O‘zbekiston Prezidenti Ozarbayjon yetakchisini Prezident saylovi muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan tabrikladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7 fevral kuni Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev bilan telefon orqali muloqotda ushbu mamlakat Prezidentligiga navbatdan tashqari saylov muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan samimiy tabrikladi.
Saylovchilar ishtiroki va faolligi yuqori darajada bo‘lganini qayd etib, davlatimiz rahbari qardosh ozarbayjon xalqi davlat kelajagi, kuchli va gullab-yashnagan Ozarbayjon uchun ovoz berib, to‘g‘ri qaror qabul qilganiga ishonch bildirdi.
Suhbatda O‘zbekiston-Ozarbayjon strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi. Oliy darajada erishilgan kelishuvlarni to‘liq amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik ijobiy sur’atda rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra tovar ayirboshlash 30 foizga oshdi. Qo‘shma Investitsiya kompaniyasi o‘z ishini boshladi, avtomobilsozlik, elektrotexnika, to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi, turizm va boshqa tarmoqlardagi kooperatsiya loyihalari faol amalga oshirilmoqda.
Xalqaro tuzilmalar, shu jumladan Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi hamkorlik masalalari yuzasidan fikr almashildi. Bo‘lajak tadbirlar rejasi ko‘rib chiqildi.

Президент Узбекистана поздравил лидера Азербайджана с успешным проведением президентских выборов
7 февраля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в ходе телефонного разговора сердечно поздравил Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с успешным проведением внеочередных выборов Президента страны.
Особо отметив высокую явку и активность избирателей, глава нашего государства выразил уверенность, что братский азербайджанский народ сделал правильный выбор, отдав свой голос за будущее государства, за сильный и процветающий Азербайджан.
В ходе беседы были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-азербайджанских отношений стратегического партнерства. Особое внимание уделено полномасштабной реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
С удовлетворением отмечена положительная динамика развития торгово-экономического сотрудничества. Товарооборот по итогам прошлого года вырос на 30 процентов. Начала работу совместная Инвестиционная компания, в активной фазе реализации находятся проекты кооперации в автомобилестроении, электротехнической, текстильной, аграрной, туристической и других отраслях.
Состоялся обмен мнениями по вопросам взаимодействия в рамках международных структур, в том числе Организации тюркских государств. Был рассмотрен график предстоящих мероприятий.