Toshkent viloyati tuman va shaharlaridagi “o‘sish nuqtalari” tahlil qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 6-mart kuni Toshkent viloyatining tuman va shaharlaridagi imkoniyatlarni to‘liq ishga solish chora-tadbirlari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Toshkent viloyatida 15 ta tuman va 7 ta shahar bor. Hudud qulay geografik makonda, voha va vodiy viloyatlarini poytaxtimiz bilan bog‘laydigan muhim transport yo‘lagida joylashgan.
Lekin viloyatning iqtisodiy rivoji mavjud salohiyatga umuman mos emas. Na savdo, na yer-suv, na transport-tranzit imkoniyatlaridan to‘la foydalanilayapti. Ba’zi ko‘rsatkichlar bunday qulayliklar bo‘lmagan ayrim chekka hududlardagidan ham past.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda ishga solinmayotgan imkoniyatlar, bu boradagi sustkashliklar ko‘rsatib o‘tildi.
Poytaxtimiz jadal rivojlanayotgani holda uning yonidagi viloyat hududlari bu sur’atdan ortda qolmoqda. Masalan, Toshkent, Zangiota, Qibray, Yuqori Chirchiq, O‘rta Chirchiq tumanlarida sanoat hajmi yondosh poytaxt tumanlariga nisbatan bir necha barobar kam. Qurilish sohasida ham shu ahvol.
Bir qator kichik tadbirkorlar faoliyatini to‘xtatgan. 29 ta yirik korxonada hamda Bekobod va Yangiyo‘l shaharlarida ishlab chiqarish kamaygan. Viloyatda ekin yerlari ko‘p bo‘la turib, Andijon bilan deyarli bir xil hajmda mahsulot yetishtirilgan.
Hududlarning bor salohiyati daromadga aylanmayapti. Sababi “o‘sish nuqtalari”ni topish va ishga solish bo‘yicha hokimlarda tashabbus yetishmayapti. Ayrim hokimlar hatto o‘z hududida “pastga tushmagan”, tadbirkorni qo‘llab-quvvatlash, ish o‘rinlarini ko‘paytirishga harakat qilmagan.
Yig‘ilishda viloyatdagi shahar va tumanlar mutasaddilari o‘z faoliyatida o‘zgarish qilmasa, lavozimiga loyiqligi ko‘rib chiqilishi to‘g‘risida ogohlantirildi.
Davlatimiz tomonidan ular uchun barcha imkoniyatlar yaratilgan. Lekin hamma tumanlarda ham rivojlanish bir xil emas. Xususan, Parkent, Yangiyo‘l, Chinoz va Oqqo‘rg‘on tumanlarida turizm, tranzit va iqtisodiy qulayliklar ko‘p bo‘lsa-da, taraqqiyotdan orqada. Shu bois, Prezident topshirig‘iga muvofiq, ulardagi haqiqiy holat, imkoniyatlar va tadbirkorlarning takliflari o‘rganildi.
Yig‘ilishda shu boradagi tahlillar, mazkur tumanlarning “o‘sish nuqtalari” taqdimot qilindi.
Jumladan, Parkent tumanining xushmanzara joylariga olib boruvchi yo‘llarni ta’mirlash, mikroavtobuslar qatnovini tashkil etish, yo‘l bo‘yida savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchalari qurish uchun tadbirkorlarga yer ajratish taklif etilmoqda. Parkentsoy, Qizilsoy va Chovlisoyning muhofaza hududini aniq belgilash va qirg‘oqlarini mustahkamlash orqali bo‘shaydigan yerlardan samarali foydalanish ham mumkin.
Yangiyo‘l tumanida “loyiha qilaman, investitsiya olib kelaman”, degan tadbirkorlar juda ko‘p. Lekin loyihalar uchun yer topish muammo. Shu bois hozirda bo‘sh turgan inshootda oziq-ovqat va gigiyena mahsulotlariga ixtisoslashgan kichik sanoat zonasi tashkil etish ko‘zda tutilmoqda.
Chinoz tumanida savdo-ko‘ngilochar majmua va zamonaviy baliq bozori barpo etish, yo‘l bo‘yida savdo va xizmatlarni kengaytirish, xonadonlarda issiqxonalarni ko‘paytirish kabi imkoniyatlar hisob-kitob qilingan.
Oqqo‘rg‘onda sanoat rivojlanmagani sababli ko‘plab xotin-qizlar Toshkent shahri va boshqa tumanlarga qatnab, to‘qimachilik korxonalarida ishlamoqda. Shunday korxonalarni tumandagi bo‘sh binolar o‘rnida tashkil qilish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari tumanlar iqtisodiyotini sog‘lomlashtirish bo‘yicha choralarni ko‘rsatib o‘tdi. Mutasaddilarga viloyatning barcha hududlarini shunday tahlil qilib, qo‘shimcha “o‘sish nuqtalari”ni aniqlash, daromad manbalarini ko‘paytirish vazifasi qo‘yildi.
Bu borada bir qator rejalar ham bor. Xususan, Ohangaron tumanida O‘zbekiston – Vengriya sanoat zonasi tashkil etilib, 100 million dollarlik loyihalar joylashtiriladi. Angren erkin iqtisodiy zonasida maishiy texnika, metall prokat, meva-sabzavotni qayta ishlash bo‘yicha 400 million dollarlik, “Eltex industrial” texnoparkida 260 million dollarlik loyihalar amalga oshiriladi.
Yig‘ilishda to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar jalb qilib, iqtisodiy-ijtimoiy loyihalarni jadallashtirish masalalari ko‘rib chiqildi. Poytaxtdagi sanoat korxonalarini bosqichma-bosqich shahardan tashqariga ko‘chirish rejalashtirilgani, bu Toshkent viloyati uchun katta imkoniyat ekani ta’kidlandi.
O‘zini o‘zi band qilgan insonlarning kichik biznesga o‘tishi, faoliyatini to‘xtatgan tadbirkorlarning ishini yana tiklashiga ko‘maklashiladi. Tomorqalarda Chinoz tajribasi bo‘yicha ixcham issiqxonalar, kooperatsiya asosida mahsulotlarni saqlash va qayta ishlash majmualari tashkil etiladi.
Shuningdek, joriy yilda mahalliy va xorijiy turistlar sonini 5 millionga, turizmda eksportni kamida 300 million dollarga yetkazish choralari bo‘yicha fikr almashildi.
Xotin-qizlar va yoshlarni kasbga o‘qitish hamda bandligini ta’minlash masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi.

Growth points of districts and cities of Tashkent region analyzed
On March 6, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on fully utilizing the capabilities of districts and cities in Tashkent region.
The Tashkent region has 15 districts and 7 cities. Its convenient geographical location makes it a vital transport corridor connecting the capital with the oasis and valley areas.
However, the region’s economic development does not correspond to its potential. Trade, land and water, transport, and transit opportunities are not fully utilized. According to specific indicators, the region lags behind even remote areas.
At the meeting, unused reserves and the passivity of district leaders were listed.
With the capital’s dynamic development, the adjacent regional areas lag behind the pace. For example, in Tashkent, Zangiata, Qibray, Yuqorichirchiq, and Urtachirchiq districts, the volume of industrial production is several times less than in the adjacent districts of the capital. The picture is the same in the construction industry.
The potential of the districts does not turn into economic benefits, since hokims do not have enough initiative to identify and use growth points.
At the meeting, the persons responsible for the cities and districts of the region were warned about the need for changes in activities. Otherwise, the issue of their suitability for their position will be considered.
It was noted that despite the conditions created by the state, district development is imbalanced. Parkent, Yangiyul, Chinaz, and Akkurgan districts, which have a good tourism and transit base and economic preferences, are especially lagging behind.
In this regard, on the instructions of the President, the actual state of affairs and the possibilities of the districts, as well as the entrepreneurs’ proposals, were studied.
Growth points were analyzed at the meeting.
In particular, in Parkent district it is proposed to repair roads leading to objects of tourist interest, organize the movement of minibuses, and allocate land to entrepreneurs to construct trade and service points along the roads. It is also possible to effectively use the lands being developed through the precise determination and strengthening of the banks of Parkentsay, Kyzylsay, and Chovlisay.
Many entrepreneurs in Yangiyul district want to implement projects and attract investment, but they have problems finding land. Therefore, a small industrial zone specializing in the production of food and hygiene products is planned for the empty building.
In the Chinaz district, there are opportunities for the construction of a shopping and entertainment complex and a modern fish market, the expansion of trade and services along the roads, and the increase in the number of greenhouses in private households.
Due to the lack of industrial capacity in Akkurgan district, many women come to Tashkent and the districts to work in textile enterprises. It is planned to organize such enterprises based on unused buildings in the district itself.
The Head of state identified measures to improve the districts’ economies. Responsible persons have been instructed to analyze other areas of the region, identify additional growth points, and increase income sources.
Several plans have been developed for this purpose. In particular, a Uzbekistan—Hungary Industrial Zone will be created in the Akhangaran district, where projects worth $100 million will be located. Projects worth $400 million will be implemented in the Angren Free Economic Zone for the production of household appliances, rolled metal, and fruit and vegetable processing, and projects worth $260 million will be implemented in the Eltech Industrial Technology Park.
At the meeting, issues of accelerating economic and social projects by attracting foreign direct investment were discussed. It was emphasized that a gradual transfer of industrial enterprises from the capital beyond its borders is planned, creating significant opportunities for Tashkent region.
Assistance will be provided to the self-employed in transitioning to small businesses and restoring the activities of entrepreneurs who have stopped working. Based on the experience of Chinaz, compact greenhouses and complexes for storing and processing products will be created through cooperation.
Measures to increase the flow of local and foreign tourists to 5 million and bring tourism exports to at least $300 million this year were also discussed.
Particular attention was paid to the issues of training women and youth in professions and ensuring their employment.