masalasi hal etiladi.
Toshkent shahri jamoat transportini elektr va gazga o‘tkazish, metro vagonlari sonini oshirish choralari ko‘riladi. “Yashil energetika”ni qo‘llab-quvvatlash, ekologik muammolarning oldini olish va zararli oqibatlarni kamaytirish maqsadida aholini elektromobillarga o‘tishini rag‘batlantirish tizimi joriy qilinadi.
Yig‘ilish yakunida Bosh vazir o‘rinbosarlari, vazirlar va hokimlar joriy yilgi rejalari bo‘yicha axborot berdi.

Проанализирована проводимая работа и определены важные задачи в сферах строительства, транспорта и экологии
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 29 января состоялось видеоселекторное совещание по приоритетным задачам в сферах жилищно-коммунального хозяйства, строительства, транспорта и экологии.
В целях создания достойных условий и обеспечения качества жизни в этих сферах проводится масштабная работа. В прошлом году в регионах было построено более 1 тысячи объектов инфраструктуры и около 2 тысяч многоквартирных домов. Возведены дороги, водопроводные и тепловые сети. Для расширения услуг транспорта были завезены новые автобусы и самолеты.
Вместе с тем сохраняется множество недостатков во внедрении современных стандартов и обеспечении качества в строительной отрасли. Не обеспечено снижение себестоимости питьевой воды и потерь в сетях водоснабжения. Частота внутренних авиаперевозок в 2-3 раза меньше требуемого. Перевозка грузов по железной дороге занимает много времени. Все более актуальной становится проблема пробок в городе Ташкенте. Принимается недостаточно мер по предотвращению загрязнения воздуха.
В начале совещания, прошедшего в остро критическом духе, проанализированы причины и факторы этих проблем. В отношении ряда должностных лиц за недостатки в работе применены дисциплинарные меры.
Принято решение о внедрении показателей эффективности (KPI) в деятельность всех министров и заместителей хокимов, ответственных за вопросы строительства, ЖКХ, транспорта и экологии.
В этом году в рамках инвестиционной программы планируется построить 1 637 объектов инфраструктуры. Глава нашего государства обратил внимание на необходимость эффективного использования бюджетных средств, обеспечения качества строительства.
Существующая практика проектирования и строительства основаны на ресурсном методе. Проектные организации стараются максимально «раздуть» стоимость объекта. Имеют место случаи хищения и кражи при строительстве.
В связи с этим принято решение реорганизовать все процессы от проектирования до сдачи объекта в эксплуатацию. Так, с 1 января следующего года при подготовке проектно-сметной документации, строительстве и приемке вместо ресурсного будет использоваться объемный метод.
Данный порядок с 1 июля текущего года будет введен для проектов строительства дорог, объектов питьевого водоснабжения и мостов. Для искоренения коррупции в этих сфераз все договоры подряда будут цифровизированы, работы, выполняемые подрядной организацией, будут финансироваться только исходя из электронного счета-фактуры, подаваемого в налоговый орган, будет оцифрован процесс приема объекта в эксплуатацию, а акты приемки будут утверждаться через национальную информационную систему «Шаффоф курилиш». Также через эту систему будет осуществляться отбор субподрядчиков для проектов стоимостью более 10 миллиардов сумов.
Этот порядок будет распространяться и на проекты с участием международных финансовых организаций, будет создана, которая позволит в режиме онлайн отслеживать, где и сколько средств тратится на стройматериалы.
Подчеркнуто, что все расчеты и меры экономии средств должны закладываться еще на стадии разработки проекта. Для этого в Министерстве строительства и жилищно-коммунального хозяйства будет создан проектный офис. При разработке проектов стоимостью более 10 миллиардов сумов офис будет оценивать их обоснованность, безопасность и энергоэффективность. Офис также будет ежегодно разарабатывать типовые проекты школ, детских садов, медицинских учреждений, дорог, объектов питьевого водоснабжения и теплоснабжения. Отныне проектные документы без рекомендации Проектного офиса не будут приниматься на государственную экспертизу.
Ответственным лицам поручено обновить строительные нормы на основе зарубежного опыта, пресекать теневую экономику в сфере строительных материалов и запустить их электронный классификатор. Определено также, что с 1 января 2025 года все закупки за счет бюджетных средств будут осуществляться через платформу “Е-омбор” Налогового комитета.
В текущем году в сотрудничестве с международными организациями будут запущены новые проекты на сумму 2,5 миллиарда долларов. Отмечалось, что отныне обязательной экспертизе будут подлежать и технико-экономические обноснования подобных проектов.
Также изменится система реализации проектов за счет внешних заимствований. В этом случае отчет об оценке проекта и технико-экономическое обоснование будут объединены в один проектный документ, что позволит сократить согласование до 8-9 месяцев. Не будет допускаться привлечение долга по проекту, ТЭО которого не утверждено.
На совещании отмечены недостатки в планировании городов. Из-за отсутствия системного подхода не во всех городах развитие социальной инфраструктуры, услуг и рабочих мест происходит равномерно. В некоторых случаях допускается беспорядочная застройка, не учитывается архитектурный облик улиц.
В связи с этим подчеркнута необходимость усиления законодательства, регулирующего самовольные и незаконные постройки, создания новой системы контроля с участием соответствующих ведомств.
Поставлена задача разработать генеральные планы 170 городов и поселков в этом году и не менее 300 в следующем. Для этого будет запущена платформа «Менинг худудим», каждый генплан будет обсуждаться с населением, за его реализацией установят общественный контроль.
Глава нашего государства особо затронул вопрос высокой себестоимости нового жилья, обсуловленной недостаточным доступом строительных компаний к финансовым ресурсам. В связи с этим выдвинуто предложение о создании Фонда поддержки ипотеки.
Поставлена цель построить в нынешнем году 1,8 тысячи домов на 80 тысяч квартир и довести число массивов «Янги Узбекистон» до 45.
В ходе анализа коммунальной сферы отмечено, что в большинстве многоквартирных домов высоки энергопотери. Поэтому будет реализована специальная программа энергосбережения в домах. Будет применяться дифференцированный подход к выбору систем теплоснабжения многоквартирных домов - централизованная, локальная или индивидуальная, а некоторые котельные будут переведены на когенерацию. Благодаря этому только в 2024 году можно будет сэкономить 600 тысяч гигакалорий тепловой энергии и 2,5 миллиарда киловатт электроэнергии.
За последние годы от международных финансовых организаций привлечено 2,5 миллиарда долларов в рамках 25 проектов в сфере питьевого водоснабжения. Только в прошлом году из всех источников на это было направлено 8 триллионов сумов. В этом году планируется обеспечить централизованно питьевой водой еще 1,5 миллиона человек.
Ответственным лицам поручено обновить и внедрить на всех объектах водоснабжения единых стандартов качества питьевой воды, модернизировать насосы, снизить себестоимость поставок.
Также было отмечено, что в качестве эксперимента к водоснабжению 5 городов - Кагана, Ширина, Янгиера, Бекабада и Янгиюля будут привлечены частные партнеры.
Затронуты также вопросы ремонта многоэтажных домов и сдачи их подвалов в аренду. Теперь соответствующие данные будут цифровизированы и выложены в открытый доступ для жителей и предпринимателей в системе "Менинг уйим".
Определены меры по погашению кредитов и снижению задолженности управляющих компаний и товариществ.
В целом указано, что пришло время ввести единый биллинговый счет для платежей за электроэнергию, газ, воду, тепло, отходы и налоговые платежи.
Касательно транспортной сферы особое внимание уделено увеличению охвата общественным транспортом. Даны указания о закупке новых автобусов, переводе пассажирских перевозок в городах на финансирование по брутто-контрактной системе.
Указано на высокую долю теневой экономики в дорожном строительстве и слабую деятельность ответственной за этот вопрос Транспортной инспекции. Ответственным лицам поручено привести более 40 стандартов и норм в дорожном строительстве в соответствие с требованиями Международной федерации инженеров-консультантов.
Подчеркнута важность увеличения железнодорожных перевозок на международных маршрутах и наращивания производства грузовых и пассажирских вагонов. Принято решение о передаче в управление частному сектору железнодорожных вокзалов «Коканд», «Самарканд» и «Ташкент», аэропортов «Андижан» и «Ургенч». Также будут отремонтированы аэродромы Шахрисабз, Сариосиё и Коканд с организацией в них внутреннего гражданского авиасообщения.
Также даны поручения по поиску решения проблемы автомобильных пробок и модернизации дренажной системы в городе Ташкенте.
Здоровая экология сегодня является одной из самых актуальных проблем.
С 2020 года в нашей стране было запущено 22 тысячи новых промышленных предприятий. В целом сегодня в атмосферу промышленными предприятиями и транспортом более 2 миллионов тонн загрязняющих веществ. Во многих случаях строительные объекты и проекты реализуются без экологической экспертизы.
В связи с этим определено, что с 1 апреля будет введен рейтинг загрязненности воздуха, воды и окружающей среды в разрезе регионов.
Поставлена задача начать установку автоматических станций мониторинга атмосферного воздуха в городах Ташкенте и Нукусе, областных центрах и 20 индустриальных районах.
На крупных производствах и всех цементных заводах будет установлено современное и заменено старое газоочистное и пылеулавливающее оборудование. Предприятия стройматериалов, энергетики и металлургии создадут вокруг себя «зеленый пояс» площадью 5 гектаров, всего будет посажено 10 миллионов деревьев.
В течение следующих пяти лет в городе Ташкенте и соседних с ним районах Ташкентской области будут созданы 3 тысячи гектаров «зеленых поясов» и 200 гектаров парков.
В городе Ташкенте будут установлены табло и мониторы, регулярно объявляющие показатель качества воздуха. Также на улицах столицы постепенно будет ограничено движение большегрузных автомобилей и легковых автомобилей старше 10 лет. С 1 января 2025 года будет решен вопрос об отказе от бензина марки «АИ-80».
Определены меры по переводу общественного транспорта города Ташкента на электричество и газ, увеличению вагонного парка метрополитена. В целях поддержки «зеленой энергетики», предотвращения экологических проблем и снижения вредных последствий будет внедрена система стимулирования населения к переходу на электромобили.
В завершение совещания заместители Премьер-министра, министры и хокимы доложили о планах работы на текущий год.