Toshkent viloyati tuman va shaharlaridagi “o‘sish nuqtalari” tahlil qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 6-mart kuni Toshkent viloyatining tuman va shaharlaridagi imkoniyatlarni to‘liq ishga solish chora-tadbirlari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Toshkent viloyatida 15 ta tuman va 7 ta shahar bor. Hudud qulay geografik makonda, voha va vodiy viloyatlarini poytaxtimiz bilan bog‘laydigan muhim transport yo‘lagida joylashgan.
Lekin viloyatning iqtisodiy rivoji mavjud salohiyatga umuman mos emas. Na savdo, na yer-suv, na transport-tranzit imkoniyatlaridan to‘la foydalanilayapti. Ba’zi ko‘rsatkichlar bunday qulayliklar bo‘lmagan ayrim chekka hududlardagidan ham past.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda ishga solinmayotgan imkoniyatlar, bu boradagi sustkashliklar ko‘rsatib o‘tildi.
Poytaxtimiz jadal rivojlanayotgani holda uning yonidagi viloyat hududlari bu sur’atdan ortda qolmoqda. Masalan, Toshkent, Zangiota, Qibray, Yuqori Chirchiq, O‘rta Chirchiq tumanlarida sanoat hajmi yondosh poytaxt tumanlariga nisbatan bir necha barobar kam. Qurilish sohasida ham shu ahvol.
Bir qator kichik tadbirkorlar faoliyatini to‘xtatgan. 29 ta yirik korxonada hamda Bekobod va Yangiyo‘l shaharlarida ishlab chiqarish kamaygan. Viloyatda ekin yerlari ko‘p bo‘la turib, Andijon bilan deyarli bir xil hajmda mahsulot yetishtirilgan.
Hududlarning bor salohiyati daromadga aylanmayapti. Sababi “o‘sish nuqtalari”ni topish va ishga solish bo‘yicha hokimlarda tashabbus yetishmayapti. Ayrim hokimlar hatto o‘z hududida “pastga tushmagan”, tadbirkorni qo‘llab-quvvatlash, ish o‘rinlarini ko‘paytirishga harakat qilmagan.
Yig‘ilishda viloyatdagi shahar va tumanlar mutasaddilari o‘z faoliyatida o‘zgarish qilmasa, lavozimiga loyiqligi ko‘rib chiqilishi to‘g‘risida ogohlantirildi.
Davlatimiz tomonidan ular uchun barcha imkoniyatlar yaratilgan. Lekin hamma tumanlarda ham rivojlanish bir xil emas. Xususan, Parkent, Yangiyo‘l, Chinoz va Oqqo‘rg‘on tumanlarida turizm, tranzit va iqtisodiy qulayliklar ko‘p bo‘lsa-da, taraqqiyotdan orqada. Shu bois, Prezident topshirig‘iga muvofiq, ulardagi haqiqiy holat, imkoniyatlar va tadbirkorlarning takliflari o‘rganildi.
Yig‘ilishda shu boradagi tahlillar, mazkur tumanlarning “o‘sish nuqtalari” taqdimot qilindi.
Jumladan, Parkent tumanining xushmanzara joylariga olib boruvchi yo‘llarni ta’mirlash, mikroavtobuslar qatnovini tashkil etish, yo‘l bo‘yida savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchalari qurish uchun tadbirkorlarga yer ajratish taklif etilmoqda. Parkentsoy, Qizilsoy va Chovlisoyning muhofaza hududini aniq belgilash va qirg‘oqlarini mustahkamlash orqali bo‘shaydigan yerlardan samarali foydalanish ham mumkin.
Yangiyo‘l tumanida “loyiha qilaman, investitsiya olib kelaman”, degan tadbirkorlar juda ko‘p. Lekin loyihalar uchun yer topish muammo. Shu bois hozirda bo‘sh turgan inshootda oziq-ovqat va gigiyena mahsulotlariga ixtisoslashgan kichik sanoat zonasi tashkil etish ko‘zda tutilmoqda.
Chinoz tumanida savdo-ko‘ngilochar majmua va zamonaviy baliq bozori barpo etish, yo‘l bo‘yida savdo va xizmatlarni kengaytirish, xonadonlarda issiqxonalarni ko‘paytirish kabi imkoniyatlar hisob-kitob qilingan.
Oqqo‘rg‘onda sanoat rivojlanmagani sababli ko‘plab xotin-qizlar Toshkent shahri va boshqa tumanlarga qatnab, to‘qimachilik korxonalarida ishlamoqda. Shunday korxonalarni tumandagi bo‘sh binolar o‘rnida tashkil qilish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari tumanlar iqtisodiyotini sog‘lomlashtirish bo‘yicha choralarni ko‘rsatib o‘tdi. Mutasaddilarga viloyatning barcha hududlarini shunday tahlil qilib, qo‘shimcha “o‘sish nuqtalari”ni aniqlash, daromad manbalarini ko‘paytirish vazifasi qo‘yildi.
Bu borada bir qator rejalar ham bor. Xususan, Ohangaron tumanida O‘zbekiston – Vengriya sanoat zonasi tashkil etilib, 100 million dollarlik loyihalar joylashtiriladi. Angren erkin iqtisodiy zonasida maishiy texnika, metall prokat, meva-sabzavotni qayta ishlash bo‘yicha 400 million dollarlik, “Eltex industrial” texnoparkida 260 million dollarlik loyihalar amalga oshiriladi.
Yig‘ilishda to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar jalb qilib, iqtisodiy-ijtimoiy loyihalarni jadallashtirish masalalari ko‘rib chiqildi. Poytaxtdagi sanoat korxonalarini bosqichma-bosqich shahardan tashqariga ko‘chirish rejalashtirilgani, bu Toshkent viloyati uchun katta imkoniyat ekani ta’kidlandi.
O‘zini o‘zi band qilgan insonlarning kichik biznesga o‘tishi, faoliyatini to‘xtatgan tadbirkorlarning ishini yana tiklashiga ko‘maklashiladi. Tomorqalarda Chinoz tajribasi bo‘yicha ixcham issiqxonalar, kooperatsiya asosida mahsulotlarni saqlash va qayta ishlash majmualari tashkil etiladi.
Shuningdek, joriy yilda mahalliy va xorijiy turistlar sonini 5 millionga, turizmda eksportni kamida 300 million dollarga yetkazish choralari bo‘yicha fikr almashildi.
Xotin-qizlar va yoshlarni kasbga o‘qitish hamda bandligini ta’minlash masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi.

Проанализированы «точки роста» районов и городов Ташкентской области
Президент Шавкат Мирзиёев 6 марта провел совещание по вопросам полного задействования возможностей районов и городов Ташкентской области.
В Ташкентской области 15 районов и 7 городов. Регион имеет удобное географическое положение, являясь важным транспортным коридором, соединяющим столицу с областями оазиса и долины.
Однако экономическое развитие области совершенно не соответствует ее потенциалу. Не используются в полной мере ни торговые, ни земельные и водные, ни транспортно-транзитные возможности. По отдельным показателям область отстает даже от отдаленных регионов.
На совещании, прошедшем в критическом духе, перечислены неиспользуемые резервы и пассивность руководителей районов.
При динамичном развитии столицы прилегающие к ней областные районы отстают в темпе. Например, в Ташкентском, Зангиатинском, Кибрайском, Юкоричирчикском и Уртачирчикском районах объем промышленного производства в несколько раз меньше, чем в сопредельных районах столицы. Такая же картина и в строительной отрасли.
Потенциал районов не обращается в экономический эффект, так как у хокимов не хватает инициативы для определения и использования "точек роста".
На совещании ответственные лица городов и районов области предупреждены о необходимости изменений в деятельности, в противном случае будет рассмотрен вопрос их соответствия занимаемой должности.
Отмечалось, что несмотря на создаваемые государством условия, наблюдается дисбаланс в развитии районов. Особенно отстают Паркентский, Янгиюльский, Чиназский и Аккурганский районы, которые имеют хорошую туристическую, транзитную базу и экономические преференции.
В связи с этим по поручению Президента были изучены реальное положение дел и возможности районов, а также предложения предпринимателей.
На совещании проанализированы "точки роста".
В частности, в Паркентском районе предлагаются ремонт дорог, ведущих к объектам туристического интереса, организация движения микроавтобусов, выделение земли предпринимателям для строительства торговых и сервисных пунктов вдоль дорог. Возможно также эффективное использование земель, осваиваемых за счет точного определения и укрепления берегов Паркентсая, Кызылсая и Човлисая.
В Янгиюльском районе много предпринимателей, желающих реализовать проекты и привлечь инвестиции, но возникают проблемы с поиском земли. Поэтому планируется создание в пустующем здании малой промышленной зоны, специализирующейся на выпуске продуктов питания и гигиенических товаров.
В Чиназском районе имеются возможности для строительства торгово-развлекательного комплекса и современного рыбного рынка, расширения торговли и услуг вдоль дорог, увеличения количества теплиц в частных домохозяйствах.
Из-за недостатка промышленных мощностей в Аккурганском районе многие женщины приезжают в Ташкент и районы для работы на текстильных предприятиях. Планируется организовать такие предприятия на базе неиспользуемых зданий в самом районе.
Глава государства определил меры по оздоровлению экономики районов. Ответственным лицам поручено проанализировать и другие районы области, выявить дополнительные "точки роста" и увеличить источники доходов.
С этой целью разработан ряд планов. В частности, в Ахангаранском районе будет создана узбекско-венгерская промышленная зона, где будут размещены проекты на сумму 100 миллионов долларов. В Ангренской свободной экономической зоне будут реализованы проекты на 400 миллионов долларов по производству бытовой техники, металлопрокату, переработке фруктов и овощей, в технопарке "Элтех индустриал" – проекты на 260 миллионов долларов.
На совещании рассмотрены вопросы ускорения экономических и социальных проектов за счет привлечения прямых иностранных инвестиций. Подчеркнуто, что планируется постепенный перенос промышленных предприятий из столицы за ее пределы, что создаст большие возможности для Ташкентской области.
Будет оказана помощь самозанятым в переходе на малый бизнес, а также восстановлению деятельности прекративших работу предпринимателей. На основе опыта Чиназа будут созданы компактные теплицы и комплексы по хранению и переработке продукции на основе кооперации.
Также обсуждены меры по увеличению потока местных и иностранных туристов до 5 миллионов и доведению экспорта в туризме до не менее 300 миллионов долларов в текущем году.