Belarus Prezidenti rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonga keldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko 7 fevral kuni rasmiy tashrif bilan mamlakatimizga keldi.
Toshkent xalqaro aeroportida oliy martabali mehmonni O‘zbekiston Bosh vaziri Abdulla Aripov va boshqa rasmiylar kutib oldi.
Avval xabar berilganidek, tashrif dasturiga muvofiq oliy darajadagi muzokaralar o‘tkaziladi. Muzokaralarda ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirishning amaliy jihatlari ko‘rib chiqiladi.
O‘zaro tovar ayirboshlashni oshirish, qishloq xo‘jaligi, yengil va oziq-ovqat sanoati, farmatsevtika, kommunikatsiyalar va boshqa tarmoqlarda kooperatsiya aloqalarini rivojlantirish masalalari diqqat markazida bo‘ladi. Professional ta’lim, sog‘liqni saqlash, madaniyat, sport va turizm sohalarida sheriklikni rivojlantirish dasturlari ham muhokama qilinadi.
Muzokaralar yakunida ikki tomonlama hujjatlar to‘plamini qabul qilish ko‘zda tutilgan.
Eslatib o‘tamiz, Aleksandr Lukashenko 2022 yil 15 sentyabrda amaliy tashrif bilan mamlakatimizga kelgan edi.

Президент Республики Беларусь прибыл в Узбекистан с официальным визитом
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко 7 февраля прибыл в нашу страну с официальным визитом.
В Ташкентском международном аэропорту высокого гостя встретили Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов и другие официальные лица.
Как сообщалось, в соответствии с программой пребывания пройдут переговоры на высшем уровне. Будут рассмотрены практические аспекты дальнейшего расширения узбекско-белорусского многопланового сотрудничества.
В фокусе внимания будут вопросы увеличения взаимного товарооборота, развития кооперационных связей в таких отраслях, как сельское хозяйство, легкая и пищевая промышленность, фармацевтика, коммуникации, и других. Будут также обсуждены программы развития партнерства в области профессионального образования, здравоохранения, культуры, спорта и туризма.