Prezident Shavkat Mirziyoyev yurtimizda og‘ir atletikani hamda mahallalarda futbol infratuzilmasini rivojlantirishga oid taqdimot bilan tanishdi.
Aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini shakllantirish, yoshlarning vaqtini mazmunli o‘tkazishda sport katta o‘rin egallaydi. “Besh tashabbus” olimpiadasi, respublika chempionatlari doirasida u keng ko‘lam kasb etmoqda. Shu bilan birga, olimpiya sport turlarini rivojlantirib, mahoratli sportchilarni tayyorlashga ham alohida e’tibor qaratilmoqda.
Xususan, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturida og‘ir atletika bo‘yicha barcha yosh toifasidagi sportchilar bilan individual ishlash tizimini yaratish hamda ularni professional darajada tayyorlash uchun Og‘ir atletika markazi tashkil etish vazifasi belgilangan.
Ushbu markaz Sport vazirligi huzurida Chirchiq shahrida tashkil etiladi. U ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasasi bo‘lib, 7-11-sinf bolalarga saboq beriladi. Ular ilg‘or usullar asosida terma jamoalarga asosiy nomzod sifatida tayyorlanadi. Markaz 2025/2026 o‘quv yilidan faoliyat boshlashi ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, Kasaba uyushmalari Federatsiyasi kengashining homiyligida Og‘ir atletika sport klubi tashkil etiladi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Namangan, Toshkent va Samarqand viloyatida hududiy maktablar ochiladi.
Umuman, bu yo‘nalishni rivojlantirish maqsadida uch yillik dastur ishlab chiqildi. Unda yoshlarning og‘ir atletikaga qiziqishini oshirish, hududlarda sportchilar uchun yetarli sharoitlar yaratish, seleksiya jarayonlarini raqamlashtirish, malakali xorijiy mutaxassislarni jalb etib, ilg‘or tajribalarni o‘zlashtirish kabi vazifalar qamrab olingan.
Og‘ir atletikani ommalashtirish maqsadida 3 bosqichli musobaqalar, Markaziy Osiyo va “Uzbekistan Open” ochiq chempionatlarini o‘tkazish rejalashtirilgan.
Yurtimizda eng ommaviy sport turi bu futbol. Shu bois mahallalarda futbol infratuzilmasini rivojlantirish va tarmog‘ini kengaytirish maqsad qilingan.
Buning uchun mahallalarda mavjud stadionlar va boshqa sport maydonchalaridan samarali foydalaniladi. Ular yo‘q joylarda davlat-xususiy sheriklik asosida shunday inshootlar barpo etiladi. Erkaklar va ayollarning turli yosh toifalari o‘rtasida mahalla terma jamoalari tuziladi. Iqtidorli yoshlar aniqlanib, professional futbol muassasalariga yo‘naltiriladi.
Bu borada mahalladagi yoshlar yetakchilariga O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasining hududiy bo‘linmalari va sport maktablari ko‘maklashadi.
Shuningdek, joriy yildan boshlab, Angliya maktablari futbol assotsiatsiyasi tajribasi asosida, 8-11-sinf o‘quvchilari orasidan maktab futbol yetakchisi tanlab olinadi. 12-15 yoshlilar o‘rtasida ikki bosqichli “Mahalla ligasi” hamda 16-30 yosh toifalari orasida uch bosqichli Davlat xavfsizlik xizmati kubogi musobaqalarini o‘tkazish yo‘lga qo‘yiladi.
Bular mahallalardan boshlab futbol infratuzilmasini rivojlantirish, iqtidorli yoshlarni tanlash va qo‘llab-quvvatlash, milliy terma jamoalar uchun sifatli zaxira shakllantirishga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari bu takliflarni ma’qullab, yoshlar o‘rtasida sport va do‘stlik muhitini mustahkamlash, musobaqalarni yuqori tashkiliy darajada o‘tkazish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Plans to popularize sports presented
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation on the development of weightlifting in the country and football infrastructure in mahallas.
Sports play a vital role in forming a healthy lifestyle among the population and providing meaningful time for young people. The Five Initiatives Olympics and national championships promote mass participation in sports. At the same time, special attention is paid to the development of Olympic sports and training qualified athletes.
In particular, the State Program for the Implementation of the Uzbekistan 2030 Strategy in the Year of Support for Youth and Business provides for the creation of a system of individual work with weightlifting athletes of all age categories and the organization of a Weightlifting Center for their professional training.
The Ministry of Sports in Chirchiq will organize the center, which will be a specialized education institution for grades 7-11. Juniors will be trained using advanced methods to be the main candidates for national teams. The center is planned to begin its activities in the 2025/2026 academic year.
In addition, a weightlifting sports club will be organized with the support of the Council of the Federation of Trade Unions. Regional schools will be opened in the Republic of Karakalpakstan and in Namangan, Tashkent, and Samarkand regions.
In general, a three-year program has been developed to progress this sport. It includes tasks to increase youth interest in weightlifting, create sufficient conditions for athletes in the regions, digitalize selection processes, attract qualified foreign specialists, and develop best practices.
Three-stage competitions, the Central Asian Championship, and the Uzbekistan Open Championship are planned to popularize weightlifting.
Football is the most popular sport in Uzbekistan. Therefore, plans have been developed to improve and expand football infrastructure in mahallas.
For this purpose, existing stadiums and other sports grounds will be effectively used in mahallas. Where they do not exist, such facilities will be built based on public-private partnerships. Men’s and women’s mahalla teams of different age groups will be created. Talented young players will be sent to professional football institutions.
Regional branches of the Uzbekistan Football Association and sports schools will help youth leaders in mahallas organize this work.
In addition, starting this year, based on the experience of the English School Football Association, a system for electing a school football leader among students in grades 8-11 will be introduced. A two-level “Mahalla League” will also be organized among teenagers 12-15 years old, and a three-stage Cup of the State Security Service will be among the age group of 16-30 years old.
These events will contribute to the development of football infrastructure, the selection and support of talented youth, and the formation of a high-quality reserve for national teams.
The Head of state approved these proposals and instructed strengthening the atmosphere of sports and friendship among young people and holding competitions at a high organizational level.