Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-mart kuni joriy yilda uy-joylar hamda “Yangi O‘zbekiston” massivlari qurilishi bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Xalqimizga munosib turmush sharoiti yaratish maqsadida barcha hududlarda yangi uy-joylar barpo etilmoqda. Shu bilan birga, odamlarning xarid imkoniyatini kengaytirish uchun to‘rt yil oldin ipoteka tizimining bozor tamoyillariga asoslangan yangi tartibi joriy qilindi. Unga muvofiq, o‘tgan davrda barcha manbalardan 100 trillion so‘m mablag‘ yo‘naltirildi. Bularning hisobiga hududlarda 6 mingta ko‘p qavatli uy barpo etilib, 250 ming oila yangi boshpanali bo‘ldi. Daromadi yuqori bo‘lmagan 45 mingta oilaga boshlang‘ich badal va foiz to‘lovi uchun 2,4 trillion so‘mlik subsidiyalar berildi.
Jumladan, o‘tgan yili mamlakatimiz bo‘yicha 85 mingta yoki 2022-yilga nisbatan 1,5 barobar ko‘p xonadon qurildi. Aholiga 17 trillion so‘mlik ipoteka kreditlari ajratildi.
Aholi sonining o‘sishini inobatga olib, bunday ishlar izchil davom ettirilmoqda. Xususan, joriy yilgi dastur doirasida 100 mingta uy-joy qurish rejalashtirilgan.
Yig‘ilishda shu boradagi chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Avvalo yangi uylarning sotuv narxi va sifatiga e’tibor qaratilib, nomutanosibliklar ko‘rsatib o‘tildi. Mutasaddilarga qurilish tannarxini pasaytirish va uylar sifatini yaxshilash bo‘yicha topshiriqlar berildi. Shu maqsadda, taklifni ko‘paytirish uchun ko‘p qavatli uy-joylar qurilishiga qo‘shimcha yerlar auksionga chiqarilishi belgilandi.
Davlatimiz rahbari bu sohada aholi va quruvchilar uchun qator yangi imkoniyatlar berilishini ma’lum qildi.
Bu yil ipotekani moliyalashtirish uchun barcha manbalardan 22,5 trillion so‘m yo‘naltiriladi. Jumladan, ipoteka kreditlari uchun qariyb 10 trillion so‘m, daromadi yuqori bo‘lmagan 20 ming oilaga boshlang‘ich badal va foiz to‘lovini qoplash uchun 2,3 trillion so‘m beriladi.
Pudrat tashkilotlarining aylanma mablag‘ini ko‘paytirish uchun 500 milliard so‘m resurs yo‘naltiriladi. Bunda yillik 16 foiz stavkada 12 oylik imtiyozli davr bilan 18 oyga imtiyozli kreditlar ajratiladi.
Bu maqsadlarga banklar ham o‘z mablag‘larini kiritadi.
Qurilish ishlari hamda aholining uy-joy sotib olishi uchun ham qo‘shimcha yengilliklar yaratiladi. Xususan, endi 5 qavatli uylarni barpo etishga kamida “qoniqarli” va 9 qavatli uylarga “o‘rta qoniqarli” reytingiga ega bo‘lgan pudratchilar jalb qilinadi. Bu – qo‘shimcha 2 mingga yaqin pudratchiga yo‘l ochib beradi.
Turar joylar qurilishida “yashil” standart joriy qilinadi. U asosida bunyod etiladigan uy uchun pudratchilarga kreditlar bir foiz past, ya’ni yillik 15 foiz stavkada beriladi.
Pudratchilarga kreditlar bo‘yicha kafillik berish va foiz xarajatini qisman qoplashga Tadbirkorlik kompaniyasi tomonidan 200 milliard so‘m yo‘naltiriladi. Uy qurilishi uchun maxsus texnikalar importi bo‘yicha berilgan bojxona imtiyozi yana bir yilga uzaytiriladi.
Bundan buyon ipoteka kreditlari bo‘yicha garovga olinadigan uyni sug‘urtalash talabi bekor qilinadi.
Kambag‘allikdan chiqarish dasturiga kirgan va turar joyi nochor ahvoldagi oilalarga, “mahalla yettiligi” tavsiyasi asosida, o‘z hovlisida uy qurish va ta’mirlashga 120 million so‘mgacha ipoteka krediti ajratish yo‘lga qo‘yiladi. Bunda kreditning 15 foizi va dastlabki besh yilda foiz stavkasining 6 foizgacha bandi byudjetdan qoplab beriladi.
Aholiga bu borada ko‘maklashishda Ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi muhim o‘rin tutadi. O‘tgan uch yilda uning kredit portfeli 3 trillion so‘mdan oshdi. Ushbu kompaniya ustav kapitalini 100 million dollarga yetkazish, xorijiy mablag‘lar jalb etishni kengaytirish vazifasi belgilandi.
Yig‘ilishda “Yangi O‘zbekiston” massivlarini barpo etish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Bugungi kunda hududlarda 38 ta massiv qurilishi boshlangan. Joriy yilda yana 17 ta massiv bunyod etish ko‘zda tutilgan.
Lekin ayrim joylarda kechikish holatlari bor. Masalan, Surxondaryo, Andijon, Toshkent, Samarqand, Sirdaryo viloyatlarida qurilish ishlari ortda qolmoqda.
Shu bois har bir massiv kesimida manzilli ro‘yxatni tasdiqlab, bunyodkorlik ishlarini jadallashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Davlatimiz rahbari bunda asosiy talablar – sifat, muddat va tannarx ekanini ta’kidladi.
Ayrim noinsof quruvchilar xaridorlar ishonchini suiiste’mol qilayotgani qayd etilar ekan, ulushdorlik asosida uy-joy barpo etishda aholini himoya qilish tizimini kuchaytirish zarurligi ta’kidlandi. Shuningdek, yer auksionida qatnashadigan qurilish va pudrat tashkilotlarining moliyaviy salohiyatiga minimal talablar joriy qilinishi belgilandi.
Ba’zi hududlardagi eski uylar renovatsiya asosida yangilanib, odamlarga zamonaviy sharoitlar yaratilishi qayd etildi.
Bosh vazir o‘rinbosari va viloyat hokimlari qurilish ishlarini tashkil qilish rejalari yuzasidan axborot berdi.

Objectives in housing construction identified
President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on the construction of housing and “Yangi Uzbekiston” (New Uzbekistan) neighborhoods this year.
New housing is being built in all regions to create decent living conditions for people. At the same time, a new lending system based on market principles was introduced four years ago to expand the population’s access to mortgages. In accordance with it, 100 trillion UZS were allocated from all sources over the past period. Due to this, 6 thousand apartment buildings were built in the regions, and 250 thousand families received new housing. 45 thousand low-income families were provided subsidies amounting to 2.4 trillion UZS for down and interest payments.
In particular, 85 thousand housing units were built throughout the country last year, 1.5 times more than in 2022. Mortgage loans worth 17 trillion UZS were allocated to the population.
Considering the population growth, construction work continues dynamically. In particular, 100,000 housing units are planned to be built within the framework of the current year’s program.
Relevant measures were discussed at the meeting.
First, the cost and quality of new housing were considered, and imbalances were indicated. Responsible persons were instructed to reduce costs and improve housing construction quality. In this regard, it was determined that to increase the supply in the housing market, additional land plots for the construction of apartment buildings will be put up for auction.
The Head of state announced new opportunities for the population and builders.
This year, 22.5 trillion UZS will be allocated to finance mortgages from all sources. Almost 10 trillion UZS will be allocated for mortgage lending, and 2.3 trillion UZS will be allocated to cover the down payment and interest for 20,000 low-income families.
500 billion UZS will be allocated to replenish the working capital of contracting organizations by issuing preferential loans for up to 18 months with an annual rate of 16 percent and a grace period of 12 months.
Banks will also participate in this process with their funds.
Additional benefits will be created for construction work and the purchase of housing by the population. In particular, contractors with a “satisfactory” rating will now be allowed to construct five-story buildings and, in the case of nine-story buildings, with a “medium-satisfactory” rating. This will allow almost 2,000 contractors to participate in construction work.
A “green” standard will be introduced in housing construction. Eligible contractors will be provided with a loan at a rate 1 percentage point lower, that is, at 15 percent per annum.
The Entrepreneurship Development Company will allocate 200 billion UZS to provide contractors with loan guarantees and partial compensation for interest costs. The validity of customs benefits for importing special equipment for housing construction will be extended for another year.
The requirement to insure mortgage housing transferred as collateral will be abolished from now on.
Families included in the program to lift themselves out of poverty and living in unsuitable housing, based on the recommendation of the “Mahalla of Seven”, will be issued mortgage loans for the construction and repair of their housing in the amount of up to 120 million UZS. At the same time, the budget will cover 15 percentage points of the loan and up to 6 points of the annual interest rate in the first five years.
The Mortgage Refinancing Company is essential in expanding the population’s mortgage access. Over the past three years, its loan portfolio has exceeded 3 trillion UZS. The company has been tasked with increasing its authorized capital to $100 million and expanding the attraction of foreign funds.
Issues of construction of the New Uzbekistan neighborhoods were also discussed at the meeting.
Today, construction of 38 such neighborhoods has begun in the regions, and 17 more are planned for this year.
However, some regions are experiencing delays. Construction lags behind in Surkhandarya, Andijan, Tashkent, Samarkand, and Syrdarya regions.
In this regard, instructions were given to approve the address list by area and speed up construction work. The Head of state emphasized that the main requirements should be quality, meeting deadlines, and cost.
It was noted that some unscrupulous developers abuse the trust of buyers. Therefore, the need to strengthen the system of population protection during the housing construction on a shared basis was emphasized. Minimum requirements for the financial stability of construction and contracting organizations participating in land auctions will be established.
It was noted that dilapidated housing in some regions will be renovated, and modern conditions will be created for their residents.
The Deputy Prime Minister and regional hokims reported on work plans for organizing construction work.