Qayd etilganidek, xitoylik investorlar bilan hamkorlikda jami 1,7 milliard dollarlik 26 ta loyiha ustida ish borilmoqda. Ular enegretika, elektrotexnika, mashinasozlik, to‘qimachilik, qurilish materiallari, farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi, ta’lim va infratuzilma kabi muhim sohalarda.
Masalan, mini gidro elektr stansiyalar, uy-joy va ko‘ngilochar maskanlar qurish, elektrobuslar va ular uchun akkumulyatorlar, keramogranit va beton panellar, dori vositalari ishlab chiqarish, gilos va rezavor mevalar yetishtirish kabi loyihalar ko‘plab ish o‘rinlari, iqtisodiy samaradorligi bilan xalqimizga katta manfaat keltiradi.
Davlatimiz rahbari xitoylik investorlar bilan suhbatlashdi. Ular O‘zbekiston bilan Xitoy o‘rtasidagi strategik sheriklik yuksak darajaga chiqqani, mamlakatimizdagi ulkan imkoniyatlar ishbilarmonlarga ishonch berayotganini ta’kidlashdi.

В Андижане сформированы новые проекты на сумму 1,7 миллиарда долларов
Президент ознакомился с презентацией крупных проектов, которые планируется реализовать в Андижанской области.
Отмечено, что в сотрудничестве с китайскими инвесторами ведется работа над 26 проектами на общую сумму 1,7 миллиарда долларов. Они охватывают такие важные секторы, как энергетика, электротехника, машиностроение, текстильное производство, строительные материалы, фармацевтика, сельское хозяйство, образование и инфраструктура.
Речь идет о строительстве мини-гидроэлектростанций, жилья и мест отдыха, производстве электробусов и аккумуляторов к ним, керамогранита и бетонных панелей, лекарственных средств, выращивании черешни, ягод и других проектах, которые окажут большой экономический эффект и создадут множество рабочих мест.
Глава нашего государства побеседовал с китайскими инвесторами. Они подчеркнули достигнутый высокий уровень стратегического партнерства между Узбекистаном и Китаем, а также подтвердили высокий интерес предпринимателей к работе в нашей стране благодаря широким возможностям для ведения бизнеса.