Xorazmdagi imkoniyatlar va ularni ishga solish bo‘yicha vazifalar muhokama qilindi
1-mart kuni Urganch shahrida Xorazm viloyatini iqtisodiy-ijtimoiy rivojlantirish bo‘yicha galdagi vazifalar muhokamasi yuzasidan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev so‘zining avvalida yurtimizda inson qadrini ulug‘lash, aholiga munosib sharoitlar yaratish, bandlikni ta’minlash uchun barcha kuch va imkoniyatlar safarbar etilayotganini ta’kidladi.
Xususan, oxirgi 7-yilda Xorazmda 600 mingta ish o‘rni yaratilgan. Bugun viloyat yalpi mahsuloti hajmi 37 trillion so‘mga, aholi jon boshiga 19 million so‘mga yetgan.
Shu bilan birga, tobora o‘zgarib borayotgan zamon, odamlarning talab va istaklari yangi-yangi vazifalar qo‘ymoqda. Yig‘ilishda shu boradagi chora-tadbirlar, viloyatdagi zaxiralarni ishga solish bo‘yicha yangi imkoniyatlar belgilab olindi.
Xorazmda kichik va o‘rta biznesni yanada qo‘llab-quvvatlash uchun imtiyozli shartlarda 100 million dollar ajratilishi ma’lum qilindi. Buning hisobidan 5 ming 500 tadbirkorga ko‘mak berib, 50 ming doimiy ish o‘rni tashkil etish mumkinligi aytildi.
Iqtisodiyotdagi asosiy vazifalardan biri – viloyatda sanoatni rivojlantirish. Buning uchun eng zarur omillar davlat tomonidan hal etib berilmoqda.
Kecha Amudaryo ustida kuniga 12 mingta avtomobil, 24 ta poyezdni o‘tkazish quvvatiga ega ulkan ko‘prik ochildi. Bu transport aloqalarini yaxshilab, yuk tashish xarajatlarini kamaytirib, biznes va xizmatlar rivojiga qo‘shimcha turtki beradi.
Sanoat uchun barqaror energiya manbalari ham zarur. Shu maqsadda Tuproqqal’a tumanida Fransiyaning “Voltalia” kompaniyasi bilan hamkorlikda 100 megavattli quyosh elektr stansiyasi qurilishi boshlandi. U yil yakunigacha ishga tushadi.
Shuningdek, Xorazmda qiymati 10 milliard dollarlik yirik gaz-kimyo majmuasini barpo qilish bo‘yicha ilg‘or xorijiy kompaniyalar bilan muzokara olib borilmoqda. Bu loyiha ishga tushsa, 3 mingta ish o‘rni yaratiladi, yiliga 2,5 million tonna yuqori qo‘shilgan qiymatli polimerlar ishlab chiqariladi.
Sanoat loyihalarini qo‘llab-quvvatlash va jadallashtirish choralari belgilandi. Qayd etilganidek, Xorazmga Sanoatni rivojlantirish jamg‘armasidan 100 million dollar yo‘naltiriladi.
Biznesni rivojlantirish banki tomonidan kichik va o‘rta sanoat loyihalariga 1,5 milliard so‘mgacha 18 foizdan 7-yil muddatga kreditlar beriladi.
Bundan tashqari, 1-apreldan boshlab, import uskunalar, ehtiyot qism va xomashyo 5-yilga bojxona to‘lovidan ozod qilinadi, qo‘shilgan qiymat solig‘ini 180 kunga kechiktirib to‘lashga ruxsat beriladi. Mahalliylashtirish loyihalariga olingan kredit foizining 10 foiz bandi qoplab beriladi.
Davlat mulki va yer uchastkalarini xususiylashtirishda 5-yil ichida bo‘lib-bo‘lib to‘lash imkoniyati yaratiladi. Iqtisodiy va sanoat zonalarida olgan majburiyatini bajargan tadbirkorlar yer va binoni xususiylashtirishi mumkin bo‘ladi. Eksportchilarga boshqa viloyatdan xomashyo yetkazib berish uchun yo‘l xarajatlarining 50 foizi qoplab beriladi.
2020-yilda uchta bank ishtirokida tuzilgan investitsiya kompaniyasi transformatsiya qilinib, unga tadbirkorlarga 30 foizgacha ulushdor bo‘lib kirish vakolati beriladi.
Hazorasp erkin iqtisodiy zonasidan samarali foydalanib, sanoat loyihalarini joylashatirish, Urganch tumanida Texnopark tashkil qilish vazifasi qo‘yildi.
Damas va Labo avtomobillari hamda ularning ehtiyot qismlarini ishlab chiqarish hajmini oshirish, ip-kalavani qayta ishlash darajasini 60 foizga yetkazish, farmatsevtika mahsulotlarini ko‘paytirish imkoniyatlari ko‘rsatib o‘tildi.
Umuman, yil yakunigacha viloyatga 1,5 milliard dollar sarmoya, shundan 1 milliard dollar xorijiy investitsiya olib kelib, 600 million dollar eksportni ta’minlash mumkinligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari mahallalarda tadbirkorlikni rivojlantirish masalasiga alohida to‘xtalib o‘tdi. Buning uchun 11,5 trillion so‘m kredit yo‘naltiriladi, har bir tuman va shaharni kompleks rivojlantirish dasturi tasdiqlanadi.
Xorazmda Xitoy tajribasi asosida “uy sanoati” rivojlantiriladi. Masalan, Bog‘ot, Yangiariq, Yangibozor, Qo‘shko‘pir hamda Urganch tumanlarida jun va pillani qayta ishlash, Hazorasp, Xiva, Tuproqqal’a va Xonqada gilam to‘qish ommalashgan.
Bu yo‘nalishlar qo‘llab-quvvatlanib, ipakchilik va gilamchilik kooperatsiyalari tashkil qilinadi. Xonadonlarda ixcham uskunalar o‘rnatish uchun 100 million so‘mgacha garovsiz kredit beriladi.
Oilaviy tadbirkorlik dasturi doirasida bu yil 5 mingta xonadonda intensiv usulda baliq boqish, 4 ming 400 ta xonadonga tikuvchilik, parranda, chorva, asalari va bog‘dorchilik bo‘yicha moliyaviy ko‘mak beriladi.
Xorazmning asosiy drayveridan biri turizm. Uni yanada rivojlantirish bo‘yicha 3-yillik dastur qabul qilinishi belgilandi.
Sayyohlarga bir yil davomida cheklovsiz Xorazmga kirish uchun “O‘zbekiston – mening ikkinchi uyim” viza tizimi joriy qilinadi. Urganch shahrida “Lazgi” va “Avesto” muzeyi tashkil qilinadi. Mehmonxona va dam olish maskanlari qurish, mavjud o‘rinlarni ko‘paytirish uchun imtiyozli kreditlar beriladi.
Bu orqali Xorazmga xorijiy turistlar oqimini 1 millionga, mahalliy sayyohlarni 4 millionga yetkazib, 20 ming ish o‘rni yaratish imkoniyati paydo bo‘ladi.
Xizmatlar sohasi rivojlanishi uchun transport infratuzilmasini yaxshilash zarur. Shu bois Urganch va mamlakatimizning boshqa shaharlariga aviachipta narxini arzon qilish uchun 30 milliard so‘m subsidiya beriladi. Aviaqatnovlar ko‘paytiriladi.
“Urganch-Xiva” trolleybus qatnovi oraliq vaqti qisqaradi, Urganchdan Xiva va Xonqaga elektrobus qatnovi qo‘yiladi.
Yig‘ilishda qishloq va suv xo‘jaligidagi vazifalar ham ko‘rsatib o‘tildi. Xitoy va boshqa davlatlardan sho‘r tuproqqa chidamli paxta navlarini olib kelib, yetishtirish zarurligi ta’kidlandi. Urganch shahrida ekin urug‘larini sertifikatlash laboratoriyasi, har bir tumanda 40 tadan kichik sovutgichli ombor tashkil qilish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Sholichilikda ham ilmiy yondashuvlarni joriy etish vaqti kelgan. Bu borada Filippindan olib kelingan sho‘rga chidamli navlarni Xorazm sharoitiga moslash, Janubiy Koreya bilan hamkorlikda sholi urug‘chiligi korxonasi tashkil etish zarurligi aytildi. Sholichilikda hosildorlikni 150 sentnerga chiqargan dehqonlarga mahsulotining yarmini eksport qilishga ruxsat berish taklifi bildirildi.
Chorvachilik, parrandachilik, baliqchilikni kengaytirishga ham yangi imkoniyatlar belgilandi.
Toshsoqa kanalini tiklash loyihasining 2-bosqichi, kanallarni betonlash ishlarining borishi ko‘rib chiqildi. 11 ming gektarda suv tejovchi texnologiya joriy qilish, 42 ming gektarni lazerli tekislash, nasos stansiyalarini texnologik yangilash topshiriqlari berildi.
Uy-joy va mahalla infratuzilmasini yaxshilash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Bu yil 119 ta ko‘p qavatli uy qurilib, 3,5 mingta oilaning yashash sharoiti yaxshilanadi. Hazorasp, Shovot va Urganch tumanida “Yangi O‘zbekiston” massivlari barpo etiladi.
Elektr tarmoqlari, podstansiya va transformatorlarni yangilash bo‘yicha uch yillik dastur ishlab chiqiladi. Viloyatdagi 233 kilometr yo‘l ta’mirlanadi. 322 ta mahallada ichki yo‘llar yaxshilanadi.
Xorazmdagi oliy ta’lim muassasalarida xorijiy dasturlar joriy qilinib, talabalarning xalqaro kvalifikatsiya olishi ta’minlanadi. Shifoxona va poliklinikalarda takrorlanadigan vazifalar maqbullashtiriladi. Eshitishda nuqsoni bor 500 nafar bola koxlear apparati, yana 2 ming nafari eshitish moslamasi bilan ta’minlanadi.
Umuman, yig‘ilishda belgilangan chora-tadbirlarga 1,1 milliard dollar va 10 trillion so‘m yo‘naltirilishi ta’kidlandi.

Обсуждены задачи по реализации незадействованных возможностей Хорезмской области
1 марта в городе Ургенче состоялось совещание по обсуждению дальнейших задач социально-экономического развития Хорезмской области.
Президент Шавкат Мирзиёев в начале своего выступления подчеркнул, что в нашей стране прилагаются все усилия для возвеличивания человеческого достоинства, создания достойных условий населению и обеспечения занятости.
В частности, за последние 7 лет в Хорезме было создано 600 тысяч рабочих мест. Сегодня объем валового продукта области достиг 37 триллионов сумов, а доход на душу населения — 19 миллионов сумов.
Помимо этого, меняющиеся требования времени, запросы и потребности людей ставят все новые задачи. Исходя из этого на совещании определены выявлены новые возможности и меры по задействованию имеющихся резервов области.
Для дальнейшей поддержки малого и среднего бизнеса в Хорезме будет выделено 100 миллионов долларов на льготных условиях. Это позволит помочь 5,5 тысячи предпринимателей и создать 50 тысяч постоянных рабочих мест.
Одной из основных задач в экономике является развитие промышленности. Для этого государством обеспечиваются необходимые условия.
Так, вчера был открыт большой мост через Амударью, способный пропускать 12 тысяч автомобилей и 24 поезда в сутки. Это улучшит транспортные связи, снизит стоимость перевозок, придав дополнительный стимул развитию бизнеса и услуг.
Для промышленности также необходимы стабильные источники энергии. С этой целью в Тупраккалинском районе в сотрудничестве с французской компанией "Voltalia" началось строительство солнечной электростанции мощностью 100 мегаватт, которая будет запущена к концу года.
Кроме того, ведутся переговоры с передовыми иностранными компаниями по строительству в Хорезме крупного газохимического комплекса стоимостью более 10 миллиардов долларов. Если проект будет реализован, будут созданы 3 тысячи рабочих мест и налажено производство 2,5 миллиона тонн востребованных полимерных продуктов в год.
Определены меры по поддержке и ускорению промышленных проектов. Как отмечалось, в Хорезм будет направлено 100 миллионов долларов из Фонда развития промышленности.
Банк развития бизнеса предоставит кредиты на сумму до 1,5 миллиарда сумов на срок до 7 лет под 18 процентов для малых и средних промышленных проектов.
Кроме того, с 1 апреля импортные оборудование, запасные части и сырье будут освобождены от таможенной пошлины на срок до 5 лет, будет разрешено отсрочить уплату НДС на 180 дней. Проценты по кредитам, взятым на проекты локализации, будут покрыты в размере до 10 процентных пунктов.
Создается возможность вносить оплату за объекты государственной собственности и земельные участки в течение 5 лет. Экспортерам будут компенсироваться 50 процентов транспортных расходов при доставке сырья из других областей.
Инвестиционная компания, созданная с участием трех банков в 2020 году, будет трансформирована, она сможет участвовать в проектах со своей долей до 30 процентов. Компания построит промышленные здания в комплексе "Аль-Хорезми" в городе Ургенче и передаст их предпринимателям.
Даны указания по эффективному использованию Хазораспской свободной экономической зоны, размещению промышленных проектов и созданию технопарка в Ургенчском районе.
Обозначены возможности по увеличению производства автомобилей Damas и Labo и их запчастей, увеличению степени переработки хлопка до 60 процентов, расширению производства фармацевтических товаров.
В целом к концу года планируется привлечь в область инвестиции на сумму 1,5 миллиарда долларов, из которых 1 миллиард долларов составят иностранные инвестиции, что позволит обеспечить экспорт на уровне 600 миллионов долларов. Глава государства особо остановился на вопросе развития предпринимательства в махаллях, для чего будет направлено 11,5 триллиона сумов кредитов, а также будут утверждены программы комплексного развития каждого района и города.
В Хорезме будет развиваться "домашняя промышленность" на основе китайского опыта, особенно в таких районах, как Багатский, Янгиарыкский, Янгибазарский, Кошкупырский и Ургенчский. Шелководство и ковроткачество получат дополнительную поддержку, а для установки компактного оборудования домохозяйства получат беззалоговый кредит до 100 миллионов сумов.
В рамках программы семейного предпринимательства в этом году планируется поддержать 5 тысяч домохозяйств, разводящим рыбу интенсивным методом и 4,4 тысячи домохозяйств, занимающихся швейным делом, птицеводством, животноводством, пчеловодством и садоводством.
Туризм определен как один из ключевых драйверов развития Хорезма, и для его дальнейшего развития будет принята трехлетняя программа.
Будет введена визовая система "Узбекистан – мой второй дом" для посещения туристами Хорезма без ограничений в течение всего года. В Ургенче будут созданы музеи "Лазги" и "Авесто", а также предоставлены льготные кредиты для строительства гостиниц и мест отдыха, что будет способствовать росту потока иностранных туристов до одного миллиона и местных туристов до четырех миллионов, создав при этом 20 тысяч рабочих мест.
Для развития сферы услуг необходимо улучшить транспортную инфраструктуру. Поэтому будут выделены субсидии в размере 30 миллиардов сумов для снижения стоимости авиабилетов в Ургенч и другие города страны с увеличением частоты авиарейсов. Троллейбусное сообщение между Ургенчем и Хивой будет интенсифицировано, а также будут запущены электробусы из Ургенча в Хиву и Хонку.
На совещании определены задачи в сельском и водном хозяйстве. Подчеркнута необходимость ввоза и выращивания сортов хлопчатника, устойчивых к засоленным почвам, из Китая и других стран. Поручено организовать в городе Ургенче лабораторию по сертификации семян и созданию в каждом районе по 40 малых холодильных складов.
Отмечалось, что пришло время внедрить научные подходы в рисоводстве. Указано на необходимость адаптации к условиям Хорезма филиппинских сортов риса, устойчивых к засолению. Будет создано предприятие по семеноводству риса в сотрудничестве с Южной Кореей. Предложено разрешить экспорт половины продукции фермерам, увеличившим урожайность риса до 150 центнеров с гектара.
Отмечены новые возможности для расширения животноводства, птицеводства и рыболовства.
Рассмотрена реализация второго этапа проекта по восстановлению канала Тошсока и ход работ по бетонированию каналов. Даны поручения по внедрению водосберегающих технологий на 11 тысячах гектаров, лазерному выравниванию 42 тысяч гектаров и технологическому обновлению насосных станций.
Особое внимание было уделено улучшению жилого фонда и инфраструктуры махаллей.
В этом году будет построено 119 многоэтажных домов, что улучшит жилищные условия 3,5 тысячи семей. В Хазораспском, Шаватском и Ургенчском районах будут созданы массивы "Новый Узбекистан".
Предусматривается разработка трехлетней программы по обновлению электросетей, подстанций и трансформаторов. Будет отремонтировано 233 километра дорог, улучшены внутренние дороги в 322 махаллях.
В высших учебных заведениях Хорезма будут внедрены зарубежные программы, что обеспечит студентам получение международной квалификации. В больницах и поликлиниках будут оптимизированы дублирующиеся процессы. 500 детей с нарушениями слуха будут обеспечены кохлеарными аппаратами, еще 2000 получат слуховые устройства.
В целом на мероприятия, определенные на совещании, будет направлено 1,1 миллиарда долларов и 10 триллионов сумов.