O‘zbekiston va BAA yetakchilari ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligini ta’kidladilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11-mart kuni Birlashgan Arab Amirliklari Prezidenti Shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari Prezident Shayx Muhammad Ol Nahayonni tavallud kuni bilan dildan qutlab, unga mustahkam sog‘lik va baxt-saodat, faoliyatida katta muvaffaqiyatlar, do‘st Amirliklar xalqiga tinchlik-osoiyshtalik va ravnaq tiladi.
Ikki mamlakat yetakchilari butun musulmon olami uchun muqaddas bo‘lgan muborak Ramazon oyining boshlangani bilan ham bir-birini samimiy tabrikladilar.
O‘zbekiston bilan BAA o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik bugungi kunda yuksak darajaga chiqqani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
2023-yil yakuniga ko‘ra o‘zaro savdo hajmi 20 foizga oshdi. O‘zbekistonda Amirliklar sarmoyasi ishtirokida 300 dan ortiq korxona faoliyat yuritmoqda, qo‘shma loyihalar portfeli 4 milliard dollardan oshdi. Bundan tashqari, yuqori texnologiyalar, energetika, geologiya, qishloq xo‘jaligi, turizm, IT, infratuzilma, logistika va boshqa sohalarda istiqbolli loyihalar ishlab chiqilmoqda.
Tomonlar amaliy hamkorlikni barcha yo‘nalishlarda faollashtirishga tayyor ekanini tasdiqladilar. Bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvlarning kun tartibini puxta tayyorlash muhimligi ta’kidlandi.

Leaders of Uzbekistan and the UAE emphasize the importance of further enhancing multifaceted cooperation
On March 11, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the United Arab Emirates, Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan.
The President of Uzbekistan cordially congratulated President Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan on his birthday, sincerely wishing good health and prosperity, great success in his activities, peace and prosperity to the friendly people of the UAE.
The leaders of the two countries also exchanged warm congratulations on the beginning of the holy month of Ramadan for the entire Muslim world.
The current highest level of Uzbekistan – UAE multifaceted cooperation was noted with deep satisfaction.
In 2023, trade turnover increased by 20 percent. There are over 300 enterprises in Uzbekistan, and with the participation of UAE capital, the portfolio of joint projects exceeded $4 billion. In addition, promising projects are being developed in high technology, energy, geology, agriculture, tourism, IT, infrastructure, logistics, and others.
Mutual readiness to intensify practical interaction in all areas was confirmed. The importance of carefully preparing the agenda for upcoming high-level meetings was emphasized.