O‘zbekiston va Rossiya yetakchilari oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish masalalarini muhokama qildilar
21 fevral kuni Qozon shahriga amaliy tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Rossiya Prezidentini sportning an’anaviy va virtual turlarini o‘zida mujassam etgan “Kelajak o‘yinlari” birinchi xalqaro musobaqasi o‘tkazilayotgani bilan samimiy qutladi.
Ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb jihatlari, jumladan, o‘tgan yil 5-7 oktyabr kunlari Moskva shahrida oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Yetakchilar O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari izchil mustahkamlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
2023 yilda bo‘lib o‘tgan Hukumatlararo komissiya yig‘ilishlari, hududlar, ta’lim, tibbiyot forumlari, qator boshqa ishbilarmonlik va madaniyat tadbirlarining samarali natijalari yuksak baholandi.
Tovar ayirboshlashning ijobiy sur’ati saqlanib qolmoqda. Sanoat, energetika, transport, kimyo, farmatsevtika va boshqa tarmoqlardagi loyihalar faol bosqichga kirgan.
Hududlar o‘rtasidagi kooperatsiya aloqalarini rag‘batlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Toshkent va Jizzax viloyatlarida industrial texnoparklar muvaffaqiyatli ishlamoqda. Buxoro va Navoiy viloyatlarida yangi “Alabuga” va “Master” innovatsiya parklari barpo etilmoqda.
Davlat rahbarlari transport yo‘laklarini birgalikda rivojlantirish, temir yo‘l transporti sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar.
Mintaqaviy kun tartibi yuzasidan ham fikr almashildi, bo‘lajak xalqaro tadbirlar rejasi ko‘rib chiqildi.

Uzbekistan and Russian leaders discuss the practical implementation of high-level agreements
On February 21, as part of the working visit to Kazan city, a meeting was held between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
The President of Uzbekistan sincerely congratulated the President of Russia on hosting the First International Games of the Future, combining traditional and e-sports.
Current issues on the bilateral agenda were discussed, including the practical implementation of agreements reached at the highest level in Moscow on October 5-7 last year.
The two countries’ leaders noted with satisfaction the consistent strengthening of comprehensive strategic partnership and alliance between Uzbekistan and Russia.
The fruitful results of the meetings of the intergovernmental commission, interregional, educational, and medical forums, and several other business and cultural events held in 2023 were highly appreciated.
Positive dynamics in trade turnover continue. Projects in industry, energy, transport, chemistry, pharmaceuticals, and other sectors are in the active phase of implementation.
Particular attention was paid to stimulating cooperative ties between regions.
Industrial technology parks “Khimgrad” operate successfully in Tashkent and Jizzakh regions. New innovative parks “Alabuga” and “Master” are being created in Bukhara and Navoi regions.
The heads of state discussed the joint development of effective transport corridors and deepening cooperation in railway transport.
Views were exchanged on the regional agenda, and the schedule of the upcoming international events was reviewed.