Yoshlar bog‘iga ilk ko‘chatlar ekildi
Davlatimiz rahbari poytaxtimizning Sergeli tumanida tashkil etilayotgan Yoshlar bog‘iga ko‘chat o‘tqazdi.
Ma’lumki, Prezident tashabbusi bilan 2021-yildan buyon “Yashil makon” umummilliy loyihasi amalga oshirilmoqda. Jumladan, ekologik vaziyatni yaxshilash maqsadida Toshkentning “yashil belbog‘i” tashkil etilmoqda. Yoshlar bog‘i shu halqaning muhim bo‘g‘ini bo‘ladi.
Davlatimiz rahbariga bog‘ loyihasi haqida axborot berildi. Uning maydoni 75 gektardan ziyod bo‘lib, hududi jihatidan poytaxtimizda “Yangi O‘zbekiston” bog‘idan keyin ikkinchi o‘rinni egallaydi.
Bog‘ yettita katta hududga bo‘linadi. Markaziy xiyobonda turli maydonlar, ming o‘rinli ochiq amfiteatr, milliy va xalqaro gastronomik zonalar barpo etiladi.
Ochiq havoda ovqatlanish va qiziqarli mashg‘ulotlar uchun alohida joylar bo‘ladi. Musiqiy favvoralar, ochiq osmon ostidagi kinoteatr, san’at ko‘rgazmalari va lazer-shou imkoniyatlari yaratiladi. Bolalar uchun sport va o‘yin maydonlari, mashhur ertaklardagi qishloqlar, ustaxona, kutubxona tashkil etiladi. Sun’iy ko‘l, kanoe va suzish havzasi, baliq ovi dam oluvchilarga huzurbaxsh bo‘ladi.
19-mart kuni Toshkent shahri jamoatchiligi, davlat tashkilotlari va diplomatik korpus vakillari, yoshlar ishtirokida bog‘ga ko‘chatlar ekildi.
Prezident bog‘ loyihasida qatnashayotgan investor va loyihachilar, chet ellik diplomatlar bilan muloqot qildi.
- Xalqimiz qayerda bo‘lsa, daraxt ekishga intilgan. Amir Temur Samarqand atrofida so‘lim bog‘lar barpo etgan, boshqa shaharlarni ham obod qilgan. Buyuk bobolarimizga munosib bo‘lib, bu ishlarni qilayapmiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari bog‘ga kelgan yurtdoshlarimiz bilan suhbatlashib, ularni Navro‘z bilan tabrikladi.
Bog‘ga birinchi bosqichda ming tupdan ziyod kashtan, eman, sharqiy chinor, qizil kurtak, magnoliya, gujum kabi manzarali daraxtlar hamda buta va gullar ekiladi. Loyiha yakuniga qadar ularning soni 20 ming tupga yetadi.
Yana bir e’tiborli tomoni, bu bog‘da tabiiylik, o‘rmon shakli, ekzotik manzara hosil qilinadi. Bog‘ foydalanishga topshirilishi bilan 350 tadan ortiq ish o‘rni yaratiladi.
Ayni kunlarda ham hududlarda ko‘chatlar ekilmoqda. Umuman, yurtimizda 347 gektar maydonda “yashil hudud”, 187 ta vazirlik va hokimlik bog‘lari barpo etilgan.

The first trees were planted in the Youth Park
As is known, the nationwide project “Yashil Makon” (Green Space) is being implemented in 2021 on the President’s initiative. In particular, Tashkent’s “green belt” is being created to improve the environmental situation. The youth park will be an essential part of it.
The Head of state was informed about the park project. Its area exceeds 75 hectares and will be the second largest in the capital after the New Uzbekistan Park.
The park will be divided into seven large zones. On the central alley, areas for various activities, an open amphitheater with a thousand seats, and gastronomic zones for national and foreign cuisine will be created.
There will be separate areas for outdoor dining and fun activities. There will be musical fountains, an open-air cinema, art exhibitions and a laser show. Sports and playgrounds in the style of famous fairy tales, workshops, and a library will be equipped for children. An artificial lake, canoe, swimming pool, and fishing spots will delight visitors.
Today, the first trees were planted in the park, with the participation of the Tashkent public, government agencies, the diplomatic corps, and young people.
The President spoke with investors and designers involved in creating the park, as well as with foreign diplomats.
“Our people have long made it a habit to plant trees everywhere. Amir Timur created picturesque gardens around Samarkand and improved other cities. We continue this work to be worthy of our great ancestors”, Shavkat Mirziyoyev said.
The Head of state spoke with his compatriots who arrived in the park and congratulated them on the Navruz holiday.
In the first stage, more than a thousand chestnuts, maples, oriental plane trees, magnolias, thujas, shrubs, and flowers will be planted in the park. By the end of the project, their number will reach 20,000.
Another feature will be the creation of a natural landscape, forest, and exotic zone in the park. The opening of the park will create more than 350 jobs.
These days, tree-planting events are also taking place in the regions. In total, 347 hectares of green zones have been created, and 187 parks of ministries and hokimiyats have been established.