Qayd etilganidek, xitoylik investorlar bilan hamkorlikda jami 1,7 milliard dollarlik 26 ta loyiha ustida ish borilmoqda. Ular enegretika, elektrotexnika, mashinasozlik, to‘qimachilik, qurilish materiallari, farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi, ta’lim va infratuzilma kabi muhim sohalarda.
Masalan, mini gidro elektr stansiyalar, uy-joy va ko‘ngilochar maskanlar qurish, elektrobuslar va ular uchun akkumulyatorlar, keramogranit va beton panellar, dori vositalari ishlab chiqarish, gilos va rezavor mevalar yetishtirish kabi loyihalar ko‘plab ish o‘rinlari, iqtisodiy samaradorligi bilan xalqimizga katta manfaat keltiradi.
Davlatimiz rahbari xitoylik investorlar bilan suhbatlashdi. Ular O‘zbekiston bilan Xitoy o‘rtasidagi strategik sheriklik yuksak darajaga chiqqani, mamlakatimizdagi ulkan imkoniyatlar ishbilarmonlarga ishonch berayotganini ta’kidlashdi.

New projects worth $1.7 billion have been developed in Andijan
The President got acquainted with the presentation of significant projects planned to be implemented in Andijan region.
In cooperation with Chinese investors, work is underway on 26 projects worth $1.7 billion. They cover essential sectors such as energy, electrical engineering, mechanical engineering, textiles, building materials, pharmaceuticals, agriculture, education and infrastructure.
The construction of mini-hydroelectric power stations, housing and recreational facilities, the production of electric buses and batteries for them, porcelain stoneware and concrete panels, medicines, the cultivation of cherries, berries, and other projects will have a tremendous economic effect and create many jobs.
The Head of state talked with Chinese investors. They emphasized the achievement of a high level of strategic partnership between Uzbekistan and China and also confirmed the high interest of entrepreneurs in working in Uzbekistan due to the vast opportunities for doing business.