Metallurgiya sohasidagi rejalar haqida axborot berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 1 fevral kuni metallurgiya korxonalarini rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
Navoiy kon-metallurgiya kombinati, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati, O‘zbekiston metallurgiya kombinati hamda “Navoiyuran” davlat korxonasi mamlakatimiz iqtisodiyotida katta o‘rin tutadi. So‘nggi yillarda bu to‘rtta korxonaga 7 milliard 400 million dollar investitsiya kiritildi. Buning natijasida oltin ishlab chiqarish hajmi 23 foiz, mis 41 foiz, kumush 60 foizga oshdi. Navoiy kombinatida yangi konlar o‘zlashtirilib, 3 ta zavod ishga tushirildi. O‘zmetkombinat va Navoiyuranda ham ishlab chiqarish ko‘paydi.
Umuman, o‘tgan 6 yilda ushbu korxonalarning jami sanoatdagi ulushi 10 foizdan 17 foizga, byudjet tushumlarida esa 11 foizdan 25 foizga oshgan.
Ma’lumki, 2030 yilgacha mamlakatimiz iqtisodiyoti hajmini 2 barobar oshirish maqsad qilingan. Shu bilan birga, jahonda kuchayib borayotgan raqobat yangi vazifalar qo‘ymoqda. Bu sharoitda mazkur to‘rtta yirik kompaniya samaradorligini oshirish dolzarb ahamiyatga ega.
Taqdimotda mutasaddilar ishlab chiqarishni yanada ko‘paytirish va investitsiyalar jalb etish bo‘yicha rejalarini bayon qildi.
Davlatimiz rahbari xorijiy ekspertlarni jalb etib, kombinatlarni raqamli transformatsiya qilish, bunda “yashil” texnologiyalarga alohida e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi. Investitsiyalarni o‘zlashtirish va yangi loyihalarni jadallashtirish bo‘yicha aniq ko‘rsatmalar berildi.
Ishlab chiqarishda operatsion xarajatlar va energiya sarfini maqbullashtirib, tannarxni qisqartirish vazifalari qo‘yildi. Shuningdek, kombinatlarda mehnat unumdorligini oshirish, rahbar va mutaxassislar faoliyatiga samaradorlik ko‘rsatkichlarini (KPI) joriy qilish muhimligi qayd etildi.

Plans presented in the metallurgical industry
On February 1, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with a presentation on measures to develop metallurgical enterprises.
The Navoi Mining and Metallurgical Company, the Almalyk Mining and Metallurgical Company, the Uzbek Metallurgical Company, and the state enterprise Navoiuran are essential to the country’s economy. In recent years, $7 billion 400 million has been invested in these four enterprises. As a result, gold production increased by 23 percent, copper by 41 percent, and silver by 60 percent. At the Navoi plant, 4 new fields have been developed, and 3 plants have been put into operation. Production also increased at Uzmetkombinat and Navoiuran.
In general, over the past 6 years, the share of these enterprises in the total industry has increased from 10 to 17 percent, and in budget revenues, it has risen from 11 to 25 percent.
As is known, Uzbekistan has set itself the goal of doubling its economy by 2030. At the same time, growing competition in the world poses new challenges. In this regard, the issue of increasing the efficiency of these large companies is becoming increasingly important.
At the presentation, the responsible persons outlined plans to increase production and attract investment into the industry.
The Head of state noted the need to transform plants with the involvement of foreign experts, paying particular attention to the introduction of digital solutions and green technologies. Specific instructions were given for attracting investments and the acceleration of new projects.
Tasks have been set to optimize operating costs and energy consumption and reduce costs. The importance of increasing labor productivity at plants and introducing performance indicators (KPIs) into the activities of managers and specialists was noted.