Tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash va eksportga jalb etish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-mart kuni tadbirkorlar faoliyatini kengaytirish va eksportga jalb etish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Bu haqda davlatimiz rahbari 2023-yil 18-dekabrda bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida aytgan edi. Shundan so‘ng, ekspertlar ishtirokida tadbirkorlarning takliflari asosida yangi yondashuvlar ishlab chiqildi.
Tahlillarga ko‘ra, o‘tgan yili eksportchi korxonalarga 665 milliard so‘mlik yordam ko‘rsatilib, 3 milliard 200 million dollarlik eksport ta’minlangan. Lekin ayrim tarmoq va hududlarda bu mablag‘lardan samarali foydalanilmagan. Elektr texnikasi, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika, zargarlik tarmoqlarida eksport o‘rtacha ko‘rsatkichlarga yetmagan. Uyushmalar tomonidan 2 ming 709 ta salohiyatli eksportchilar qamrab olinmagan, ularga haligacha biror yordam ko‘rsatilmagan.
Shu bois hududlarda ishlab chiqarish, sanoat zonalari va eksport masalalarini yaxlit tizimda birlashtirish maqsad qilinmoqda. 12 ta tarmoq va sanoat uyushmasini Savdo-sanoat palatasi tizimiga o‘tkazish taklif etilmoqda. Bu orqali loyiha tayyorlash va eksport tizimi davlatdan tadbirkorlar o‘zini o‘zi boshqaradigan tashkilotga o‘tadi. Natijada ularning talab va istaklarini eshitish, muammolarini hal qilish osonlashadi, tadbirkorlarning o‘zaro hamkorligi kuchayadi.
Rivojlangan mamlakatlar tajribasidan kelib chiqib, sohadagi agentlik va jamg‘armalar o‘rniga Savdoni rivojlantirish kompaniyasi tashkil etiladi. U chet eldan malakali dizayner, texnolog va marketologlarni jalb etib, milliy mahsulotlarni xalqaro talablarga moslashtirish, eksportchilarning yangi bozorlarga chiqishiga ko‘maklashish, milliy brendlarni xorijda targ‘ib qilish bilan shug‘ullanadi. Bu kompaniya tomonidan subsidiya, kompensatsiya va boshqa ko‘maklar tadbirkorlarning barqarorlik reytingi asosida ajratiladi.
Shuningdek, “O‘zbekekspertiza” aksiyadorlik jamiyatining boshqaruvi hamda Savdo-sanoat palatasi bilan aloqalari kuchaytiriladi. Barcha tumanda Tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash loyiha ofislari ish boshlaydi.
Prezidentimiz iqtisodiy islohotlardan asosiy maqsad tadbirkorlikni rivojlantirish ekanini ta’kidlab, ularni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirdi.
Uyushmalarning vazifa va natijadorligini ko‘rib chiqish, rahbar va xodimlar malakasini oshirish muhimligi qayd etildi. Asosiy ishni hududlarda tashkil etib, yangi loyihalar ishlab chiqish, tadbirkorlarni eksportga jalb qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Mutasaddilar bu yil mahalliy sanoat eksporti hajmini 12 milliard dollarga yetkazish rejalari to‘g‘risida axborot berdi.

Рассмотрены предложения по поддержке предпринимателей и вовлечению их в экспортную деятельность
Президент Шавкат Мирзиёев 12 марта ознакомился с презентацией предложений по расширению деятельности предпринимателей и вовлечению их в экспорт.
О необходимости этого глава нашего государства говорил на состоявшемся 18 декабря 2023 года видеоселекторном совещании. После этого были разработаны новые подходы на основе предложений предпринимателей и при участии экспертов.
Анализ показал, что в прошлом году предприятиям-экспортерам была оказана помощь на сумму 665 миллиардов сумов, что позволило обеспечить экспорт на 3 миллиарда 200 миллионов долларов. Однако в некоторых отраслях и регионах эти средства не были использованы эффективно. В отраслях электротехники, сельского хозяйства, фармацевтики и ювелирного дела экспорт не достиг средних показателей. Отраслевые ассоциации не охватили поддержкой 2 709 потенциальных экспортеров.
В связи с этим вопросы производства в регионах, промышленных зон и экспорта планируется объединить в единую систему. Предлагается перевести 12 отраслевых и промышленных ассоциаций в систему Торгово-промышленной палаты. Посредством этого вопросы поддержки проектов и экспорта перейдут от государства к организации самоуправления предпринимателей. В результате облегчится принятие решений по требованиям и запросам предпринимателей, волнующим их проблемам, а взаимодействие между предпринимателями усилится.
Исходя из опыта развитых стран, вместо агентства и фондов, действующих в сфере, будет создана Компания по развитию торговли. Она будет привлекать из-за рубежа квалифицированных дизайнеров, технологов и маркетологов для обеспечения соответствия отечественной продукции международным требованиям, помогать экспортерам выходить на новые рынки и продвигать национальные бренды за рубежом. Субсидии, компенсации и другие виды поддержки будут предоставляться этой компанией на основе рейтинга устойчивости предпринимателей.
Будет усилено взаимодействие между Торгово-промышленной палатой и акционерным обществом “Узбекэкспертиза”. В каждом районе начнут работать проектные офисы по поддержке предпринимателей.
Президент отметил, что развитие бизнеса является одним из приоритетов экономических реформ и изложил свое видение задач в сфере поддержки предпринимателей.
Подчеркнута важность изучения актуальности функций и критериев результативности ассоциаций, повышения квалификации их руководителей и сотрудников. Указано на необходимость организации работы преимущественно в регионах, активного вовлечения предпринимателей к разработке новых проектов и экспорту.
Ответственные лица доложили о планах по увеличению объема экспорта местной промышленности до 12 миллиардов долларов в этом году.